30 lat na rynku
16 listopada 2022
KSeF obowiązkowy dopiero od początku 2024 r.
Humansoft Blog KSeF obowiązkowy dopiero od początku 2024 r.
16 listopada 2022

KSeF obowiązkowy dopiero od początku 2024 r.

Ministerstwo Finansów po uwzględnieniu postulatów organizacji przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów, sektora IT oraz resortu infrastruktury podjęło decyzję o przesunięcie terminu obowiązkowego wystawiania e-Faktur w ramach systemu KSeF na 1 lipca 2024.

Więcej informacji – KSeF – Nowe zmiany – obowiązkowy jednak od 1 lipca 2024 r.

Decyzją Rady Unii Europejskiej od 1 stycznia 2024 r. w Polsce będzie obowiązywać fakturowanie elektroniczne. Krajowy System e-Faktur (e-faktura) jest kolejnym etapem w zakresie wdrażania innowacyjnych e-usług administracji, które mają na celu ułatwić rozliczenia między firmami i zapewnić ich bezpieczeństwo.

Obecnie w obrocie gospodarczym funkcjonują faktury elektroniczne i papierowe. Począwszy od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą także wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-fakturę) z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przejście na KSeF oznacza zmiany w formie wystawiania i odbierania faktur. Ministerstwo Finansów opracowało wzór faktury który zostanie zaimplementowany w modułach finansowo-księgowych systemu ERP. Tak więc faktury nadal będą wystawiane w posiadanych systemach, z tym że następnie za pomocą interfejsu API będą one przesyłane do centralnej bazy KSeF skąd będzie dostępna do pobrania przez kontrahenta. Faktura ustrukturyzowana (e-Faktura) posiada format xml zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA opublikowaną w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP.

Z e-faktur ustrukturyzowanych skorzystają:

  • Przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT,
  • Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT,
  • Podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.

Korzyści jakie przyniesie e-Faktura dla podatnika to:

  • Uzyskanie szybszego zwrotu VAT – w 40 dni a nie jak do tej pory 60 dni,
  • Wykluczenie możliwości jej zniszczenia czy zgubienia ponieważ faktura od razu będzie zapisana w bazie danych MF, nie będzie więc konieczności wydawania duplikatów,
  • Pewność, że kontrahent ją otrzyma – będzie do pobrania z KSeF,
  • Łatwość użycia wynikająca z jednego wzorca e-Faktur dla wszystkich,
  • Dużo łatwiejsza rozliczenia i księgowanie faktur wystawionych w KSeF,
  • Automatycznie przechowywane e-Faktur w systemie MF przez 10 lat,
  • Zwiększenie bezpieczeństwa podatkowego nabywców towarów lub usług.

Celem wdrożenia KSeF jest także zwalczanie oszustw związanych z podatkiem VAT.

Humansoft – jako producent oprogramowania biznesowego, na bieżąco śledzi zmiany prawne i dostosowuje swoje systemy do dynamicznie zmieniających się przepisów. Aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem odpowiednich zmian w modułach. Już wkrótce użytkownicy systemów Humansoft w ramach abonamentu będą mogli pobrać odpowiednią aktualizację do systemów.

urszula greiner motyka
Urszula Greinert-Motyka

Koordynator ds. wdrożeń systemów księgowych i kadrowo-płacowych

Posiada wieloletnią praktykę pracy na stanowisku księgowej. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje wdrażając moduły księgowe i kadrowo-płacowe. Rozumie i zna wyzwania związane z dynamicznie zmieniającymi się przepisami. Prowadzi projekty związane zarówno z wdrożeniem standardowej funkcjonalności, jak też budowaniem koncepcji nowych rozwiązań dla klienta końcowego, ich testowaniem oraz wdrażaniem.

Zobacz wszystkie wpisy autora
Przeczytaj także
07 listopada 2023
Ile kosztuje system ERP i jego wdrożenie? [PODCAST]
Zobacz więcej
16 lutego 2023
Estoński CIT 2.0 – Jakie zmiany wprowadzono od 1 stycznia 2023?
Zobacz więcej
05 lipca 2022
Qlik dwunasty raz liderem według Raportu Gartner Magic Quadrant 2022
Zobacz więcej