30 lat na rynku
Humansoft System ERP

System ERP

ERP (Enterprise Resource Planning) to skuteczne i sprawdzone przez tysiące klientów oprogramowanie wspomagające automatyzację procesów biznesowych oraz zarządzanie przedsiębiorstwem.

Dzięki ERP firmy produkcyjne, handlowe oraz usługowe zyskują możliwość sprawnego koordynowania wszelkich wewnętrznych procesów, zwiększając przy tym wymiernie efektowność pracy.

Jeśli w swojej firmie stawiasz na efektywność i cenisz sobie rozwiązania, które realnie wpływają na konkurencyjność Twojego przedsiębiorstwa – opracowany specjalnie z myślą o potrzebach Twojej firmy, system ERP stanowić będzie realne wsparcie operacyjne, uwalniając przy tym potencjał rozwojowy całego biznesu.

W Humansoft zajmujemy się dostarczaniem nowoczesnych systemów ERP, które pozwalają na kontrolę pracy wszystkich działów w firmie, jednocześnie wymiernie zwiększając ich produktywność! Postaw na wysokiej klasy oprogramowanie ERP i poznaj  kompleksowy system  ERP HermesSQL z wbudowanym modułem zarządzanie produkcją MRP II.

Zamów demo

  Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych

  Czym jest system ERP? Co to za oprogramowanie?

  Na początek kilka słów z historii, ponieważ systemy zarządzania firmą mają już swoją wieloletnią tradycję. Zanim można było mówić o systemie ERP, popularnością cieszyły się systemy MRP (Material Requirements Planning) dotyczące planowania potrzeb materiałowych.

  Pierwsze rozwiązania tego typu zostały opracowane i wdrożone w firmie Black and Decker w 1964 roku. Szybko zyskały na popularności, a wraz z rozwojem komputeryzacji w 1980 roku korzystało z nich blisko 8000 przedsiębiorstw. Liczba nie wydaje się zbyt imponująca, ale przypomnijmy, że pod koniec XX wieku Internet praktycznie nie istniał. Programy MRP ułatwiały planowania zasobów przedsiębiorstwa na podstawie aktualnego stanu zapasów oraz zapotrzebowania materiałowego, ale działały tylko w bardzo wąskim wycinku rynku.

  Współczesne systemy ERP znajdują zastosowanie w każdej branży, dzięki pojawieniu się komputerów o ogromnych mocach obliczeniowych oraz powszechnemu dostępowi do internetu możliwe są zupełnie nowe funkcjonalności.

  Oprogramowanie ERP pozwala na całościowe zarządzanie każdym aspektem przedsiębiorstwa. Mobilne aplikacje i systemy klasy ERP pozwalają na pracę nie z pojedynczymi bazami, ale z główną bazą danych całego systemu ERP firmy, umożliwiając niezakłóconą współpracę poszczególnych działów firmy niezależnie od tego, gdzie fizycznie się znajdują.

  Skorzystaj z kalkulatora

  Dowiedz się ile kosztuje ERP dla Twojej firmy

  Przejdź do kalkulatora

  Nowoczesne systemy ERP dla Twojej firmy

  Optymalne wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa wymaga sporego zaangażowania i poświęcenia temu mnóstwa czasu. Jednak mamy sprawdzony sposób na to, jak zdecydowanie ułatwić sobie takie działanie. Systemy ERP z powodzeniem zastąpią obecne systemy użytkowane w Twojej firmie, pozwalając na zintegrowanie działania poszczególnych działów przedsiębiorstwa i prowadzenie ich w jednym kompleksowym programie ERP.

  Nie trzeba będzie wpisywać tych samych danych w kilku miejscach, ani przesyłać dokumentów pomiędzy działem zamówień, magazynem i działem finansowym. Zaawansowane technologie oprogramowania ERP pozwalają automatyzować procesy biznesowe w całym przedsiębiorstwie. Dane wpisywane do wspólnej bazy danych są widoczne natychmiast we wszystkich działach firmy. Zintegrowany system informatyczny ERP to nowy i bardziej wydajny sposób planowania zasobów przedsiębiorstwa. Mając stały dostęp do aktualnych danych, z łatwością spełnisz oczekiwania klientów. Warto dodać, że jest to dostęp w czasie rzeczywistym.

  Gdzie sprawdza się system ERP? Oto poszczególne obszary firmy, w których przyda się wdrożenie systemu:

   

  Produkcja

  Handel i Dystrybucja

  Magazyny i Logistyka

  WMS

  Usługi

  Finanse i Księgowość

  Kadry i Płace

  Portal pracowniczy

  Sklep internetowy

  Platforma B2B

  Analizy i Raporty

  Środowisko rozszerzeń

  Korzyści z wdrożenia systemu ERP

  Zastanawiasz się, czy potrzebne Ci jest wdrożenie systemu ERP? Jeżeli szukasz sposobu na udoskonalenie procesów biznesowych, a do tego chcesz na bieżąco kontrolować obszary działalności przedsiębiorstwa, to zdecydowanie nasza propozycja jest właśnie dla Ciebie. Samodzielne monitorowanie wszystkich obszarów funkcjonowania firmy może być zadaniem trudnym i czasochłonnym, zwłaszcza jeżeli każdy dział dysponuje osobną bazą danych. Problem pojawia się już w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, a co dopiero gdy zarządzasz naprawdę dużą firmą?

  Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wdrożenie systemu ERP, który ułatwi proces planowania produkcji oraz zarządzania wydatkami, kadrami i łańcuchem dostaw. Korzystając z systemów ERP, możesz tylko zyskać, ponieważ nowoczesne funkcjonalności pozwalają na oszczędności w każdej właściwie dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem:

  Optymalizacja kosztów pracy

  automatyzacja powtarzalnych czynności oraz precyzyjne planowanie produkcji.

  Oszczędność czasu

  skracają się wszystkie etapy zamówienia.

  Zwiększenie efektywności

  poprzez oceny pracownicze, planowanie produkcji i obiegu zadań, aż po wsparcie sprzedaży

  Ułatwienie dostępu do informacji

  na bieżąco można monitorować dowolne dane dotyczące każdego działu przedsiębiorstwa

  Poprawa i kontrola jakości

  w przypadku obsługi klienta może to być gromadzenie danych o jego preferencjach, ale także kontrola jakości surowców, półproduktów i wyrobów gotowych

  Automatyzacja i ujednolicenie procedur

  porządek pozwoli na „dopilnowanie” wszystkich terminów, wzorów umów, zamówień itp.

  Komu potrzebny jest system ERP?

  Zapotrzebowanie na lokalne systemy ERP pojawia się zwykle wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. Efektywne prowadzenie procesów biznesowych ma kluczowe znaczenie dla każdego przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeżeli rośnie jego zasięg i skala. Praca z systemem ERP pozwala na ustrukturyzowanie działań przedsiębiorstwa, co oznacza możliwość kontrolowania oraz zarządzania wszystkimi procesami biznesowymi, w tym zarządzania finansami. Zintegrowany system informatyczny ułatwia zarówno planowanie, jak i podejmowanie decyzji dotyczących kluczowych działań przedsiębiorstwa.

  System ERP od lat z powodzeniem działa w wielu polskich przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją rozmaitych towarów. Można je znaleźć w firmach metalowych, spożywczych, meblowych, odzieżowych, elektronicznych i wielu innych. Na skutek wdrożenia systemu ERP można mówić o zdecydowanym przyspieszeniu procesów produkcji, a także sprzedaży i magazynowania.

  Case-study z wdrożenia systemu ERP dla produkcji

  Program do zarządzania produkcją jest dziś niezbędnym ogniwem w procesie budowania dobrze zorganizowanej…

  Zobacz więcej

  Ile kosztuje system ERP i jego wdrożenie?

  Jak przygotować się do rozmów z dostawcami systemów ERP w kwestii wdrożenia i związanych z nim kosztów?

  Zobacz więcej

  Jak sprawnie zbierać i analizować dane z produkcji?

  Zarządzanie produkcją wymaga doświadczenia, ale również stałego dostępu do wielu informacji jednocześnie.

  Zobacz więcej
  Zacznij działać już dziś!

  Wybierz ERP dla siebie!

  Zobacz więcej

  Jak wybrać odpowiedni system ERP?

  Wybór systemu ERP musi być dopasowany do działalności firmy, a także do tego, jakie cele chce się osiągnąć dzięki jego wdrożeniu. Nieco inne zapotrzebowania mają firmy produkcyjne, a inne zajmujące się wyłącznie sprzedażą. W związku z tym należy dobrać funkcjonalności dopasowane do specyfiki firmy. Podstawowy system ERP zawierający moduły do sprzedaży, produkcji i księgowości należy uzupełnić o funkcjonalności pozwalające na pracę z systemem niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Współcześnie oczywista jest praca przy pomocy terminali przenośnych i smartfonów, dlatego możliwość stworzenia wspólnej, aktualizowanej na bieżąco bazy.

  Wybierając system ERP, dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy jest on wyposażony w odpowiednie narzędzia klasy: WMS, BI i czy współpracuje z B2B, sklepem internetowym i innymi przydatnymi w Twoim biznesie narzędziami i platformami. Ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale także i elastyczność systemu ERP, czyli możliwość dopasowania go do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa. Nie mniej istotne są koszty, jakie niesie ze sobą licencjonowanie i aktualizacja oprogramowania. Dla wielu klientów ważne jest doświadczenie, jakim dysponuje dostawca oprogramowania ERP. W naszym przypadku jest to ponad 30 lat obecności na polskim rynku. Mamy za sobą wdrożenia ERP w setkach przedsiębiorstw.

  Potrzeby firmy

  Opinie klientów

  Funkcjonalność

  Doświadczenie dostawcy

  Elastyczność

  Koszty i licencjonowanie

  Interfejs użytkownika

  Ilość ofert

  ERP

  Ile kosztuje system ERP?

  Koszty wdrożenia ERP oraz późniejszego nim zarządzania będą się różniły w zależności od wielu zmiennych. Pierwszą z nich będzie na przykład model zakupu systemu ERP. W przypadku zakupu on-premise można z grubsza ocenić, ile będzie kosztował zakup poszczególnych sprzętów oraz oprogramowania, a także jego obsługi.

  Na koszt zakupu systemu ERP składają się następujące komponenty:

  • licencje,
  • projekt wdrożenia,
  • wdrożenie,
  • infrastruktura.

  O ile w przypadku licencji i infrastruktury można podać przybliżone koszty, o tyle, jeżeli chodzi o wdrożenie, to jego koszty będą różne w zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz od tego, z jakich funkcjonalności zechcesz korzystać. Przy wdrożeniu często potrzebne jest też przeszkolenie pracowników, migracja danych, ich implementacja itp. Po wdrożeniu pojawiają się jeszcze koszty aktualizacji oraz serwisu. Jeżeli chcesz oszacować ile będzie kosztował system ERP w Twoim przedsiębiorstwie, skontaktuj się z naszymi doradcami.

  Skorzystaj z kalkulatora

  Dowiedz się ile kosztuje ERP dla Twojej firmy

  Przejdź do kalkulatora

  Ile trwa wdrożenie ERP?

  Tu znowu bardzo dużo zależy od tego, jaka jest wielkość przedsiębiorstwa, które chcesz poddać cyfrowej transformacji. Równie istotna jest ilość wdrażanych modułów, ilość procesów biznesowych w przedsiębiorstwie oraz ilość użytkowników końcowych. Zanim zaczniemy pracę przygotowujemy szczegółowy harmonogram wdrożenia oparty na przeprowadzonej przez nas analizie przedwdrożeniowej. Pierwsze efekty działania systemu mogą pojawić się już po 3 miesiącach działania systemu, ale zwykle dotyczy to bardzo sformalizowanych działów, takich jak na przykład księgowość. W przypadku firm zajmujących się produkcją czy logistyką, prace wdrożeniowe mogą trwać nawet 6-12 miesięcy.

  Jeżeli chcesz poprawić wydolność Twojej firmy i wykorzystać maksymalnie jej wszystkie możliwości, koniecznie zapoznaj się z nowoczesnym sposobem zarządzania firmą, jakim jest system ERP. Umów się z naszymi konsultantami na prezentację systemu ERP i zobacz, jak wiele możesz zyskać dzięki cyfrowej transformacji Twojego przedsiębiorstwa. Postaw na umożliwiający efektywne zarządzanie kompletny system ERP od Humansoft pomocny w optymalizacji wszystkich obszarów działalności przedsiębiorstwa!

  28 marca 2023
  System ERP

  Zarządzanie Produkcją – Jak zaprowadzić porządek na produkcji i magazynie?

  Zobacz więcej
  16 stycznia 2023
  System ERP

  Komunikacja w projekcie ERP. Jak przygotować zespół do wdrożenia systemu?

  Zobacz więcej
  14 listopada 2022
  System ERP

  Mobilny magazynier czy WMS?

  Zobacz więcej

  Użytkownik jest najważniejszy

  O sukcesie wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie nie decydują tylko jego walory funkcjonalne, techniczne ani też profesjonalizm firmy wdrożeniowej. To, czy oprogramowanie spełni pokładane w nim nadzieje, zależy w ogromnej mierze od jego użytkowników, czyli pracowników naszej firmy. System nielubiany nie będzie bowiem wykorzystywany (a przynajmniej nie będzie wykorzystywany poprawnie), co bezpośrednio przełoży się na jakość gromadzonych w nim danych oraz efekty ich obróbki (np. raporty, zestawienia, analizy).

  Najważniejszą cechą współczesnego systemu ERP jest więc jego użyteczność. Oprócz współtworzącej ją sfery funkcjonalnej (oznaczającej, że pracownik otrzymuje dokładnie takie funkcje i moduły jakich potrzebuje w swojej codziennej pracy), bardzo istotna jest tu kwestia interfejsu użytkownika. Im jest on wygodniejszy i bardziej intuicyjny, tym oczywiście lepiej.

  Mobilny ERP

  Bardzo istotną cechą nowoczesnego systemu ERP wpływającą na jego użyteczność jest mobilność. W dobie smartfonów i wszechobecnego internetu możliwość korzystania z niego w terenie jest absolutnie niezbędna. Producenci najlepszych systemów ERP mobilność swoich rozwiązań uzyskują m.in. poprzez:

  • Rozwijanie ich w oparciu o technologie webowe (nowoczesne systemy ERP dostępne są też jako aplikacje webowe obsługiwane poprzez przeglądarkę internetową) oraz chmurowe. Dzięki temu system ERP dostępny jest w formie usługi niemal na każdym komputerze wyposażonym w przeglądarkę internetową – bez konieczności zakupu dodatkowego sprzętu i instalacji jakiegokolwiek oprogramowania

  Nie czekaj!

  Umów bezpłatną prezentację systemu ERP

  Umów prezentację

  FAQ - System ERP

  • Kiedy potrzebny jest system ERP?

   Każde przedsiębiorstwo ma określone zasoby materialne (urządzenia, maszyny, środki transportu, surowce) i niematerialne (ludzie, wynalazki, patenty). W celu racjonalnego i optymalnego gospodarowania i zarządzania tymi zasobami można wykorzystywać różne instrumenty, metody i narzędzia analityczno-biznesowe.

   Jednym z nich jest system ERP, który jest informatycznym systemem pozwalającym lepiej zarządzać kluczowymi obszarami przedsiębiorstwa. Program klasy Enterprise Resource Planning pozwala także na sprawne przeprowadzenie procesów restrukturyzacyjnych w firmie, będącej w procesie transformacji. Za pomocą systemu ERP możliwe jest efektywne i sprawne zarządzanie procesami zachodzącymi we wszystkich segmentach przedsiębiorstwa. Ten zintegrowany program informatyczny obsługuje równocześnie wszystkie kluczowe działy funkcjonowania organizacji oraz pozwala automatyzować procesy zachodzące w ich obszarze:

   • zaopatrzeniowo-magazynowy (proces planowania zapotrzebowania materiałowego – material requirements planning),
   • produkcyjny (np. proces planowania produkcji, kontrola jakości zdolności produkcyjnych),
   • sprzedażowy,
   • dystrybucyjno-logistyczny (zarządzanie łańcuchem dostaw i gospodarką magazynową),
   • handlowo-usługowy,
   • obsługi klienta (customer relationship management),
   • płacowo-kadrowy,
   • dział finansowy i księgowy (np. zarządzanie procesami finansowymi, kontrola zaplanowanego budżetu).

   Wdrożenie systemu ERP dla firm pozwala kadrze managerskiej i osobom decyzyjnym na dokładne planowanie, analizę i kontrolę procesów zachodzących w toku działalności biznesowej. Ze względu na modułową budowę i elastyczność aplikacji, programy tej klasy mogą być wykorzystywane w każdej jednostce gospodarczej, niezależnie od jej wielkości, formy prawno-organizacyjnej, profilu działalności czy skali działania.

   Więcej informacji na temat: kiedy potrzebny ERP?

  • Czym kierować się przy wyborze systemu ERP?

   Wybór określonego zintegrowanego systemu ERP, a następnie jego wdrożenie, jest przedsięwzięciem wieloaspektowym i złożonym, angażującym istotnie różne zasoby przedsiębiorstwa.
   Właściwe przeprowadzenie tego procesu wymaga zatem odpowiedniego procesu przygotowawczego, analogicznego do realizacji projektów inwestycyjnych. Firmy rozważające zakup i wdrożenie programów informatycznych klasy ERP muszą mieć przede wszystkim świadomość celów strategicznych, jakie zamierzają osiągnąć, dzięki tym systemom.

   Inne będą w przypadku firm produkcyjnych (np. redukcja kosztów wytwórczych), handlowych (np. poszerzenie wiedzy o kontrahentach) czy dystrybucyjnych (np. skrócenie czasu realizacji zamówienia), a inne zadania będą przyświecać organizacji działającej w branży motoryzacyjnej, spożywczej czy chemicznej. A zatem kluczowe pytanie podczas wyboru systemu ERP brzmi: co firma chce osiągnąć za jego pomocą? Wśród pozostałych kluczowych czynników, jakie należy uwzględniać podczas wyboru systemu ERP, trzeba wskazać:

   • poziom niezawodności i szybkości działania,
   • łatwość integracji z systemami już posiadanymi,
   • zakres wsparcia, jakie oferuje dostawca danego programu ERP,
   • koszty wdrożenia wraz z jego utrzymaniem.

   Ponadto należy pamiętać, że wraz z rozwojem przedsiębiorstwa potrzebne będą bardziej skomplikowane funkcje, algorytmy oraz analizy. Dlatego też warto wybrać taki system ERP, który pozwoli później na modyfikację i dopasowanie aplikacji do aktualnej misji, wizji i celów organizacji.

   Więcej informacji na temat: Jak wybrać system ERP?

  • Ile kosztuje system ERP?

   Koszty zakupu i wdrożenia systemu determinowane są wieloma parametrami i ich oszacowanie wymaga uwzględnienia kilku zasadniczych czynników. Kwestia wyceny programu ERP jest stosunkowo prosta w przypadku małych przedsiębiorstw o liniowej strukturze organizacyjnej.

   Wówczas jego cena obejmuje standardowy podstawowy moduł oprogramowania, pozwalający na prowadzenie sprzedaży, zarządzanie magazynem czy płatnościami. Koszt takiego systemu ERP dla firm zamyka się w kwocie kilkuset złotych. W przypadku firm średnich i dużych, które działają w ramach złożonej wielodziałowej struktury organizacyjnej, koszt programu będzie uzależniony od liczby i rodzajów modułów, jakie mają wchodzić w skład oprogramowania i które będą obsługiwać poszczególne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa w systemie ERP.

   Jednym z ważnych elementów, który bezpośrednio wpływa na to, ile kosztuje system ERP, są licencje na poszczególne stanowiska pracy. Dlatego też, przy zakupie programu należy dokładnie zapoznać się z cennikiem i warunkami licencjonowania. Planując zakup oprogramowania należy także uwzględnić koszt profesjonalnej konsultingowej analizy przedwdrożeniowej, która jest niezbędna dla określenia potrzeb pracowników i dopasowania rozwiązań IT do celów i zadań firmy. Przygotowując firmowe finanse i księgowość na wdrożenie systemu ERP, nie należy również zapominać o kosztach powdrożeniowych, związanych z bieżącą aktualizacją systemu oraz obsługą techniczną w formie HelpDesk.

   Więcej informacji na temat: Ile kosztuje ERP?

  • Jakiej wielkości firma potrzebuje systemu ERP?

   We współczesnej zglobalizowanej gospodarce każda organizacja gospodarcza (mała, średnia i duża) może potrzebować rozwiązań, jakie oferuje kompletny system ERP.

   System ERP pozwala bowiem na kontrolę w czasie rzeczywistym wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie niezależnie od jego wielkości i stopnia rozgałęzionej struktury organizacyjnej. Oprogramowanie umożliwia sprawną komunikację między dwoma, kilkunastoma czy kilkudziesięcioma działami. Dzięki temu wszyscy pracownicy niezależnie od ilości segmentów i komórek w firmie mają stały dostęp do wszelkiego rodzaju kluczowych informacji.

   Więcej informacji na temat: Kiedy wdrożyć ERP?

  • Jaki jest zwrot z inwestycji w system ERP?

   Dzięki wdrożeniu ERP w firmie może on usprawnić zachodzące procesy oraz poprawić efektywność i sprawność gospodarowania swoimi zasobami finansowymi i niefinansowymi, aktywami trwałymi i obrotowymi oraz kapitałami.

   W rezultacie następuje racjonalizacja ponoszonych kosztów i wzrost poziomu rentowności sprzedaży (ROS), kapitałów własnych (ROE) i majątku (ROA). Wśród najważniejszych korzyści finansowo-ekonomicznych wynikających ze wdrożenia systemu HermesSQL należy wskazać:

   • wzrost sprzedaży od 16 do 28%,
   • zwiększenie wydajności pracy od 10 do 16%,
   • redukcję kosztów zakupu od 7 do 11%,
   • zmniejszenie zbędnego stanu zapasów od 17 do 75%.

   Wielkość stopy zwrotu z inwestycji (ROI) będzie różna w zależności od rodzaju wdrożonego programu ERP oraz charakteru przedsiębiorstwa.

   Więcej informacji na temat: korzyści ERP

  • Ile czasu zajmuje wdrożenie ERP?

   Ile kosztuje system ERP to nie jedyne istotne pytanie. Wiemy, że dla osób, których odpowiedzialnością jest zarządzanie projektami, planowanie zdolności produkcyjnych czy procesów biznesowych ważny jest też czas niezbędny, by została przeprowadzano instalacja systemu ERP. Okres czasowy wdrożenia, jaki wymaga program ERP determinowany jest kilkoma zasadniczymi faktorami:

   • wielkością przedsiębiorstwa,
   • specyfiką branży, w której działa firma,
   • liczbą implementowanych modułów,
   • charakterem procesów biznesowych,
   • liczbą użytkowników.

   Długość wdrożenia programu ERP uwarunkowana jest również możliwościami zaangażowania się przedsiębiorstwa w ten proces. W szczególności chodzi tu o terminy, w jakich pracownicy będą mogli brać udział w spotkaniach wdrożeniowych udzielić wywiadów analitycznych czy odbyć niezbędne szkolenia. Praktyka pokazuje, że w mniejszych firmach proces wdrożeniowy zajmuje kilka tygodni. Natomiast w przypadku wdrożenia oprogramowania ERP w średnich przedsiębiorstwach produkcyjnych czy logistyczno-dystrybucyjnych, prace wdrożeniowe kończą się co do zasady po kilku miesiącach.

  • Jak wygląda wdrożenie systemu ERP?

   Proces wdrażania jakiego wymagają systemy klasy ERP dla firm jest wspólnym wielofazowym przedsięwzięciem biznesowym dostawcy systemu oraz klienta. Pierwszym etapem jest analiza przedwdrożeniowa, która obejmuje sporządzenie listy wymagań osób decyzyjnych w przedsiębiorstwie w stosunku do programu. Na tej podstawie powstaje wizja rozwiązania IT oraz szczegółowy harmonogram prac.

   Po akceptacji dokumentów z analizy przedwdrożeniowej dostawca rozpoczyna roboczą konfigurację w systemie ERP, dostosowując go do wymagań klienta. Na tak przygotowanej wersji wstępnej (testowej) programu prowadzone są szkolenia dla użytkowników (pracowników firmy) wraz z techniczną pomocą dostawcy oprogramowania. Po akceptacji funkcjonalności wersji roboczej następuje import danych docelowych i rozpoczyna się oficjalna praca na systemie ERP ze wszystkimi modułami ERP w czasie rzeczywistym. Kompletna usługa wdrożeniowa obejmuje zatem sześć zasadniczych elementów (procesów):

   • instalację systemu w formie testowej,
   • konfigurację modułów,
   • właściwą implementację ERP.
   • migrację danych,
   • szkolenie pracowników,
   • asystę techniczną,
   • właściwą implementację ERP.

   Wprowadzanie nowego systemu IT w przedsiębiorstwie jest obarczone w poszczególnych etapach określonym ryzykiem ze względu na relatywnie dużą technologiczną złożoność przedsięwzięcia. Przykładowo wybór nieodpowiedniego programu lub jego dostawcy może spowodować niepowodzenie wdrożenia. Z kolei użytkowanie modułów ERP na etapie postimplementacyjnym jest mniejsze, ale w tej fazie należy zwrócić szczególną uwagę na zaangażowanie się użytkowników systemu w jego naukę i sprawną obsługę.

   Więcej informacji na temat: Jak wdrożyć ERP z sukcesem

  • Jaki sprzęt jest potrzebny do działania systemu ERP?

   Skuteczne wdrożenie systemu ERP wymaga inwestycji w odpowiednią infrastrukturę sprzętową w postaci zakupu odpowiedniej konfiguracji i klasy:

   • serwerów,
   • komputerów,
   • drukarek,
   • urządzeń mobilnych i POS,
   • renomowanego oprogramowania antywirusowego.

   Alternatywą dla zakupu relatywnie drogich urządzeń teleinformatycznych może być opcja usługi hostingu, czyli długoterminowego wynajmu infrastruktury sprzętowo-programowej. W takim przypadku zapewnienie wydajnego środowiska IT oraz wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem danych należy w gestii dostawcy hostingu.

  • Czy własnymi zasobami IT mogę dostosować zakupiony system ERP do swoich potrzeb?

   Na rynku istnieją dwa zasadnicze rodzaje systemów ERP. Pierwsze mają charakter zamknięty (hermetyczny). Ich specyfiką jest możliwość modyfikowania i dostosowania do potrzeb przedsiębiorstwa jedynie przez dostawcę programu lub jego autoryzowanych integratorów. Druga kategoria produktów to programy otwarte, które charakteryzują się możliwością modyfikowania modułów z poziomu zasobów IT organizacji. Takie cechy ma także oprogramowanie HermesSQL.

  • Jak wygląda wsparcie po wdrożeniowe?

   Istotą i specyfiką wsparcia po zaimplementowaniu wszystkich modułów systemu ERP jest udzielanie przez dedykowanych konsultantów dostawcy niezbędnej pomocy użytkownikom w codziennych czynnościach, które wykonują w programie. Pomoc co do zasady realizowana jest w formie zdalnej (na specjalnej platformie internetowej, e-mailowo czy telefonicznie), co gwarantuje szybką reakcję na zgłaszane usterki. Wsparcie po zainstalowaniu ostatecznej wersji programu ERP obejmuje:

   • merytoryczne doradztwo w bieżącym użytkowaniu poszczególnych modułów,
   • diagnostykę zgłaszanych problemów eksploatacyjnych oraz pomoc przy ich rozwiązywaniu,
   • szkolenia nowych użytkowników i administratorów systemu,
   • audyty środowiska IT,
   • kontrolę wykonywania kopii zapasowych,
   • konserwacje oprogramowania.

   Każdy klient decydujący się na zakup systemu ERP HermesSQL ma gwarancję posprzedażowego wsparcia w zakresie wdrożonego rozwiązania IT.