Weź udział w Bezpłatnym Webinarium „Kiedy warto przejść z Excela na System ERP?” – 22.05.2024

30 lat na rynku
08 sierpnia 2023
KSEF – Projekt nowelizacji rozporządzenia dot. dostępu do faktur
Humansoft Blog KSEF – Projekt nowelizacji rozporządzenia dot. dostępu do faktur
08 sierpnia 2023

KSEF – Projekt nowelizacji rozporządzenia dot. dostępu do faktur

Nowe regulacje umożliwią przyznawanie ograniczonych uprawnień w KSeF dla podmiotów, które posiadają różne oddziały lub wyodrębnione jednostki wewnętrzne.

W dniu 7 sierpnia br. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego KSeF.

Dostęp do faktur nie będzie obejmować wszystkich faktur ustrukturyzowanych przypisanych do danego podatnika (NIPu), a jedynie tych wystawionych przez dany oddziału lub inną wewnętrzną komórkę firmy. Podmioty, po uzyskaniu unikalnego identyfikatora, będą miały możliwość nadawania, zmiany lub odbierania dostępu do korzystania z KSeF.

Identyfikator będzie zawierał:

  • numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika
  • ciąg znaków numerycznych, będący identyfikatorem jednostki
  • oraz cyfrą kontrolną.

Rozwiązanie to ma być działaniem upraszczającym i ułatwiającym działalność przedsiębiorców. Zastosowanie będzie mogło mieć jeszcze przed rozpoczęciem obligatoryjnego stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), czyli przed 1 lipca 2024 r. dla przedsiębiorstw, a od 1 stycznia 2025 r. dla małych i średnich firmy zwolnionych z VAT.

Jednostka centralna może nadać działowi dostęp w systemie KSEF do faktur, które w określonym polu będą miały odpowiedni identyfikator jednostki. Podanie go w innym miejscu sprawi, że nie będzie ona widoczna dla uprawnionej do tego jednostki. Należy tego bardzo pilnować, aby uniknąć problemów w obiegu dokumentów.

W celu przygotowania się do planowanych zmian możliwe są następujące sposoby działania:

  • wprowadzenie system hybrydowy polegający na samodzielnym pobieraniu faktur z KSeF przez oddział, korzystając z uprawnionego identyfikatora jednostki
  • stworzenie niezależnego huba centralnego, który przetwarza wszystkie faktury z systemu, klasyfikuje je i przekazuje do odpowiedniej jednostki

Należy pamiętać, że na razie jest to tylko projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur opublikowany przez Ministerstwo Finansów. Planowane zmiany przepisów mogą jeszcze ulec zmianom.

Poznaj rozwiązanie księgowo-finansowe od Humansoft

urszula greiner motyka
Urszula Greinert-Motyka

Koordynator ds. wdrożeń systemów księgowych i kadrowo-płacowych

Posiada wieloletnią praktykę pracy na stanowisku księgowej. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje wdrażając moduły księgowe i kadrowo-płacowe. Rozumie i zna wyzwania związane z dynamicznie zmieniającymi się przepisami. Prowadzi projekty związane zarówno z wdrożeniem standardowej funkcjonalności, jak też budowaniem koncepcji nowych rozwiązań dla klienta końcowego, ich testowaniem oraz wdrażaniem.

Zobacz wszystkie wpisy autora
Przeczytaj także
14 listopada 2023
5 zalet wdrożenia automatyzacji w procesie analizy danych
Zobacz więcej
23 lutego 2023
Kiedy i jak przekazać JPK na żądanie organu podatkowego?
Zobacz więcej
19 marca 2024
FF Systems inwestuje w przyszłość produkcji
Zobacz więcej