Bezpłatna Konferencja Online 2023 dla Użytkowników Systemów Humansoft – 21.09.2023. Zarejestruj się już dziś! 

30 lat na rynku
08 sierpnia 2023
KSEF – Projekt nowelizacji rozporządzenia dot. dostępu do faktur
Humansoft Blog KSEF – Projekt nowelizacji rozporządzenia dot. dostępu do faktur
08 sierpnia 2023

KSEF – Projekt nowelizacji rozporządzenia dot. dostępu do faktur

Nowe regulacje umożliwią przyznawanie ograniczonych uprawnień w KSeF dla podmiotów, które posiadają różne oddziały lub wyodrębnione jednostki wewnętrzne.

W dniu 7 sierpnia br. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego KSeF.

Dostęp do faktur nie będzie obejmować wszystkich faktur ustrukturyzowanych przypisanych do danego podatnika (NIPu), a jedynie tych wystawionych przez dany oddziału lub inną wewnętrzną komórkę firmy. Podmioty, po uzyskaniu unikalnego identyfikatora, będą miały możliwość nadawania, zmiany lub odbierania dostępu do korzystania z KSeF.

Identyfikator będzie zawierał:

  • numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika
  • ciąg znaków numerycznych, będący identyfikatorem jednostki
  • oraz cyfrą kontrolną.

Rozwiązanie to ma być działaniem upraszczającym i ułatwiającym działalność przedsiębiorców. Zastosowanie będzie mogło mieć jeszcze przed rozpoczęciem obligatoryjnego stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), czyli przed 1 lipca 2024 r. dla przedsiębiorstw, a od 1 stycznia 2025 r. dla małych i średnich firmy zwolnionych z VAT.

Jednostka centralna może nadać działowi dostęp w systemie KSEF do faktur, które w określonym polu będą miały odpowiedni identyfikator jednostki. Podanie go w innym miejscu sprawi, że nie będzie ona widoczna dla uprawnionej do tego jednostki. Należy tego bardzo pilnować, aby uniknąć problemów w obiegu dokumentów.

W celu przygotowania się do planowanych zmian możliwe są następujące sposoby działania:

  • wprowadzenie system hybrydowy polegający na samodzielnym pobieraniu faktur z KSeF przez oddział, korzystając z uprawnionego identyfikatora jednostki
  • stworzenie niezależnego huba centralnego, który przetwarza wszystkie faktury z systemu, klasyfikuje je i przekazuje do odpowiedniej jednostki

Należy pamiętać, że na razie jest to tylko projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur opublikowany przez Ministerstwo Finansów. Planowane zmiany przepisów mogą jeszcze ulec zmianom.

Poznaj rozwiązanie księgowo-finansowe od Humansoft

urszula greiner motyka
Urszula Greinert-Motyka

Koordynator ds. wdrożeń systemów księgowych i kadrowo-płacowych

Posiada wieloletnią praktykę pracy na stanowisku księgowej. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje wdrażając moduły księgowe i kadrowo-płacowe. Rozumie i zna wyzwania związane z dynamicznie zmieniającymi się przepisami. Prowadzi projekty związane zarówno z wdrożeniem standardowej funkcjonalności, jak też budowaniem koncepcji nowych rozwiązań dla klienta końcowego, ich testowaniem oraz wdrażaniem.

Zobacz wszystkie wpisy autora
Przeczytaj także
19 lutego 2021
HermesSQL wesprze produkcję zdrowego pieczywa chrupkiego!
Zobacz więcej
05 września 2023
KSeF TOP 20 – O co zadbać przed wdrożeniem?
Zobacz więcej
system ERP do zarządzania firmą
10 lutego 2023
Dlaczego wdrożenie oprogramowania ERP wymaga zaangażowania całej firmy?
Zobacz więcej