30 lat na rynku
System ERP

System ERP

System ERP (Enterprise Resource Planning) to skuteczne i sprawdzone przez tysiące klientów oprogramowanie wspomagające automatyzację podstawowych procesów biznesowych oraz zarządzanie przedsiębiorstwem.

Dzięki ERP firmy produkcyjne, handlowe oraz usługowe zyskują możliwość sprawnego koordynowania wszelkich wewnętrznych procesów, zwiększając przy tym wymiernie efektowność pracy.

Jeśli w swojej firmie stawiasz na efektywność i cenisz sobie rozwiązania, które realnie wpływają na konkurencyjność Twojego przedsiębiorstwa – opracowany specjalnie z myślą o potrzebach Twojej firmy, system ERP stanowić będzie realne wsparcie operacyjne, uwalniając przy tym potencjał rozwojowy całego biznesu.

W Humansoft zajmujemy się dostarczaniem nowoczesnych systemów ERP, które pozwalają na kontrolę pracy wszystkich działów w firmie, jednocześnie wymiernie zwiększając ich produktywność! Postaw na najwyższej klasy oprogramowanie ERP!

Zamów demo

    Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych

    Czym jest system ERP? Co to za oprogramowanie?

    Na początek kilka słów z historii, ponieważ systemy zarządzania firmą mają już swoją wieloletnią tradycję. Zanim można było mówić o systemie ERP, popularnością cieszyły się systemy MRP (Material Requirements Planning) dotyczące planowania potrzeb materiałowych.

    Pierwsze rozwiązania tego typu zostały opracowane i wdrożone w firmie Black and Decker w 1964 roku. Szybko zyskały na popularności, a wraz z rozwojem komputeryzacji w 1980 roku korzystało z nich blisko 8000 przedsiębiorstw. Liczba nie wydaje się zbyt imponująca, ale przypomnijmy, że pod koniec XX wieku Internet praktycznie nie istniał. Programy MRP ułatwiały planowania zasobów przedsiębiorstwa na podstawie aktualnego stanu zapasów oraz zapotrzebowania materiałowego, ale działały tylko w bardzo wąskim wycinku rynku.

    Współczesne systemy ERP znajdują zastosowanie w każdej branży, dzięki pojawieniu się komputerów o ogromnych mocach obliczeniowych oraz powszechnemu dostępowi do internetu możliwe są zupełnie nowe funkcjonalności.

    Oprogramowanie ERP pozwala na całościowe zarządzanie każdym aspektem przedsiębiorstwa. Mobilne aplikacje i systemy klasy ERP pozwalają na pracę nie z pojedynczymi bazami, ale z główną bazą danych całego systemu ERP firmy, umożliwiając niezakłóconą współpracę poszczególnych działów firmy niezależnie od tego, gdzie fizycznie się znajdują.

    Skorzystaj z kalkulatora

    Dowiedz się ile kosztuje ERP dla Twojej firmy

    Przejdź do kalkulatora

    Nowoczesne systemy ERP dla Twojej firmy

    Optymalne wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa wymaga sporego zaangażowania i poświęcenia temu mnóstwa czasu. Jednak mamy sprawdzony sposób na to, jak zdecydowanie ułatwić sobie takie działanie. Systemy ERP z powodzeniem zastąpią obecne systemy użytkowane w Twojej firmie, pozwalając na zintegrowanie działania poszczególnych działów przedsiębiorstwa i prowadzenie ich w jednym kompleksowym programie ERP.

    Nie trzeba będzie wpisywać tych samych danych w kilku miejscach, ani przesyłać dokumentów pomiędzy działem zamówień, magazynem i działem finansowym. Zaawansowane technologie oprogramowania ERP pozwalają automatyzować procesy biznesowe w całym przedsiębiorstwie. Dane wpisywane do wspólnej bazy danych są widoczne natychmiast we wszystkich działach firmy. Zintegrowany system informatyczny ERP to nowy i bardziej wydajny sposób planowania zasobów przedsiębiorstwa. Mając stały dostęp do aktualnych danych, z łatwością spełnisz oczekiwania klientów. Warto dodać, że jest to dostęp w czasie rzeczywistym.

    Gdzie sprawdza się system ERP? Oto poszczególne obszary firmy, w których przyda się wdrożenie systemu:

     

    Produkcja

    Handel i Dystrybucja

    Magazyny i Logistyka

    WMS

    Usługi

    Finanse i Księgowość

    Kadry i Płace

    Portal pracowniczy

    Sklep internetowy

    Platforma B2B

    Analizy i Raporty

    Środowisko rozszerzeń

    Korzyści z wdrożenia systemu ERP

    Zastanawiasz się, czy potrzebne Ci jest wdrożenie systemu ERP? Jeżeli szukasz sposobu na udoskonalenie procesów biznesowych, a do tego chcesz na bieżąco kontrolować obszary działalności przedsiębiorstwa, to zdecydowanie nasza propozycja jest właśnie dla Ciebie. Samodzielne monitorowanie wszystkich obszarów funkcjonowania firmy może być zadaniem trudnym i czasochłonnym, zwłaszcza jeżeli każdy dział dysponuje osobną bazą danych. Problem pojawia się już w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, a co dopiero gdy zarządzasz naprawdę dużą firmą?

    Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wdrożenie systemu ERP, który ułatwi proces planowania produkcji oraz zarządzania wydatkami, kadrami i łańcuchem dostaw. Korzystając z systemów ERP, możesz tylko zyskać, ponieważ nowoczesne funkcjonalności pozwalają na oszczędności w każdej właściwie dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem:

    Optymalizacja kosztów pracy

    automatyzacja powtarzalnych czynności oraz precyzyjne planowanie produkcji.

    Oszczędność czasu

    skracają się wszystkie etapy zamówienia.

    Zwiększenie efektywności

    poprzez oceny pracownicze, planowanie produkcji i obiegu zadań, aż po wsparcie sprzedaży

    Ułatwienie dostępu do informacji

    na bieżąco można monitorować dowolne dane dotyczące każdego działu przedsiębiorstwa

    Poprawa i kontrola jakości

    w przypadku obsługi klienta może to być gromadzenie danych o jego preferencjach, ale także kontrola jakości surowców, półproduktów i wyrobów gotowych

    Automatyzacja i ujednolicenie procedur

    porządek pozwoli na „dopilnowanie” wszystkich terminów, wzorów umów, zamówień itp.

    Komu potrzebny jest system ERP?

    Zapotrzebowanie na lokalne systemy ERP pojawia się zwykle wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. Efektywne prowadzenie procesów biznesowych ma kluczowe znaczenie dla każdego przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeżeli rośnie jego zasięg i skala. Praca z systemem ERP pozwala na ustrukturyzowanie działań przedsiębiorstwa, co oznacza możliwość kontrolowania oraz zarządzania wszystkimi procesami biznesowymi, w tym zarządzania finansami. Zintegrowany system informatyczny ułatwia zarówno planowanie, jak i podejmowanie decyzji dotyczących kluczowych działań przedsiębiorstwa.

    System ERP od lat z powodzeniem działa w wielu polskich przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją rozmaitych towarów. Można je znaleźć w firmach metalowych, spożywczych, meblowych, odzieżowych, elektronicznych i wielu innych. Na skutek wdrożenia systemu ERP można mówić o zdecydowanym przyspieszeniu procesów produkcji, a także sprzedaży i magazynowania.

    Case-study z wdrożenia systemu ERP dla produkcji

    Program do zarządzania produkcją jest dziś niezbędnym ogniwem w procesie budowania dobrze zorganizowanej…

    Zobacz więcej

    Wdrożenie etykiet GS1 w łańcuchu dostaw

    Program do zarządzania produkcją jest dziś niezbędnym ogniwem w procesie budowania dobrze zorganizowanej…

    Zobacz więcej

    System informatyczny dla małych firm – jak wybrać?

    Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które w założeniu mają usprawniać pracę zespołową.

    Zobacz więcej
    Zacznij działać już dziś!

    Wybierz ERP dla siebie!

    Zobacz więcej

    Jak wybrać odpowiedni system ERP?

    Wybór systemu ERP musi być dopasowany do działalności firmy, a także do tego, jakie cele chce się osiągnąć dzięki jego wdrożeniu. Nieco inne zapotrzebowania mają firmy produkcyjne, a inne zajmujące się wyłącznie sprzedażą. W związku z tym należy dobrać funkcjonalności dopasowane do specyfiki firmy. Podstawowy system ERP zawierający moduły do sprzedaży, produkcji i księgowości należy uzupełnić o funkcjonalności pozwalające na pracę z systemem niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Współcześnie oczywista jest praca przy pomocy terminali przenośnych i smartfonów, dlatego możliwość stworzenia wspólnej, aktualizowanej na bieżąco bazy.

    Wybierając system ERP, dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy jest on wyposażony w odpowiednie narzędzia klasy: WMS, BI i czy współpracuje z B2B, sklepem internetowym i innymi przydatnymi w Twoim biznesie narzędziami i platformami. Ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale także i elastyczność systemu ERP, czyli możliwość dopasowania go do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa. Nie mniej istotne są koszty, jakie niesie ze sobą licencjonowanie i aktualizacja oprogramowania. Dla wielu klientów ważne jest doświadczenie, jakim dysponuje dostawca oprogramowania ERP. W naszym przypadku jest to ponad 30 lat obecności na polskim rynku. Mamy za sobą wdrożenia ERP w setkach przedsiębiorstw.

    Potrzeby firmy

    Opinie klientów

    Funkcjonalność

    Doświadczenie dostawcy

    Elastyczność

    Koszty i licencjonowanie

    Interfejs użytkownika

    Ilość ofert

    ERP

    Ile kosztuje system ERP?

    Koszty wdrożenia ERP oraz późniejszego nim zarządzania będą się różniły w zależności od wielu zmiennych. Pierwszą z nich będzie na przykład model zakupu systemu ERP. W przypadku zakupu on-premise można z grubsza ocenić, ile będzie kosztował zakup poszczególnych sprzętów oraz oprogramowania, a także jego obsługi.

    Na koszt zakupu systemu ERP składają się następujące komponenty:

    • licencje,
    • projekt wdrożenia,
    • wdrożenie,
    • infrastruktura.

    O ile w przypadku licencji i infrastruktury można podać przybliżone koszty, o tyle, jeżeli chodzi o wdrożenie, to jego koszty będą różne w zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz od tego, z jakich funkcjonalności zechcesz korzystać. Przy wdrożeniu często potrzebne jest też przeszkolenie pracowników, migracja danych, ich implementacja itp. Po wdrożeniu pojawiają się jeszcze koszty aktualizacji oraz serwisu. Jeżeli chcesz oszacować ile będzie kosztował system ERP w Twoim przedsiębiorstwie, skontaktuj się z naszymi doradcami.

    Skorzystaj z kalkulatora

    Dowiedz się ile kosztuje ERP dla Twojej firmy

    Przejdź do kalkulatora

    Ile trwa wdrożenie ERP?

    Tu znowu bardzo dużo zależy od tego, jaka jest wielkość przedsiębiorstwa, które chcesz poddać cyfrowej transformacji. Równie istotna jest ilość wdrażanych modułów, ilość procesów biznesowych w przedsiębiorstwie oraz ilość użytkowników końcowych. Zanim zaczniemy pracę przygotowujemy szczegółowy harmonogram wdrożenia oparty na przeprowadzonej przez nas analizie przedwdrożeniowej. Pierwsze efekty działania systemu mogą pojawić się już po 3 miesiącach działania systemu, ale zwykle dotyczy to bardzo sformalizowanych działów, takich jak na przykład księgowość. W przypadku firm zajmujących się produkcją czy logistyką, prace wdrożeniowe mogą trwać nawet 6-12 miesięcy.

    Jeżeli chcesz poprawić wydolność Twojej firmy i wykorzystać maksymalnie jej wszystkie możliwości, koniecznie zapoznaj się z nowoczesnym sposobem zarządzania firmą, jakim jest system ERP. Umów się z naszymi konsultantami na prezentację systemu ERP i zobacz, jak wiele możesz zyskać dzięki cyfrowej transformacji Twojego przedsiębiorstwa. Postaw na umożliwiający efektywne zarządzanie kompletny system ERP od Humansoft pomocny w optymalizacji wszystkich obszarów działalności przedsiębiorstwa!

    20 marca 2023
    Business Intelligence

    KONFERENCJA BUSINESS INTELLIGENCE 2023 online

    Zobacz więcej
    16 stycznia 2023
    System ERP

    Komunikacja w projekcie ERP. Jak przygotować zespół do wdrożenia systemu?

    Zobacz więcej
    14 listopada 2022
    System ERP

    Mobilny magazynier czy WMS?

    Zobacz więcej

    Użytkownik jest najważniejszy

    O sukcesie wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie nie decydują tylko jego walory funkcjonalne, techniczne ani też profesjonalizm firmy wdrożeniowej. To, czy oprogramowanie spełni pokładane w nim nadzieje, zależy w ogromnej mierze od jego użytkowników, czyli pracowników naszej firmy. System nielubiany nie będzie bowiem wykorzystywany (a przynajmniej nie będzie wykorzystywany poprawnie), co bezpośrednio przełoży się na jakość gromadzonych w nim danych oraz efekty ich obróbki (np. raporty, zestawienia, analizy).

    Najważniejszą cechą współczesnego systemu ERP jest więc jego użyteczność. Oprócz współtworzącej ją sfery funkcjonalnej (oznaczającej, że pracownik otrzymuje dokładnie takie funkcje i moduły jakich potrzebuje w swojej codziennej pracy), bardzo istotna jest tu kwestia interfejsu użytkownika. Im jest on wygodniejszy i bardziej intuicyjny, tym oczywiście lepiej.

    Mobilny ERP

    Bardzo istotną cechą nowoczesnego systemu ERP wpływającą na jego użyteczność jest mobilność. W dobie smartfonów i wszechobecnego internetu możliwość korzystania z niego w terenie jest absolutnie niezbędna. Producenci najlepszych systemów ERP mobilność swoich rozwiązań uzyskują m.in. poprzez:

    • Rozwijanie ich w oparciu o technologie webowe (nowoczesne systemy ERP dostępne są też jako aplikacje webowe obsługiwane poprzez przeglądarkę internetową) oraz chmurowe. Dzięki temu system ERP dostępny jest w formie usługi niemal na każdym komputerze wyposażonym w przeglądarkę internetową – bez konieczności zakupu dodatkowego sprzętu i instalacji jakiegokolwiek oprogramowania

    Nie czekaj!

    Umów bezpłatną prezentację systemu ERP

    Umów prezentację

    FAQ

    • Kiedy potrzebny jest system ERP?

      Każde przedsiębiorstwo ma określone zasoby materialne (urządzenia, maszyny, środki transportu, surowce) i niematerialne (ludzie, wynalazki, patenty). W celu racjonalnego i optymalnego gospodarowania i zarządzania tymi zasobami można wykorzystywać różne instrumenty, metody i narzędzia analityczno-biznesowe.

      Jednym z nich jest system ERP, który jest informatycznym systemem pozwalającym lepiej zarządzać kluczowymi obszarami przedsiębiorstwa. Program klasy Enterprise Resource Planning pozwala także na sprawne przeprowadzenie procesów restrukturyzacyjnych w firmie, będącej w procesie transformacji. Za pomocą systemu ERP możliwe jest efektywne i sprawne zarządzanie procesami zachodzącymi we wszystkich segmentach przedsiębiorstwa. Ten zintegrowany program informatyczny obsługuje równocześnie wszystkie kluczowe działy funkcjonowania organizacji oraz pozwala automatyzować procesy zachodzące w ich obszarze:

      • zaopatrzeniowo-magazynowy (proces planowania zapotrzebowania materiałowego – material requirements planning),
      • produkcyjny (np. proces planowania produkcji, kontrola jakości zdolności produkcyjnych),
      • sprzedażowy,
      • dystrybucyjno-logistyczny (zarządzanie łańcuchem dostaw i gospodarką magazynową),
      • handlowo-usługowy,
      • obsługi klienta (customer relationship management),
      • płacowo-kadrowy,
      • dział finansowy i księgowy (np. zarządzanie procesami finansowymi, kontrola zaplanowanego budżetu).

      Wdrożenie systemu ERP dla firm pozwala kadrze managerskiej i osobom decyzyjnym na dokładne planowanie, analizę i kontrolę procesów zachodzących w toku działalności biznesowej. Ze względu na modułową budowę i elastyczność aplikacji, programy tej klasy mogą być wykorzystywane w każdej jednostce gospodarczej, niezależnie od jej wielkości, formy prawno-organizacyjnej, profilu działalności czy skali działania.

    • Czym kierować się przy wyborze systemu ERP?

      Wybór określonego zintegrowanego systemu ERP, a następnie jego wdrożenie, jest przedsięwzięciem wieloaspektowym i złożonym, angażującym istotnie różne zasoby przedsiębiorstwa.
      Właściwe przeprowadzenie tego procesu wymaga zatem odpowiedniego procesu przygotowawczego, analogicznego do realizacji projektów inwestycyjnych. Firmy rozważające zakup i wdrożenie programów informatycznych klasy ERP muszą mieć przede wszystkim świadomość celów strategicznych, jakie zamierzają osiągnąć, dzięki tym systemom.

      Inne będą w przypadku firm produkcyjnych (np. redukcja kosztów wytwórczych), handlowych (np. poszerzenie wiedzy o kontrahentach) czy dystrybucyjnych (np. skrócenie czasu realizacji zamówienia), a inne zadania będą przyświecać organizacji działającej w branży motoryzacyjnej, spożywczej czy chemicznej. A zatem kluczowe pytanie podczas wyboru systemu ERP brzmi: co firma chce osiągnąć za jego pomocą? Wśród pozostałych kluczowych czynników, jakie należy uwzględniać podczas wyboru systemu ERP, trzeba wskazać:

      • poziom niezawodności i szybkości działania,
      • łatwość integracji z systemami już posiadanymi,
      • zakres wsparcia, jakie oferuje dostawca danego programu ERP,
      • koszty wdrożenia wraz z jego utrzymaniem.

      Ponadto należy pamiętać, że wraz z rozwojem przedsiębiorstwa potrzebne będą bardziej skomplikowane funkcje, algorytmy oraz analizy. Dlatego też warto wybrać taki system ERP, który pozwoli później na modyfikację i dopasowanie aplikacji do aktualnej misji, wizji i celów organizacji.

    • Ile kosztuje system ERP?

      Koszty zakupu i wdrożenia systemu determinowane są wieloma parametrami i ich oszacowanie wymaga uwzględnienia kilku zasadniczych czynników. Kwestia wyceny programu ERP jest stosunkowo prosta w przypadku małych przedsiębiorstw o liniowej strukturze organizacyjnej.

      Wówczas jego cena obejmuje standardowy podstawowy moduł oprogramowania, pozwalający na prowadzenie sprzedaży, zarządzanie magazynem czy płatnościami. Koszt takiego systemu ERP dla firm zamyka się w kwocie kilkuset złotych. W przypadku firm średnich i dużych, które działają w ramach złożonej wielodziałowej struktury organizacyjnej, koszt programu będzie uzależniony od liczby i rodzajów modułów, jakie mają wchodzić w skład oprogramowania i które będą obsługiwać poszczególne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa w systemie ERP.

      Jednym z ważnych elementów, który bezpośrednio wpływa na to, ile kosztuje system ERP, są licencje na poszczególne stanowiska pracy. Dlatego też, przy zakupie programu należy dokładnie zapoznać się z cennikiem i warunkami licencjonowania. Planując zakup oprogramowania należy także uwzględnić koszt profesjonalnej konsultingowej analizy przedwdrożeniowej, która jest niezbędna dla określenia potrzeb pracowników i dopasowania rozwiązań IT do celów i zadań firmy. Przygotowując firmowe finanse i księgowość na wdrożenie systemu ERP, nie należy również zapominać o kosztach powdrożeniowych, związanych z bieżącą aktualizacją systemu oraz obsługą techniczną w formie HelpDesk.

    • Jakiej wielkości firma potrzebuje systemu ERP?

      We współczesnej zglobalizowanej gospodarce każda organizacja gospodarcza (mała, średnia i duża) może potrzebować rozwiązań, jakie oferuje kompletny system ERP.

      System ERP pozwala bowiem na kontrolę w czasie rzeczywistym wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie niezależnie od jego wielkości i stopnia rozgałęzionej struktury organizacyjnej. Oprogramowanie umożliwia sprawną komunikację między dwoma, kilkunastoma czy kilkudziesięcioma działami. Dzięki temu wszyscy pracownicy niezależnie od ilości segmentów i komórek w firmie mają stały dostęp do wszelkiego rodzaju kluczowych informacji.

    • Jaki jest zwrot z inwestycji w system ERP?

      Dzięki wdrożeniu ERP w firmie może on usprawnić zachodzące procesy oraz poprawić efektywność i sprawność gospodarowania swoimi zasobami finansowymi i niefinansowymi, aktywami trwałymi i obrotowymi oraz kapitałami.

      W rezultacie następuje racjonalizacja ponoszonych kosztów i wzrost poziomu rentowności sprzedaży (ROS), kapitałów własnych (ROE) i majątku (ROA). Wśród najważniejszych korzyści finansowo-ekonomicznych wynikających ze wdrożenia systemu HermesSQL należy wskazać:

      • wzrost sprzedaży od 16 do 28%,
      • zwiększenie wydajności pracy od 10 do 16%,
      • redukcję kosztów zakupu od 7 do 11%,
      • zmniejszenie zbędnego stanu zapasów od 17 do 75%.

      Wielkość stopy zwrotu z inwestycji (ROI) będzie różna w zależności od rodzaju wdrożonego programu ERP oraz charakteru przedsiębiorstwa.

    • Ile czasu zajmuje wdrożenie?

      Ile kosztuje system ERP to nie jedyne istotne pytanie. Wiemy, że dla osób, których odpowiedzialnością jest zarządzanie projektami, planowanie zdolności produkcyjnych czy procesów biznesowych ważny jest też czas niezbędny, by została przeprowadzano instalacja systemu ERP. Okres czasowy wdrożenia, jaki wymaga program ERP determinowany jest kilkoma zasadniczymi faktorami:

      • wielkością przedsiębiorstwa,
      • specyfiką branży, w której działa firma,
      • liczbą implementowanych modułów,
      • charakterem procesów biznesowych,
      • liczbą użytkowników.

      Długość wdrożenia programu ERP uwarunkowana jest również możliwościami zaangażowania się przedsiębiorstwa w ten proces. W szczególności chodzi tu o terminy, w jakich pracownicy będą mogli brać udział w spotkaniach wdrożeniowych udzielić wywiadów analitycznych czy odbyć niezbędne szkolenia. Praktyka pokazuje, że w mniejszych firmach proces wdrożeniowy zajmuje kilka tygodni. Natomiast w przypadku wdrożenia oprogramowania ERP w średnich przedsiębiorstwach produkcyjnych czy logistyczno-dystrybucyjnych, prace wdrożeniowe kończą się co do zasady po kilku miesiącach.

    • Jak wygląda wdrożenie systemu ERP?

      Proces wdrażania jakiego wymagają systemy klasy ERP dla firm jest wspólnym wielofazowym przedsięwzięciem biznesowym dostawcy systemu oraz klienta. Pierwszym etapem jest analiza przedwdrożeniowa, która obejmuje sporządzenie listy wymagań osób decyzyjnych w przedsiębiorstwie w stosunku do programu. Na tej podstawie powstaje wizja rozwiązania IT oraz szczegółowy harmonogram prac.

      Po akceptacji dokumentów z analizy przedwdrożeniowej dostawca rozpoczyna roboczą konfigurację w systemie ERP, dostosowując go do wymagań klienta. Na tak przygotowanej wersji wstępnej (testowej) programu prowadzone są szkolenia dla użytkowników (pracowników firmy) wraz z techniczną pomocą dostawcy oprogramowania. Po akceptacji funkcjonalności wersji roboczej następuje import danych docelowych i rozpoczyna się oficjalna praca na systemie ERP ze wszystkimi modułami ERP w czasie rzeczywistym. Kompletna usługa wdrożeniowa obejmuje zatem sześć zasadniczych elementów (procesów):

      • instalację systemu w formie testowej,
      • konfigurację modułów,
      • właściwą implementację ERP.
      • migrację danych,
      • szkolenie pracowników,
      • asystę techniczną,
      • właściwą implementację ERP.

      Wprowadzanie nowego systemu IT w przedsiębiorstwie jest obarczone w poszczególnych etapach określonym ryzykiem ze względu na relatywnie dużą technologiczną złożoność przedsięwzięcia. Przykładowo wybór nieodpowiedniego programu lub jego dostawcy może spowodować niepowodzenie wdrożenia. Z kolei użytkowanie modułów ERP na etapie postimplementacyjnym jest mniejsze, ale w tej fazie należy zwrócić szczególną uwagę na zaangażowanie się użytkowników systemu w jego naukę i sprawną obsługę.

    • Jaki sprzęt jest potrzebny do działania systemu ERP?

      Skuteczne wdrożenie systemu ERP wymaga inwestycji w odpowiednią infrastrukturę sprzętową w postaci zakupu odpowiedniej konfiguracji i klasy:

      • serwerów,
      • komputerów,
      • drukarek,
      • urządzeń mobilnych i POS,
      • renomowanego oprogramowania antywirusowego.

      Alternatywą dla zakupu relatywnie drogich urządzeń teleinformatycznych może być opcja usługi hostingu, czyli długoterminowego wynajmu infrastruktury sprzętowo-programowej. W takim przypadku zapewnienie wydajnego środowiska IT oraz wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem danych należy w gestii dostawcy hostingu.

    • Czy własnymi zasobami IT mogę dostosować zakupiony system ERP do swoich potrzeb?

      Na rynku istnieją dwa zasadnicze rodzaje systemów ERP. Pierwsze mają charakter zamknięty (hermetyczny). Ich specyfiką jest możliwość modyfikowania i dostosowania do potrzeb przedsiębiorstwa jedynie przez dostawcę programu lub jego autoryzowanych integratorów. Druga kategoria produktów to programy otwarte, które charakteryzują się możliwością modyfikowania modułów z poziomu zasobów IT organizacji. Takie cechy ma także oprogramowanie HermesSQL.

    • Jak wygląda wsparcie po wdrożeniowe?

      Istotą i specyfiką wsparcia po zaimplementowaniu wszystkich modułów systemu ERP jest udzielanie przez dedykowanych konsultantów dostawcy niezbędnej pomocy użytkownikom w codziennych czynnościach, które wykonują w programie. Pomoc co do zasady realizowana jest w formie zdalnej (na specjalnej platformie internetowej, e-mailowo czy telefonicznie), co gwarantuje szybką reakcję na zgłaszane usterki. Wsparcie po zainstalowaniu ostatecznej wersji programu ERP obejmuje:

      • merytoryczne doradztwo w bieżącym użytkowaniu poszczególnych modułów,
      • diagnostykę zgłaszanych problemów eksploatacyjnych oraz pomoc przy ich rozwiązywaniu,
      • szkolenia nowych użytkowników i administratorów systemu,
      • audyty środowiska IT,
      • kontrolę wykonywania kopii zapasowych,
      • konserwacje oprogramowania.

      Każdy klient decydujący się na zakup systemu ERP HermesSQL ma gwarancję posprzedażowego wsparcia w zakresie wdrożonego rozwiązania IT.

    Baza wiedzy

    Czym jest system ERP?

    Coraz więcej firm w swoich strukturach stosuje systemy ERP. Sporo osób ma jednak problem z rozwinięciem skrótu, który brzmi profesjonalnie, ale niewiele o sobie mówi. Wiele osób widząc hasło ERP zastanawia się, co to jest. Zdecydowanie warto przyjrzeć się tematowi z bliska, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Odpowiednio wdrożony program tej klasy, jest w stanie usprawnić pracę na każdym stanowisku pracy, zautomatyzować procesy, zaś kadra zarządzająca dzięki wykorzystaniu takiego programu osiąga dużo lepsze efekty biznesowe w zarządzaniu swoją firmą. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest tego typu oprogramowanie oraz do czego służy, a także kto może z niego z powodzeniem korzystać – zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością wiele wyjaśni!

    Rozwiń

    Co to system ERP?

    Rozwijając skrót z języka angielskiego, to nic innego jak Enterprise Resource Planning, czyli rodzaj specjalistycznego oprogramowania, które zaprojektowane jest z myślą o firmach handlowych, produkcyjnych i usługowych. Jego zadaniem jest planowanie zasobów danego przedsiębiorstwa, pomagając w organizacji pracy, obiegu dokumentów, a także rejestracji danych. Chcąc nieco bardziej zorientować się w tej dziedzinie, warto zobrazować sobie systemy ERP, jako dedykowane moduły aplikacji, którymi dana firma się posługuje. Mogą to być między innymi moduły do obsługi finansów, księgowości, kadr, handlu czy też zarządzania produkcją. Oprogramowanie ERP wykorzystywane jest do gromadzenia wszelkich niezbędnych danych, co w następstwie daje możliwość analizowania ich i wykorzystania do efektywniejszego zarządzania firmą.

    Zastosowanie systemu ERP pozwala również na zmniejszenie kosztów pracy poprzez zautomatyzowanie wielu czynności a także ulepszenie procesów, które w efekcie przyczyniają się do wzrostu wydajności przedsiębiorstwa.

    Gdzie warto wykorzystać program ERP?

    Dziś duża ilość firm decyduje się na profesjonalne oprogramowania, które pozwalają zarządzać określonymi procesami. Warto podkreślić, że większość systemów ERP ma budowę modułową. Można je dobrać indywidualnie do potrzeb przedsiębiorstwa. Nie jest więc to rozwiązanie identyczne dla każdej firmy. Poza tym niektóre z nich posiadają wbudowane narzędzia programistyczne, za pomocą których można projektować dodatkowe rozwiązania. Możliwość pełnego dostosowania go do potrzeb firmy czyni je bardzo cennym narzędziem na rynku biznesowym niemal w każdej branży. Krótko mówiąc, oprogramowanie ERP doskonale sprawdzi się w każdej firmie, nawet o najbardziej wyszukanych potrzebach.

    Elastyczność systemów ERP

    Rozwijając wątek elastyczności oprogramowania ERP, warto wiedzieć jakie elementy na nią się składają:

    • wizualizacja – specjalny interfejs, którego zadaniem jest pokazać wszystkie wprowadzone wcześniej dane. Mogą to być między innymi wykresy, raporty, wskaźniki;
    • formatki – pozwalają użytkownikowi wprowadzić do systemu nowe, niezbędne dane, między innymi informacje o kliencie czy też zleceniu;
    • procesy biznesowe – umożliwiają obieg dokumentów pomiędzy wszystkimi użytkownikami, na poszczególnych szczeblach. Dotyczy to między innymi wniosków, faktur czy zleceń;
    • dodatkowa funkcjonalność – możliwość budowania indywidualnych rozwiązań lub rozszerzania standardowej;

    W jaki sposób wybrać odpowiedni system ERP?

    Jeśli decyzja na temat zakupu oprogramowania ERP została już podjęta przez firmę, należy zastanowić się, jaki program wybrać. Czynników, które świadczą o jego wysokiej jakości, jest wiele. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego odpowiednią funkcjonalność, ale także bogatą ofertę standardową, obejmującą również szerokie możliwości startowe.

    Warto jednak pamiętać, że każdy system ma być także odpowiedni dla indywidualnego użytkownika. Firmy wykorzystują bowiem program ERP do różnych, ważnych dla nich celów. Konieczne jest wobec tego zwrócenie uwagi na możliwość tworzenia spersonalizowanych rozwiązań. Twórcy oprogramowania podkreślają, że istnieje możliwość dostosowania go zarówno do branży, jak i odpowiednich procesów, które determinują działalność przedsiębiorstwa. Wszystkie nowości, które uwzględniane są w programie ERP, mają istotny wpływ na ergonomię pracy osób zatrudnionych, potrzebujących dostępu do określonych danych. W firmach, w których wdrożono tego typu rozwiązanie, wciąż słyszy się głosy aprobaty. Nawet pracownicy, którzy początkowo byli dość sceptycznie nastawieni, zauważają ogromne plusy zastosowania tej klasy systemu. Do tej pory wierni tradycyjnym formom gromadzenia danych, widzą potencjał w nowoczesnej technologii. Każda firma powinna jednak zadbać o wsparcie wdrożeniowe dla swoich pracowników, gdzie system będzie implementowany.

    Jak wygląda praca z systemem ERP?

    Zasadniczo nie różni się od pracy na tradycyjnych bazach danych, niemniej ma ona jedną, ogromną zaletą. Do systemu wystarczy wpisać określone informacje, np. zarejestrować fakturę sprzedaży, a będzie ona widoczna dla wszystkich użytkowników, którzy mają dostęp do programu i odpowiednie uprawnienia. Dzięki oprogramowaniu ERP można też w prosty i szybki sposób odnaleźć potrzebne dane, bez konieczności opuszczania swojego stanowiska pracy. Nie ma również obowiązku udawania się do biurowego archiwum lub proszenia o pomoc osób z innego działu, które zajmowały się określonym tematem.

    Rozwiązania, które proponują nowoczesne technologie to punkt zwrotny w wielu biznesach. Ergonomia czasu pracy jest znacząca, co przekłada się również na efekt wykonywanych przez pracowników zadań. To bardzo istotne, zwłaszcza w przedsiębiorstwach zatrudniających dużą ilość pracowników.

    Jakie korzyści wynikają z wdrożenia systemu ERP w firmie?

    Na podstawie wcześniejszych wniosków, warto podkreślić przede wszystkim możliwość elastycznej integracji procesów, a także poprawienie komunikacji wśród zespołu pracowników. Na wyróżnienie zasługuje również modułowa budowa systemu, narzędzia programistyczne dostępne tylko w najbardziej zawansowanych programach, pozwalające ściśle dopasować go do potrzeb danej organizacji.

    Dział IT, który w firmach najczęściej staje się administratorem ERP, ma możliwość przygotowywania określonych raportów oraz wyników analitycznych, powstających podczas działania systemu. Niewiele osób wie o opcji integracji oprogramowania ERP z takimi programami jak CAD, maszyny CNC oraz platformy EDI. Jest on tak uniwersalny, że każdego roku rozwija się wraz ze zmianami, które zachodzą w strukturach określonej firmy, a wszystko to dzięki jego elastyczności i otwartości. Można śmiało stwierdzić, że osobami, które współtworzą całą strukturę programu w przedsiębiorstwie i jego poszczególne moduły, są użytkownicy, a więc pracownicy różnych działów, członkowie zespołów produkcyjnych, a także osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych.

    Czy warto planować zasoby przedsiębiorstwa przy użyciu systemów ERP?

    Zdecydowanie tak! Głównie przez możliwości oprogramowania, które na etapie wdrożenia można dopasować do bieżących potrzeb klienta. Pozwala to tworzyć określone moduły i uporządkowaną strukturę, która poprawia nie tylko ergonomię pracy, ale przede wszystkim ułatwia realizację zadań każdego zespołu w poszczególnych działach. To jego ogromna zaleta, że nie jest dostosowany pod jeden proces czy też branżę. Może dotyczyć tak naprawdę każdego skrzydła firmy, a poszukiwanie określonych danych trwa zaledwie chwilę.

    Oprogramowanie ERP to rozwiązanie, które stosuje coraz więcej przedsiębiorstw. Mają one świadomość, o ile łatwiej przychodzi realizacja określonych zadań pracownikom, a także o ile mniej czasu na nie poświęcają, mogąc go przeznaczyć na zupełnie inne czynności i obowiązki, które do tej pory odkładane były na bok, głównie z uwagi na brak wystarczającej ilości czasu. W firmach, w których na samym początku padały pytania „co to jest ERP”, pracownicy odpowiadają, że jest to narzędzie ułatwiające im codzienną pracę, a także porządkujące większość procesów. Obecnie wszystko może dziać się systemie i żaden dokument nie ma prawa się zgubić. Firmy, w których wdrożono ERP, polecają to oprogramowanie kolejnym, mając świadomość, jak wiele zmieniło się w systemie zarządzania.

    Zapraszam do śledzenia naszego bloga i mediów społecznościowych, by dalej odkrywać tematy związane z procesem zakupu i wdrożenia systemu ERP. Dzięki temu będą Państwo wiedzieć na co trzeba się szykować podejmując decyzję o zakupie systemu, a my być może w przyszłości zyskamy świadomego klienta, z którym będziemy mogli rozwijać wspólne doświadczenia.

    Ile kosztuje system ERP i jego wdrożenie?

    We wstępnej fazie poszukiwań systemu klasy ERP (Enterprise Resource Planning) jedną z najistotniejszych informacji dla przedsiębiorstw jest jego cena. Ile kosztuje zatem system ERP i jego wdrożenie? Co to jest? Jaką rolę pełni? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule, w którym prezentujemy wiele niezbędnych informacji.

    Rozwiń

    W materiale podpowiadamy, jak przygotować się do rozmów z dostawcami systemów ERP w kwestii wdrożenia i związanych z nim kosztów i o co należy pytać. Poznasz także wszystkie etapy towarzyszące takiemu zakupowi, dlaczego są ważne i na co zwracać uwagę. Dowiesz się również jak wpływają one na ostateczny koszt oferowanego przez dostawcę zakupu systemu klasy ERP, co to tak w ogóle jest i z jakich zewnętrznych źródeł finansowania możesz skorzystać, aby sfinansować taką inwestycję.

    Dzięki temu uwzględnisz w budżecie wszystkie koszty związane z zakupem i wdrożeniem systemu ERP. Wiedza praktyczna zawarta w tym artykule pozwoli Ci także swobodniej poruszać się w tych tematach i zadawać odpowiednie pytania.

    Opisane sytuacje nie dotyczą programów „pudełkowych”, które rządzą się nieco innymi prawami, a ich koszt jest łatwy do oszacowania. Jeśli prowadzisz małą firmę i interesują Cię tego typu systemy klasy ERP zajrzyj na stronę, która zawiera dedykowane programy dla małych firm od sprawdzonego dostawcy.

    Kupić system ERP – czyli co?

    Na początku, wyjaśnijmy krótko czym w ogóle jest system ERP, aby mieć pewność o jakich systemach jest tu mowa. W takim razie co to jest? Otóż program ERP to system do zarządzania przedsiębiorstwem, który integruje, porządkuje i automatyzuje procesy biznesowe wewnątrz firmy. Są to procesy związane z prowadzeniem sprzedaży, dystrybucji, zaopatrzeniem, gospodarki magazynowej, produkcji (np. planowanie zdolności produkcyjnych – Manufacturing Resource Planning), usług oraz obszaru kadrowo-płacowego i finansowo-księgowego. Programy te zazwyczaj posiadają integrację z systemami CRM (Customer Relationship Management), WMS, BI, a czasami również zawierają pewne elementy tych programów. Często także współpracują ze sklepami internetowymi i platformami B2B. Ich odpowiednie wykorzystanie powinno skutkować rozwojem przedsiębiorstwa. Oczywiście, ten krótki opis nie wyczerpuje tematu czym są systemy klasy ERP – dogłębna odpowiedź na pytanie, co to jest, w tej chwili nie odgrywa jednak istotnej roli. Teraz możemy już przejść do naszego głównego tematu.

    Decydując się na system ERP od odpowiedniego dostawcy, musisz przede wszystkim wiedzieć, co wiąże się z procesem zakupu takiego systemu. Aby to łatwej przedstawić, posłużymy się pewną alegorią. Najlepsze porównanie, które obrazuje z czym się wiąże i co to jest zakup systemu ERP, jest porównanie tego procesu do zakupu domu. Dlaczego? Tak, w najprostszy sposób zrozumiemy, jakie etapy towarzyszą takiemu zakupowi, gdzie się przenikają i dlaczego nie opłaca się rezygnować z żadnego z nich.

    Licencje oprogramowania bazodanowego

    Mówiąc o zakupie licencji na nowy system znowu możemy szukać analogii z budową domu. Mamy już wybrany projekt i ekipę budowlaną. Teraz pora na zakup materiałów na fundamenty, na których powstanie nasz wymarzony dom. Tak samo jest z systemem klasy ERP. Zanim firma prowadząca wdrożenie rozpocznie swoje prace, musisz już posiadać licencje na nowe oprogramowanie, żeby było co wdrażać.

    Na rynku istnieje kilka modeli korzystania z infrastruktury serwerowej: chmura publiczna, chmura prywatna oraz infrastruktura własna działająca w strukturze klient-serwer. W tym artykule skupiamy się na modelu klient-serwer, w którym pracuje większość dostępnych systemów ERP.

    Co w ogóle oznacza struktura KLIENT-SERWER? Oznacza, że na serwerze umieszczona jest baza danych, a na komputerach użytkowników końcowych jest aplikacja, która z bazy pobiera dane i do niej zapisuje.

    Niektórzy producenci opierają swoje rozwiązania o darmowe bazy danych. To oczywiście nie eliminuje dostawcy, ale w takim przypadku musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:

    • Czy jest ograniczenie co do wielkości takiej bazy danych? Nie chcesz przecież, żeby po 2-3 latach Twoja baza osiągnęła maksymalny rozmiar, po którym trzeba dane obcinać czy przenosić na inne rozwiązanie i inwestować w kolejny system informatyczny (program klasy ERP).
    • Czy jest ograniczenie co do ilości pamięci RAM, którą może wykorzystać baza danych? Przykład. Serwer, na którym jest 64 GB pamięci RAM, ale baza danych może korzystać maksymalnie z 8 GB oznacza, że na start będziesz mieć wolniejszą pracę przy kilkunastu operatorach. Pewnie tego też nie chcesz.
    • I ostatni element – czy jest ograniczenie co do ilości maksymalnych dostępów do bazy danych, która może być różna w zależności od specyfiki działań organizacji czy wielkości przedsiębiorstwa?

    Łatwo tutaj wpaść w pułapkę zmieniając system ERP na inny, od kolejnego dostawcy. Może się zdarzyć, że wraz z obecnym systemem firma zakupiła już serwer bazy danych i chce z niego korzystać również na nowym systemie. Technicznie jest to do wykonania, ale trzeba zwrócić uwagę na to, jaką licencję posiada nasze oprogramowanie bazodanowe.

    Często jest tak, że system klasy ERP dostarczany jest z oprogramowaniem serwerowym w licencji „runtime”. Oznacza to, że serwer bazy danych może być używany tylko z systemem ERP, z którym został zakupiony i z żadnym innym. To wymusza zakup serwera jeszcze raz.

    Licencja „runtime” ma jednak swoje plusy. Jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż zakup wersji na wolnym rynku. Dlatego jest częściej stosowana przy zakupie systemu. Jeśli masz dużą ilość stanowisk (ok. 35 ) i w perspektywie dołączanie kolejnych stanowisk, korzystniejsza będzie tzw. licencja „na rdzenie”. W tym przypadku koszt licencji jest niższy i nie ma ograniczenia, co do ilości stanowisk, na których zainstalujesz oprogramowanie.

    Wdrożenie – najważniejszy etap zakupu systemu ERP

    Trzeba to bardzo wyraźnie podkreślić, ponieważ wielu klientów na tym etapie kończy swój udział błędnie zakładając, że ich rola dobiegła już końca. Oczekują, że teraz dostawca przejmie działania i wdroży system. I tak rzeczywiście jest, ale nigdy nie udało się wdrożenie systemu ERP bez udziału klienta. To proces, który tak samo angażuje pracowników dostawcy jak i pracowników klienta. Nie chodzi tu o sam udział w szkoleniach, pisanie notatek na spotkaniach. Chodzi o realny wkład w budowanie systemu klasy ERP i osadzanie go w strukturze firmy.

    Po szkoleniach wdrożeniowcy często zostawiają do wykonania określoną pracę, np. wystawienie próbnych dokumentów, przetestowanie wdrożonej funkcjonalności czy przygotowanie danych do wprowadzenia. Od tego jak się tu zaangażujesz zależy sukces i czas wdrożenia. A czas w tym przypadku to „duży pieniądz”.

    Musisz też pamiętać, że płacisz za usługi firmie wdrażającej system klasy ERP, ale też poświęcasz czas swoich pracowników. Tego czynnika firmy często nie wliczają do kosztów wdrożenia, a jest on znaczący. Wielokrotnie pojawiają się sytuacje, że pracownicy działu handlowego wykonują swoje codzienne obowiązki, a w „międzyczasie” mają się uczyć nowego systemu. Takie podejście z góry jest skazane na niepowodzenie, a przynajmniej na znaczne wydłużenie czasu wdrożenia, co zwykle zwiększa jego koszt.

    Kolejnym elementem, który może znacznie skomplikować proces wdrożenia i powodować dodatkowe koszty, jest źle przepracowany projekt wdrożenia. Z czego to wynika?

    Zwykle na projekt wdrożenia deleguje się kilku pracowników, np. dyrektor handlowy, który opisuje procesy zachodzące w jego dziale. Na tej podstawie wdrażający i dostawcy opracowują harmonogram wdrożenia, konfigurują system i szkolą pracowników. Podczas szkolenia, często okazuje się jednak, że z perspektywy pracowników opisany przez dyrektora proces wygląda zupełnie inaczej.

    Wówczas wykonawcy próbują znaleźć jakiś kompromis, przekonfigurować system klasy ERP na tyle na ile jest to możliwe, ale nie zawsze się da. Czasem w tym miejscu wychodzą rozwiązania, które niestety wymagają dużej zmiany w systemie. W większości przypadków wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

    Dlatego na spotkania projektowe zaproś również szeregowych pracowników lub ich przedstawicieli, aby mogli zgłosić swoje potrzeby i problemy, które trzeba będzie rozwiązać w programie. Wdrożenie systemu ERP dotyczy właśnie tych osób, które wprowadzają do niego dane. Dalej te dane będą analizowane przez osoby decyzyjne i na tej podstawie system zacznie pomagać w podejmowaniu decyzji.

    Poza tym pracownicy, którzy nie uczestniczą w spotkaniach i nie czują się częścią wdrożenia, mogą opóźnić cały proces. Każda przeszkoda będzie wymagała spotkania z zarządem, rozmów motywujących, wyjaśniających i rozładowujących dany temat. To też może spowodować, że zmuszony będziesz ponieść dodatkowe koszty.

    Infrastruktura sprzętowa dla systemu ERP

    Dodatkowym kosztem, który często występuje podczas wdrożenia systemu klasy ERP jest infrastruktura sprzętowa. Zazwyczaj potrzebne jest uzupełnienie lub zakup nowego sprzętu odpowiadającego wymaganiom technicznym nowego programu. Mogą to być serwery, komputery, drukarki, ale również inne urządzania, które będziemy chcieli wykorzystać w pracy, jak: czytniki kodów kreskowych, skanery czy kolektory danych.

    Korzystnie jest, gdy dostawca systemu ERP dostarcza także sprzęt, urządzania oraz wszystkie niezbędne licencje. Wówczas cały proces zakupowy zależy tylko od jednej firmy, która jest odpowiedzialna za całość inwestycji. W takie sytuacji też łatwiej jest negocjować lepsze ceny.

    Przed wdrożeniem programu ERP, sprawdź więc dokładnie jakim sprzętem dysponujesz oraz jaki dodatkowy sprzęt i urządzenia są potrzebne. Każde niedopatrzenie w tym względzie może poważnie wpłynąć na przekroczenie budżetu.

    Koszt utrzymania systemu ERP

    Planując inwestycję w system ERP musisz się także liczyć z kosztami, które występują po jego wdrożeniu. Jednym z nich jest abonament do programu. Zwykle jest to koszt około kilkunastu procent wartości posiadanych licencji ERP-a. Regularny zakup abonamentu gwarantuje utrzymanie tego procentu na stałym poziomie. Jeżeli jednak nie zachowasz tej regularności, procent za abonament wzrośnie i finalnie zapłacisz dostawcy więcej.

    Poza tym, brak dostępu do bieżących aktualizacji programu, naraża Cię na posiadanie systemu niedostosowanego do zmian w przepisach. Nie zapomnij też, że w tej sytuacji, będziesz pracował na rozwiązaniach, których rozwój zatrzymał się na ostatniej wgranej aktualizacji.

    Innym kosztem, który należy ująć w budżecie po zakończeniu wdrożenia jest koszt opieki serwisowej. W ramach tzw. umowy serwisowej, którą podpisujesz z dostawcą ERP-a, możesz korzystać m.in.: z pomocy technicznej, konsultacji, dodatkowych szkoleń i instalacji aktualizacji. Możesz także zamówić do programu dopisanie dodatkowej funkcjonalności „pod klucz”, o ile program na to pozwala. Oczywiście zakres tych usług zależy od kwoty, na jaką podpisana jest umowa.

    Choć mówimy o kosztach, należy cały czas pamiętać, że dotyczą one zyskownej inwestycji, która powinna być jednym z filarów cyfrowej transformacji w nowoczesnych organizacjach. To dzięki stałemu dostępowi do aktualizacji i profesjonalnej opiece specjalistów nasz system będzie nas wspierać w rozwoju i pomagać sprawnie funkcjonować na konkurencyjnym rynku.

    Metody finansowania zakupu systemu ERP

    Jeśli chcesz wdrożyć system klasy ERP, ale nie masz na ten cel wystarczających środków finansowych, możesz skorzystać z dotacji unijnych lub leasingu. Co jakiś czas, w różnych regionach Polski startują programy dofinansowań.

    Pamiętajmy jednak, że każde wsparcie z dotacji UE wymaga wkładu własnego, który wynosi od 15-50% wartości inwestycji. W ramach projektu należy też spełnić wiele wymagań i dostarczyć sporą ilość dokumentów. Część dostawców systemów ERP pomaga jednak wypełnić wnioski unijne jak np. w przypadku naszej firmy.

    Zakup programu ERP i jego wdrożenie możesz także sfinansować przy pomocy leasingu. Zaletą tego rozwiązania jest rozłożenie kosztów inwestycji w czasie, przy jednoczesnych korzyściach podatkowych. W leasingu operacyjnym całość rat leasingowych oraz wpłata początkowa stanowi koszty uzyskania przychodu. VAT opłacany jest stopniowo, zgodnie z harmonogramem rat. Leasing nie zmniejsza też zdolności kredytowej Twojej firmy.

    Ile kosztuje system ERP – podsumowanie

    Podsumowując temat „Ile kosztuje system ERP?” pamiętaj, że inwestycja w program ERP łączy w sobie wiele elementów, z których każdy jest tak samo ważny. Pomijając projekt wdrożenia musisz brać pod uwagę, że program może nie być dostosowany do wszystkich Twoich potrzeb. Możliwe jest także, że poniesiesz dodatkowe koszty. Z góry przyjęta ilość godzin wdrożenia, bez analizy i dogłębnego poznania Twojej firmy może okazać się niewystarczająca. Przy tak dużej i ważnej inwestycji nie warto ponosić ryzyka, jakim jest przedłużające się lub nie spełniające oczekiwań firmy wdrożenie systemu ERP.

    Przygotowując budżet pamiętaj również o dodatkowych kosztach, jakim są zakup dodatkowego sprzętu i urządzeń oraz oprogramowania bazodanowego. Weź także pod uwagę późniejsze koszty związane z utrzymaniem systemu klasy ERP, czyli opłatę za abonament na aktualizacje i opiekę serwisową od dostawcy.

    Dlaczego system ERP jest Tobie potrzebny?

    Każdy przedsiębiorca, który chce rozwijać biznes i podnosić jakość obsługi klienta, powinien korzystać z nowoczesnych technologii. Ważne dla poprawy efektywności zarządzania przedsiębiorstwem jest usprawnienie różnych procesów biznesowych.
    Z pomocą w tym zakresie przychodzi system informatyczny klasy ERP. Uważasz, że to oprogramowanie dla dużych firm produkcyjnych, prowadzących magazyn, działających w branży e-commerce czy zajmujących się handlem B2B? Nic bardziej mylnego! Programy te przydadzą się również małym i średnim przedsiębiorcom. Sprawdź, dlaczego warto je wdrożyć!
    Rozwiń

    Systemy ERP – co to jest i dlaczego warto z nich korzystać?

    Prawidłowo skonfigurowany i wdrożony program ERP do prowadzenia firmy, np. HermesSQL, tworzy zintegrowany system baz danych. W efekcie możesz połączyć i doskonale skomunikować ze sobą różne działy przedsiębiorstwa, w tym np.:

    • handlowy
    • magazynowy
    • produkcyjny
    • finansowo-księgowy
    • kadrowo-płacowy

    W takim razie co to jest ERP? Enterprise Resource Planning to oprogramowanie dla małych i dużych firm ułatwiające prowadzenie działalności. Poszczególne działy przedsiębiorstwa zyskują dostęp do scentralizowanej bazy. Mogą dodawać nowe dane czy wyszukiwać potrzebne informacje. Co ważne, wprowadzane zmiany są aktualizowane na bieżąco, czyli w czasie rzeczywistym.

    W przypadku przedsiębiorstwa produkcyjnego takie rozwiązanie np. ułatwia kontrolowanie zasobów, planowanie zapotrzebowania materiałowego, planowanie czy harmonogramowanie produkcji. Tego typu informatyczne systemy magazynowe docenią również firmy związane z logistyką czy sprzedażą, w tym działające w sektorze B2B.

    Centralizacja danych to lepsze zarządzanie produkcją i usługami, sprzedażą, ale na tym korzyści wynikające ze wdrożenia programów ERP się nie kończą. Do innych ważnych należy zaliczyć m.in.:

    • zwiększenie efektywności pracy,
    • podniesienie jakości obsługi klienta,
    • możliwość szybszego reagowania na problemy wynikające z procesów biznesowych.

    Zwiększenie efektywności pracy

    Irytacja pracowników związana z uciążliwością wykonywania obowiązków zawodowych to najgorsze, co może spotkać przedsiębiorcę. Do tego zatrudnione osoby tracą czas, który mogłyby poświęcić na realizację ważniejszych lub bardziej opłacalnych zadań. System informatyczny klasy ERP np. dla produkcji czy do zarządzania magazynem i logistyką przyczyni się do rozwoju działalności. Przedsiębiorstwa zyskują scentralizowaną bazę danych i szereg mechanizmów automatyzujących wykonywanie codziennych czynności. Dzięki temu proces wprowadzania i analizowania danych, np. o sprzedaży jest zdecydowanie szybszy.

    Podniesienie jakości obsługi klienta

    Wiele realizowanych w firmie procesów biznesowych bezpośrednio przekłada się na jakość obsługi klienta. Wdrażając systemy ERP dla branży handlowej, produkcyjnej czy usługowej z pewnością poprawisz swój wizerunek w oczach kontrahentów. Na przykład program do magazynu, produkcji czy logistyki usprawni realizację zamówień, co z pewnością spodoba się Twoim klientom.

    Oprócz tego zyskujesz dostęp do rozbudowanej bazy z takimi informacjami jak historia zakupów i kontakty do klientów. Możesz więc zająć się ich analizą i wykorzystać je do promocji przedsiębiorstwa i zwiększania sprzedaży.

    Dzięki programom ERP szybciej zareagujesz na problemy w funkcjonowaniu firmy

    Jest jeszcze jedna istotna korzyść, którą przyniesie Ci tego typu oprogramowanie dla przedsiębiorstw. To efektywniejsze monitorowanie firmy. Wdrożenie systemu klasy ERP sprawi np. że szybciej zareagujesz na różne problemy, które opóźniają proces produkcyjny. Analiza danych, które gromadzi magazyn i logistyka, pozwolą Ci usprawnić funkcjonowanie obu tych obszarów działalności. Podobne korzyści przyniesie analiza sprzedaży, na którą pozwalają programy z rozbudowanymi analizami biznesowymi z zakresu controllingu sprzedaży.

    Jak wdrożyć programy ERP?

    Zainteresowała Cię możliwość usprawnienia zarządzania produkcją, magazynem i usługami, w tym logistyką czy sprzedażą? Programy ERP dla przedsiębiorstw z pewnością pomogą Ci w prowadzeniu małej lub dużej firmy. Musisz jednak mieć świadomość tego, że ich wdrożenie wymaga sporego doświadczenia. Aby zrobić to poprawnie, powinieneś m.in.:

    • przeanalizować najważniejsze procesy biznesowe
    • wysłuchać potrzeb pracowników
    • wyznaczyć osoby odpowiedzialne za realizację projektu
    • zająć się konfiguracją poszczególnych modułów systemu informatycznego klasy ERP

    Istotna jest również stała komunikacja ze wszystkimi działami, dzięki której unikniesz chaosu po uruchomieniu nowych narzędzi. Do tego powinieneś zadbać o przeprowadzenie stosownych szkoleń z obsługi oprogramowania. Jeśli więc chcesz, aby proces ten przebiegł sprawnie, najlepiej zdać się na usługi specjalistów. Profesjonalnie wdrożą program, zajmą się jego konfiguracją i zadbają o dopasowanie narzędzi do potrzeb Twojej firmy.

    Zdecyduj się na wdrożenie nowoczesnego systemu klasy ERP!

    Wiesz już dokładnie, co jest ERP i mamy nadzieję, że przekonałeś się, iż oprogramowanie to przyda się również małej firmie. Jeśli zdecydowałeś się na jego wdrożenie w swoim przedsiębiorstwie, zgłoś się do naszej firmy Humansoft. Proponujemy nowoczesny, kompleksowy program do zarządzania sprzedażą, produkcją, usługami – HermesSQL. Możemy zająć się jego instalacją oraz wdrożeniem, dopasowując system informatyczny do potrzeb Twojego biznesu. Chcesz poznać szczegóły oferty? Już dziś skontaktuj się z nami!

    Błędy, których można uniknąć w trakcie wdrażania systemu ERP

    Funkcjonowanie wielu małych i dużych firm oparte jest dziś o systemy informatyczne klasy ERP. Służą m.in. do tworzenia baz danych, ułatwiając integrację poszczególnych działów poprzez poprawienie komunikacji wewnętrznej. Jednak aby faktycznie pomagały w procesie zarządzania przedsiębiorstwem, ważne jest ich prawidłowe zaimplementowanie. Przymierzasz się do wdrożenia oprogramowania tego typu? W takim razie poznaj typowe, związane z tym błędy, których powinieneś się wystrzegać. Skorzystaj z podpowiedzi specjalistów z branży programów ERP dla handlu i usług, w tym B2B!

    Rozwiń

    Czym jest system ERP?

    Na początek warto wyjaśnić, czym są rozwiązania klasy ERP. Skrót pochodzi od angielskich słów Enterprise Resource Planning. Określa zintegrowany system informatyczny ułatwiający zarządzanie przedsiębiorstwem. Jego podstawowym zadaniem jest usprawnienie kluczowego procesu biznesowego, jakim jest planowanie zasobów. Wykorzystuje się go m.in. do:

    • kontrolowania stanów magazynowych,
    • zarządzania produkcją, w tym określania potrzeb materiałowych,
    • obsługi narzędzi marketingowych, również dla branży e-commerce,
    • prowadzenia takich działów jak finanse i księgowość

    oraz wielu innych obszarów działalności przedsiębiorstwa. Platforma ERP zarówno dla usług, jak i handlu, w tym logistyki, ma przede wszystkim usprawnić wewnętrzną komunikację. Zazwyczaj poszczególne jej moduły pracują na jednej bazie danych. Dostęp do niej mają użytkownicy wielu działów firmy, zyskując m.in. możliwość wyszukiwania informacji oraz ich dodawania lub modyfikowania.

    Wdrażanie programów klasy ERP – koniecznie unikaj tych błędów!

    Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że proces wdrożenia systemów ERP i instalacji poszczególnych modułów, jest mocno złożony. Wymaga zarówno odpowiedniej wiedzy, jak i dużego doświadczenia. Najlepiej, gdy zadaniem tym zajmie się dostawca oprogramowania.

    Nasza firma Humansoft nie tylko oferuje najpopularniejsze systemy ERP HermesSQL, ale może także zainstalować i wdrożyć software w przedsiębiorstwie, stosując sprawdzoną w praktyce metodykę wdrażania. Doradzamy w jego wyborze, proponując aplikacje dopasowane do potrzeb działalności związanych np. z produkcją, logistyką czy handlem. Oferujemy oprogramowanie klasy ERP zarówno dla małych, jak i dużych firm, w tym prowadzących współpracę w sektorze B2B.

    Jeśli jednak chcesz na własną rękę wdrożyć takie programy, powinieneś wystrzegać się kilku kluczowych błędów:

    • brak dokładnej analizy procesów biznesowych,
    • stopniowe zmniejszanie tempa realizacji projektu,
    • zbyt mocne skupianie się na personalizowaniu modułów,
    • brak dobrej komunikacji z działami, które mają wykorzystywać nowe systemy informatyczne klasy ERP.

    Brak dokładnej analizy procesów biznesowych w firmie

    Jeśli chcesz, aby inwestycja we wdrożenie systemu ERP dla handlu, usług czy logistyki przyniosła korzyści, musisz prześwietlić procesy biznesowe. Analizując je, najlepiej stopniowo twórz ich wizualizację w formie schematów blokowych. Pamiętaj, aby przeprowadzić wywiady wśród pracowników. Dowiedz się, jakie dostrzegają problemy w funkcjonowaniu firmy i poznaj pomysły ich rozwiązania.
    Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć dostawcę oprogramowania ERP, który zaoferuje idealnie dopasowany do potrzeb system ERP.

    Spadające tempo wdrażania aplikacji ERP

    Zawsze zadbaj o sprawną realizację projektu wdrożenia aplikacji ERP. Częstym błędem jest niedostateczne przemyślenie planowanej inwestycji. Początkowy zapał do jej przeprowadzenia słabnie, m.in. z powodu pojawienia się dodatkowych, niespodziewanych kosztów czy nowych potrzeb względem systemu. Jako dostawca takich systemów informatycznych, radzimy wyznaczenie kierowników odpowiedzialnych za projekt. Zajmą się kontrolą jakości i będą czuwać nad sprawnym postępowaniem prac.

    Personalizowanie modułów ERP „na siłę”

    Zaletą każdej nowoczesnej platformy ERP jest możliwość dostosowania jej aplikacji do potrzeb. Możesz konfigurować np. moduły do obsługi magazynu i sklepu, zarządzania produkcją czy analizowania procesów biznesowych. Jednak w wielu przypadkach rozwiązania standardowe, już gotowe, w zupełności spełniają potrzeby firmy. Analizuj więc funkcjonalność poszczególnych programów klasy ERP i zastanów się, czy opłaca się je personalizować „na siłę”.

    Brak komunikacji z działami firmy

    Jeśli planujesz wdrożyć system informatyczny ERP, na pewno chcesz, aby najważniejsze działy firmy były zintegrowane. Oprogramowanie może więc okazać się nieskuteczne, jeśli będzie niedostosowane do charakteru ich działania. Wybór najlepszego systemu ERP powinien być decyzją wspólną, podjętą na podstawie analizy potrzeb poszczególnych działów.

    Komunikacja w zakresie realizacji projektu jest więc kluczowa. Istotne będzie również to, aby informować pracowników o kolejnych etapach wdrażania rozwiązań ERP od wybranego dostawcy. Nagle pojawiające się zmiany mogą poważnie dezorganizować pracę w firmie. Projekt wdrożenia trzeba więc prowadzić w sposób zorganizowany i czuwać nad jego sprawnym przebiegiem.

    Stawiaj na kompleksowe usługi wdrożenia aplikacji ERP

    Jak widzisz, choć programy klasy ERP są dziś niezbędne w biznesie, tak ich instalacja i wdrożenie są procesem skomplikowanym. Z tego powodu zadanie to najlepiej zostaw w rękach specjalistów. Nasza firma Humansoft zaproponuje najlepszy software i kompleksowo wdroży poszczególne moduły wchodzące w skład programu ERP. Jako dostawca tego typu oprogramowania oferujemy rozwiązania dla handlu, logistyki, produkcji i branży usługowej. Jeśli szukasz systemu ERP do swojej firmy skontaktuj się z nami już dziś! Podczas bezpłatnej prezentacji zaprezentujemy możliwości systemu ERP uwzględniając także specyfikę Twojej branży.

    Licencje oprogramowania bazodanowego

    Coraz więcej firm w swoich strukturach stosuje systemy ERP. Sporo osób ma jednak problem z rozwinięciem skrótu, który brzmi profesjonalnie, ale niewiele o sobie mówi. Wiele osób widząc hasło ERP zastanawia się, co to jest. Zdecydowanie warto przyjrzeć się tematowi z bliska, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Odpowiednio wdrożony program tej klasy, jest w stanie usprawnić pracę na każdym stanowisku pracy, zautomatyzować procesy, zaś kadra zarządzająca dzięki wykorzystaniu takiego programu osiąga dużo lepsze efekty biznesowe w zarządzaniu swoją firmą. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest tego typu oprogramowanie oraz do czego służy, a także kto może z niego z powodzeniem korzystać – zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością wiele wyjaśni!

    Rozwiń

    Co to system ERP?

    Rozwijając skrót z języka angielskiego, to nic innego jak Enterprise Resource Planning, czyli rodzaj specjalistycznego oprogramowania, które zaprojektowane jest z myślą o firmach handlowych, produkcyjnych i usługowych. Jego zadaniem jest planowanie zasobów danego przedsiębiorstwa, pomagając w organizacji pracy, obiegu dokumentów, a także rejestracji danych. Chcąc nieco bardziej zorientować się w tej dziedzinie, warto zobrazować sobie systemy ERP, jako dedykowane moduły aplikacji, którymi dana firma się posługuje. Mogą to być między innymi moduły do obsługi finansów, księgowości, kadr, handlu czy też zarządzania produkcją. Oprogramowanie ERP wykorzystywane jest do gromadzenia wszelkich niezbędnych danych, co w następstwie daje możliwość analizowania ich i wykorzystania do efektywniejszego zarządzania firmą.

    Zastosowanie systemu ERP pozwala również na zmniejszenie kosztów pracy poprzez zautomatyzowanie wielu czynności a także ulepszenie procesów, które w efekcie przyczyniają się do wzrostu wydajności przedsiębiorstwa.

    Gdzie warto wykorzystać program ERP?

    Dziś duża ilość firm decyduje się na profesjonalne oprogramowania, które pozwalają zarządzać określonymi procesami. Warto podkreślić, że większość systemów ERP ma budowę modułową. Można je dobrać indywidualnie do potrzeb przedsiębiorstwa. Nie jest więc to rozwiązanie identyczne dla każdej firmy. Poza tym niektóre z nich posiadają wbudowane narzędzia programistyczne, za pomocą których można projektować dodatkowe rozwiązania. Możliwość pełnego dostosowania go do potrzeb firmy czyni je bardzo cennym narzędziem na rynku biznesowym niemal w każdej branży. Krótko mówiąc, oprogramowanie ERP doskonale sprawdzi się w każdej firmie, nawet o najbardziej wyszukanych potrzebach.

    Elastyczność systemów ERP

    Rozwijając wątek elastyczności oprogramowania ERP, warto wiedzieć jakie elementy na nią się składają:

    • wizualizacja – specjalny interfejs, którego zadaniem jest pokazać wszystkie wprowadzone wcześniej dane. Mogą to być między innymi wykresy, raporty, wskaźniki;
    • formatki – pozwalają użytkownikowi wprowadzić do systemu nowe, niezbędne dane, między innymi informacje o kliencie czy też zleceniu;
    • procesy biznesowe – umożliwiają obieg dokumentów pomiędzy wszystkimi użytkownikami, na poszczególnych szczeblach. Dotyczy to między innymi wniosków, faktur czy zleceń;
    • dodatkowa funkcjonalność – możliwość budowania indywidualnych rozwiązań lub rozszerzania standardowej;

    W jaki sposób wybrać odpowiedni system ERP?

    Jeśli decyzja na temat zakupu oprogramowania ERP została już podjęta przez firmę, należy zastanowić się, jaki program wybrać. Czynników, które świadczą o jego wysokiej jakości, jest wiele. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego odpowiednią funkcjonalność, ale także bogatą ofertę standardową, obejmującą również szerokie możliwości startowe.

    Warto jednak pamiętać, że każdy system ma być także odpowiedni dla indywidualnego użytkownika. Firmy wykorzystują bowiem program ERP do różnych, ważnych dla nich celów. Konieczne jest wobec tego zwrócenie uwagi na możliwość tworzenia spersonalizowanych rozwiązań. Twórcy oprogramowania podkreślają, że istnieje możliwość dostosowania go zarówno do branży, jak i odpowiednich procesów, które determinują działalność przedsiębiorstwa. Wszystkie nowości, które uwzględniane są w programie ERP, mają istotny wpływ na ergonomię pracy osób zatrudnionych, potrzebujących dostępu do określonych danych. W firmach, w których wdrożono tego typu rozwiązanie, wciąż słyszy się głosy aprobaty. Nawet pracownicy, którzy początkowo byli dość sceptycznie nastawieni, zauważają ogromne plusy zastosowania tej klasy systemu. Do tej pory wierni tradycyjnym formom gromadzenia danych, widzą potencjał w nowoczesnej technologii. Każda firma powinna jednak zadbać o wsparcie wdrożeniowe dla swoich pracowników, gdzie system będzie implementowany.

    Jak wygląda praca z systemem ERP?

    Zasadniczo nie różni się od pracy na tradycyjnych bazach danych, niemniej ma ona jedną, ogromną zaletą. Do systemu wystarczy wpisać określone informacje, np. zarejestrować fakturę sprzedaży, a będzie ona widoczna dla wszystkich użytkowników, którzy mają dostęp do programu i odpowiednie uprawnienia. Dzięki oprogramowaniu ERP można też w prosty i szybki sposób odnaleźć potrzebne dane, bez konieczności opuszczania swojego stanowiska pracy. Nie ma również obowiązku udawania się do biurowego archiwum lub proszenia o pomoc osób z innego działu, które zajmowały się określonym tematem.

    Rozwiązania, które proponują nowoczesne technologie to punkt zwrotny w wielu biznesach. Ergonomia czasu pracy jest znacząca, co przekłada się również na efekt wykonywanych przez pracowników zadań. To bardzo istotne, zwłaszcza w przedsiębiorstwach zatrudniających dużą ilość pracowników.

    Jakie korzyści wynikają z wdrożenia systemu ERP w firmie?

    Na podstawie wcześniejszych wniosków, warto podkreślić przede wszystkim możliwość elastycznej integracji procesów, a także poprawienie komunikacji wśród zespołu pracowników. Na wyróżnienie zasługuje również modułowa budowa systemu, narzędzia programistyczne dostępne tylko w najbardziej zawansowanych programach, pozwalające ściśle dopasować go do potrzeb danej organizacji.

    Dział IT, który w firmach najczęściej staje się administratorem ERP, ma możliwość przygotowywania określonych raportów oraz wyników analitycznych, powstających podczas działania systemu. Niewiele osób wie o opcji integracji oprogramowania ERP z takimi programami jak CAD, maszyny CNC oraz platformy EDI. Jest on tak uniwersalny, że każdego roku rozwija się wraz ze zmianami, które zachodzą w strukturach określonej firmy, a wszystko to dzięki jego elastyczności i otwartości. Można śmiało stwierdzić, że osobami, które współtworzą całą strukturę programu w przedsiębiorstwie i jego poszczególne moduły, są użytkownicy, a więc pracownicy różnych działów, członkowie zespołów produkcyjnych, a także osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych.

    Czy warto planować zasoby przedsiębiorstwa przy użyciu systemów ERP?

    Zdecydowanie tak! Głównie przez możliwości oprogramowania, które na etapie wdrożenia można dopasować do bieżących potrzeb klienta. Pozwala to tworzyć określone moduły i uporządkowaną strukturę, która poprawia nie tylko ergonomię pracy, ale przede wszystkim ułatwia realizację zadań każdego zespołu w poszczególnych działach. To jego ogromna zaleta, że nie jest dostosowany pod jeden proces czy też branżę. Może dotyczyć tak naprawdę każdego skrzydła firmy, a poszukiwanie określonych danych trwa zaledwie chwilę.

    Oprogramowanie ERP to rozwiązanie, które stosuje coraz więcej przedsiębiorstw. Mają one świadomość, o ile łatwiej przychodzi realizacja określonych zadań pracownikom, a także o ile mniej czasu na nie poświęcają, mogąc go przeznaczyć na zupełnie inne czynności i obowiązki, które do tej pory odkładane były na bok, głównie z uwagi na brak wystarczającej ilości czasu. W firmach, w których na samym początku padały pytania „co to jest ERP”, pracownicy odpowiadają, że jest to narzędzie ułatwiające im codzienną pracę, a także porządkujące większość procesów. Obecnie wszystko może dziać się systemie i żaden dokument nie ma prawa się zgubić. Firmy, w których wdrożono ERP, polecają to oprogramowanie kolejnym, mając świadomość, jak wiele zmieniło się w systemie zarządzania.

    Zapraszam do śledzenia naszego bloga i mediów społecznościowych, by dalej odkrywać tematy związane z procesem zakupu i wdrożenia systemu ERP. Dzięki temu będą Państwo wiedzieć na co trzeba się szykować podejmując decyzję o zakupie systemu, a my być może w przyszłości zyskamy świadomego klienta, z którym będziemy mogli rozwijać wspólne doświadczenia.

    Program ERP dla małej firmy i przedsiębiorstw, ale jaki?

    Większość dostępnych na rynku systemów ERP to programy o zbliżonej funkcjonalności. Możliwość obsługi sprzedaży, magazynów czy księgowości to dziś standard w każdym programie ERP. Czy pomimo to można znaleźć między nimi istotne dla firmy różnice? To pytanie często zadają klienci, którzy stoją przed wyborem systemu do swojej firmy. Dlatego dziś udzielamy na nie odpowiedzi.

    Rozwiń

    Znaczące różnice wśród systemów ERP

    Rzeczywiście istnieją pewne cechy systemów ERP, które mają duże znaczenie dla firmy. Można je znaleźć tylko w nielicznych programach. Takimi szczególnymi cechami są otwarta architektura programu oraz dostęp do narzędzi deweloperskich. Początkowo klienci nie zdają sobie w pełni sprawy z ich znaczenia, dopiero w późniejszym czasie zaczynają je rozumieć i doceniać.

    Ich kluczową zaletą jest możliwość dopasowania programu do skali i potrzeb firmy, nie tylko na etapie wdrożenia systemu ERP, ale również w całym okresie jego eksploatacji. I nie chodzi tu o skalowanie systemu przy pomocy rozbudowanych parametrów konfiguracyjnych, ale o możliwość zaprojektowania dodatkowych rozwiązań, które rozwiążą konkretne problemy firmy wynikające ze specyfiki jej działania i nowych potrzeb wobec programu.

    Jest to szczególnie ważne dla rozwijających się przedsiębiorstw, które stale poszukują lepszych, skuteczniejszych metod działania. Ich wdrożenie często wiąże się z koniecznością adaptacji programu do nowych potrzeb firmy i zmian w jej funkcjonowaniu. Wprowadzenie nowych procedur zarządzania choćby w niektórych obszarach firmy może spowodować, że ERP nie sprosta takim wyzwaniom. Zwłaszcza, jeśli konieczne będzie zastosowanie niestandardowych rozwiązań. W takich sytuacjach świetnie sprawdzają się systemy, które dają możliwość projektowania dodatkowych rozwiązań „pod klucz” i włączania ich do programu, jako integralnej części. Takie możliwości zapewniają tylko systemy o otwartej architekturze z udostępnionymi narzędzia programistycznymi.

    Wdrożenia systemów ERP – rosnący trend na rynku

    Od kilku lat obserwujemy nasilającą się tendencję związaną z wdrożeniami systemów ERP. Jeszcze 7-8 lat temu przedsiębiorstwom z sektora średnich firm wystarczała standardowa funkcjonalność ERP-a. Dziś prawie każde wdrożenie wymaga zaprojektowania indywidualnych rozwiązań. Ten szybko rosnący trend zauważają także współpracujące z nami firmy informatyczne, które projektują dodatkowe rozwiązania do systemu HermesSQL.

    To co obecnie dzieje się na rynku wyjaśnia Pan Piotr Jankowiak – właściciel Zakładu Usług Informatycznych w Ostrowcu Świętokrzyskiego

    „Dziś klienci wymagają od systemu pełnej otwartości na ich potrzeby. Jest ona dla nich pewnego rodzaju buforem, który gwarantuje możliwość obsługi potrzeb pojawiających się w dalszym etapie ich rozwoju, bez konieczności wymiany oprogramowania. W momencie podejmowania decyzji zakupowej firma nie jest w stanie w pełni zdiagnozować swoich potrzeb informatycznych. Dlatego klienci zwracają uwagę nie tylko na elastyczność konfiguracyjną programu, ale także możliwość dołączania do niego dodatkowych rozwiązań funkcjonalnych.”

    Z kolei Pan Grzegorz Zarzyński z firmy Zakład Elektroniczny z Ostrowa Wlkp., przedstawia to zjawisko z innej strony:

    „Specyfika działalności wielu klientów wymaga rozwiązań ponadstandardowych dopasowanych do konkretnych potrzeb firmy. W wielu przypadkach wiążą się one z wąską specjalizacją prowadzonej działalności. Tu zawsze potrzebne są rozwiązania „szyte na miarę”, które jako jedyne są w stanie spełnić oczekiwania klientów.”

    Wynika z tego, że potrzeby firm prędzej czy później wymuszą na systemach ERP możliwość dopisywania niestandardowych rozwiązań. Pytanie, czy wszystkie programy dadzą sobie z tym radę?

    Przemyślana architektura programu HermesSQL

    Do elitarnego grona systemów ERP o otwartej architekturze z wbudowanymi narzędziami deweloperskimi należy również produkowany przez nas system ERP HermesSQL. Program wyposażony jest w inteligentne narzędzia i komponenty umożliwiające dopasowanie go do indywidualnych wymagań firmy.

    Wśród dostępnych narzędzi można znaleźć: kreator wydruków, kreator widoków, edytor i kompilator funkcji, broker oraz kreator rozszerzeń. Przy ich pomocy firmy informatyczne, a często również programiści zatrudnieni u naszych klientów, samodzielnie projektują dodatkowe rozwiązania. Są to: rozszerzenia funkcjonalne, tzw. wtyczki do systemu, moduły branżowe, pomocnicze wydruki dokumentów i raportów oraz dedykowane widoki tabel. Nawet kreatywni użytkownicy za ich pomocą tworzą w programie proste wydruki, widoki tabel i dodatkowe filtry.

    System HermesSQL da się więc przystosować nawet do najbardziej złożonych i zawiłych potrzeb firmy, a co więcej można go rozwijać niezależnie od naszych planów produkcyjnych.

    Obawy klientów przed wdrożeniem systemu ERP

    Niektórzy klienci obawiają się, że na stabilną pracę dodatkowych rozwiązań mogą negatywnie wpływać aktualizacje instalowane do systemu ERP. W przypadku niektórych programów czasami tak się dzieje. Nie dotyczy to jednak HermesSQL. Dodatkowe funkcjonalności zapisywane są w specjalnym wydzielonym obszarze bazy danych, co gwarantuje im pełną ochronę w czasie aktualizacji.

    System ERP – mądre wybory procentują

    Rynek oferuje wiele dobrych systemów ERP i wybór jednego z nich z pewnością nie jest dla firmy łatwy. Jeśli mielibyśmy podać tylko jedną najistotniejszą wskazówkę klientom, to taką aby zwrócili szczególną uwagę na to, by system nie usztywniał ich sposobu działania, ale dopasował się do ich potrzeb i wspierał firmę w dalszym nieskrępowanym rozwoju. Ponieważ za sukcesem wielu przedsiębiorstw często stoi ich specyficzny sposób działania i zawsze otwartość na zmiany.

    Wdrożenie systemu ERP – w którym momencie najlepiej to zrobić?

    W momencie pojawienia się idei wdrożenia systemu ERP, w firmie padają ważne pytanie. Zaczyna się od tego, czy oprogramowanie ERP jest w ogóle potrzebne.
    Kolejny przedmiot dywagacji to koszt wdrożenia takiego programu. Gdy już firma przebrnie przez fazę wyboru odpowiedniego dostawcy i samego systemu, pojawia się ostatnie pytanie. Kiedy najlepiej wdrożyć do naszej firmy system ERP?

    Rozwiń

    Przede wszystkim, należy sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Pomagają one zdefiniować, czy Twojej firmie naprawdę jest potrzebne oprogramowanie ERP.

    • Po pierwsze: Czy Twoja produkcja jest odpowiednio zoptymalizowana i pracuje wydajnie?
    • Po drugie: Czy ufasz, że stany zapasów i magazynów są w 100% poprawne?
    • Po trzecie: Czy masz łatwy dostęp do wszystkich danych, czy pracownicy również mają takie dostępy?
    • Po czwarte: Czy Twoja firma jest konkurencyjna na rynku, a Ty myślisz przyszłościowo?

    Jeśli przy odpowiedzi na którekolwiek z tych pytań się zawahałeś, odpowiedź jest prosta. Twoja firma potrzebuje systemu ERP, w mniejszym lub większym stopniu.

    Przed wdrożeniem systemu ERP – wymówki i zastrzeżenia

    Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu systemu ERP, większość przedsiębiorstw zmaga się z wątpliwościami. Wiąże się to z kosztem całego procesu, potencjalnymi ryzykami i nie do końca jeszcze wykształconą świadomością korzyści informatyzacji działalności.

    Najczęściej spotykanymi opóźnienia wdrożenia ERP są podyktowane „racjonalizacją” całego procesu. Jest to jednak z reguły niepotrzebne przeciąganie całej decyzji wynikające z wyszukiwania korzyści z odwlekania. Czemu wprowadzać teraz, poczekajmy do zakończenia roku fiskalnego. Nowy budżet, nowe możliwości, zamknięte operacje z tego roku. To jedna z najczęściej używanych wymówek.

    Zdarza się również, że firmy opóźniają zakup i wdrożenie oprogramowania ERP z powodu natężenia pracy. Oczywiście, w czasie gdy produkcja lub działalność operacyjna jest zintensyfikowana, a terminy gonią, wprowadzenie ERP może być kłopotliwe. Jednakże podejście polegające na nieskończonym czekaniu na luźniejszy okres w produkcji jest błędne – tym sposobem możemy opóźniać w nieskończoność wprowadzenie kluczowych zmian.

    Popularne jest również opóźnianie ze względu na rekrutację. Wprowadźmy system ERP po zakończeniu procesu rekrutacji, aby wszyscy pracownicy byli zaznajomieni z oprogramowaniem już od momentu jego wdrażania. Można to też utożsamić z wymówką pod tytułem „może wprowadzimy po wakacjach?”. Skoro rozpoczyna się sezon urlopowy, to spora część pracowników nie będzie w stanie na bieżąco zaznajomić się z wprowadzanym programem do zarządzania produkcją.

    Jeśli jednak chcesz dobrze podejść do tematu wdrożenia, musisz zrozumieć jedno – nie ma idealnego momentu. Najlepiej jest zacząć implementować system ERP jak najszybciej. Jednak by to zrobić, trzeba siebie oraz firmę przygotować do tego procesu.

    Wdrożenie systemu ERP – jak się do niego przygotować?

    Pytanie jest zarówno ogólne, jak i szczegółowe. Istnieje kilka zasad, które możesz poradzić każdej firmie. Są one ogólne i sprawdzą się w każdej sytuacji, natomiast przygotowanie do wdrożenia powinno również uwzględniać szczegółową sytuację firmy. Jeśli jednak szukasz ogólnych rad, jak przygotować się do zaimplementowania programu ERP, oto one:

    1. Ustal zakres działania projektu ERP
      To kluczowy krok w celu skutecznego wprowadzenia programu do zarządzania produkcją. Tak zwany „project scope” to ustalenie konkretnych celów wprowadzenia systemu ERP i dostosowania jego funkcji do nich. Jeśli chcesz działać międzynarodowo i pracować z kontrahentami z całego świata, pomyśl o tym przy ustalaniu zakresu programu ERP. Późniejsze zmiany i rozszerzanie funkcji systemu jest kosztowne i czasochłonne.
    2. Wskaż najważniejsze obszary wymagające wsparcia ERP
      Strategia to słowo-klucz we wdrażaniu programów ERP. Zastanów się, który z działów Twojej firmy najbardziej wymaga optymalizacji. Taki, który po wdrożeniu systemu ERP zyskałby najwięcej, albo ten najbardziej kluczowy dla istoty Twojej działalności. Produktem optymalizacji w takim obszarze może być zwiększenie mocy produkcyjnej, redukcja kosztów, oszczędność czasu albo zmniejszenie zużycia maszyn.
    3. Określ wskaźniki sukcesu ERP, które możesz zmierzyć.
      Jak najlepiej sprawdzić, czy program ERP spełnia swoją funkcję? Liczbami. Jeszcze przed wdrożeniem systemu do zarządzania, wyznacz w swojej firmie cele, które możesz zmierzyć. Może to być na przykład miesięczny koszt utrzymania maszyny produkcyjnej albo liczba produktów ubocznych powstała przy produkcji. To zależy już od samej firmy, ale mierzalny wskaźnik pomaga określić, jak działa system ERP.
    4. Wyznacz budżet i dostawcę systemu ERP.
      Zakup oraz implementacja oprogramowania ERP jest kosztowna. Ponadto, wdrażając dany system, wiążesz się z nim i jego dostawcą na lata. Zanim zdecydujesz się na konkretny program, ustal swój budżet na zakup oraz późniejszą konserwację systemu – aktualizacje, zmiany, rozszerzanie funkcji. Sprawdź też, jak może przebiegać współpraca z dostawcą takiego oprogramowania.

    To tylko garść ogólnych wskazówek dla wszystkich przedsiębiorstw. Pamiętaj, że system ERP w każdej jednostce może działać inaczej, a każda firma może potrzebować innych jego funkcji w różnych obszarach. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego dostawcy i oprogramowania.

    Wdrożenie systemu ERP – samodzielne a zlecenie firmie

    Po ustaleniu budżetu na oprogramowanie, a także przygotowaniu analizy pod kątem wdrożenia systemu ERP, przyszedł czas na zakup i wdrożenie. Pojawia się pytanie – można to zrobić samodzielnie, czy należy polegać na dostawcy albo innej firmie?

    Decydując się na wdrożenie samodzielne, musisz spełniać kilka kluczowych kryteriów. Przede wszystkim, pracownicy powinni być doświadczeni i wykwalifikowani wystarczająco, by podołać wdrożeniu systemu ERP. Kupując sam system ERP, bez opcji wdrożenia, ryzykujesz.

    Wdrażając samodzielnie oprogramowanie ERP, deklarujesz swoją wiedzę w zakresie IT oraz księgowości. Jeśli posiadasz wystarczające umiejętności, by skutecznie wdrożyć i modyfikować system ERP, możesz znacznie obniżyć koszty takiego procesu. Jeśli jednak coś pójdzie nie tak, ryzykujesz znacznym zwiększeniem tych kosztów.

    Popularniejszym rozwiązaniem jest jednak wybór dostawcy, który wdroży oprogramowanie do Twojej firmy. Na rynku dostępnych jest wiele firm, które prócz samego oprogramowania świadczą usługi wdrożeniowe – jak choćby Humansoft i ich program HermesSQL. Z czym wiąże się wdrożenie przez dostawcę? Przede wszystkim, nie musisz przejmować się instalacją oraz skonfigurowaniem systemu przy pierwszym uruchomieniu. Humansoft wprowadzi również wszystkie niezbędne dane startowe, a także testy zaprogramowanych dodatkowych rozwiązań.

    Wybierając taki wariant, optymalnym kosztem zapewniasz swojej firmie regularne konsultacje po wdrożeniu. Pracownicy zostaną przeszkoleni z zakresu działania programu ERP. Ponadto, firma wdrażająca system zapewnia jego nieprzerwane działanie w ramach umowy serwisowej, oferując pomoc techniczną i merytoryczną.

    Ewolucja systemów ERP i ich przyszłość – systemy informatyczne w firmach

    Już w latach 50-tych pojawiły się pierwsze aplikacje wspomagające zarządzanie firmą obejmujące wówczas bardzo wąskie obszary działania przedsiębiorstwa produkcyjnego. Standard MRP (Manufacturing Resource Planning) pojawił się w latach 70 i miał za zadanie ułatwić proces planowania zapotrzebowania materiałowego.
    Rozwiń

    Na podstawie harmonogramu produkcji, złożonych zamówień lub prognozy sprzedaży firmy produkcyjne tworzyły zapotrzebowanie materiałowe. Usprawnienia dotyczyły przede wszystkim sfery zaopatrzenia, sterowania zapasami i planowania produkcji.

    Kolejnym etapem w rozwoju systemów informatycznych było pojawienie się następcy MRP, czyli MRP II. Ta klasa systemów rozbudowana została o planowanie zdolności produkcyjny oraz elementy związane z procesem sprzedaży. Dołączono także planowanie i sterowanie innymi czynnikami produkcji, jak: zasoby ludzkie, energia, środki trwale, park maszynowy ect, co pozwoliło na dokładniejsze tworzenie harmonogramu produkcji. Jednocześnie pojawiły się funkcjonalności wspierające podejmowanie decyzji związanych z produkcją.

    Pomiędzy autonomicznymi do tej pory aplikacjami służącymi do obsługi różnych zadań, zaczęły pojawiać się relacje i powiązania, pozwalające na przepływ informacji w programie. Wraz z rozwojem baz danych, języków programowania, sieci komputerowych i systemów operacyjnych w latach 90-tych powstała kolejna, nowa generacja oprogramowania dla biznesu – systemy ERP (Enterprise Resorce Planning). Kompleksowe podejście do zarządzania zasobami firmy, jakie zastosowano w tej klasie systemów, pozwoliło zarządzać już nie tylko zasobami materiałowymi przedsiębiorstwa, ale także finansowymi i ludzkimi.

    Dziś systemy ERP to rozbudowane, zintegrowane programy, które pomagają przedsiębiorstwom optymalizować procesy biznesowe we wszystkich kluczowych aspektach ich działalności.

    Obecny trend, jaki obserwujemy, związany jest z potrzebą zbierania danych z zewnętrznych źródeł i przetwarzania ich w programach ERP. Przedsiębiorcy, zwłaszcza z firm produkcyjnych, oczekują, że systemy tej klasy będą dostarczać wszystkie niezbędne informacje potrzebne do efektywnego prowadzenia ich biznesu. Stąd potrzeba integracji już nie tylko z systemami B2B, sklepami internetowymi (B2C), ale również z urządzeniami nowej generacji, umożliwiającymi odczyt danych, takimi jak: automatyczne regały magazynowe czy maszyny produkcyjne, które coraz częściej wykorzystywane są w przedsiębiorstwach.

    Ze względu na mocno sygnalizowaną z rynku potrzebę ujednolicenia systemów informatycznych, producenci oprogramowania ERP będą również stopniowo wyposażać swoje systemy w funkcje, dostępne w innych programach, typu: WMS, MES czy BI.