KSeF obowiązkowy dopiero od początku 2024 r.
Ministerstwo Finansów po uwzględnieniu postulatów organizacji przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów, sektora IT oraz resortu infrastruktury podjęło decyzję o przesunięcie terminu obowiązkowego wystawiania e-Faktur w ramach systemu KSeF na 1 lipca 2024.
Więcej informacji – KSeF – Nowe zmiany – obowiązkowy jednak od 1 lipca 2024 r.
Decyzją Rady Unii Europejskiej od 1 stycznia 2024 r. w Polsce będzie obowiązywać fakturowanie elektroniczne. Krajowy System e-Faktur (e-faktura) jest kolejnym etapem w zakresie wdrażania innowacyjnych e-usług administracji, które mają na celu ułatwić rozliczenia między firmami i zapewnić ich bezpieczeństwo.
Obecnie w obrocie gospodarczym funkcjonują faktury elektroniczne i papierowe. Począwszy od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą także wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-fakturę) z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przejście na KSeF oznacza zmiany w formie wystawiania i odbierania faktur. Ministerstwo Finansów opracowało wzór faktury który zostanie zaimplementowany w modułach finansowo-księgowych systemu ERP. Tak więc faktury nadal będą wystawiane w posiadanych systemach, z tym że następnie za pomocą interfejsu API będą one przesyłane do centralnej bazy KSeF skąd będzie dostępna do pobrania przez kontrahenta. Faktura ustrukturyzowana (e-Faktura) posiada format xml zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA opublikowaną w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP.
Z e-faktur ustrukturyzowanych skorzystają:
- Przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT,
- Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT,
- Podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.
Korzyści jakie przyniesie e-Faktura dla podatnika to:
- Uzyskanie szybszego zwrotu VAT – w 40 dni a nie jak do tej pory 60 dni,
- Wykluczenie możliwości jej zniszczenia czy zgubienia ponieważ faktura od razu będzie zapisana w bazie danych MF, nie będzie więc konieczności wydawania duplikatów,
- Pewność, że kontrahent ją otrzyma – będzie do pobrania z KSeF,
- Łatwość użycia wynikająca z jednego wzorca e-Faktur dla wszystkich,
- Dużo łatwiejsza rozliczenia i księgowanie faktur wystawionych w KSeF,
- Automatycznie przechowywane e-Faktur w systemie MF przez 10 lat,
- Zwiększenie bezpieczeństwa podatkowego nabywców towarów lub usług.
Celem wdrożenia KSeF jest także zwalczanie oszustw związanych z podatkiem VAT.
Humansoft – jako producent oprogramowania biznesowego, na bieżąco śledzi zmiany prawne i dostosowuje swoje systemy do dynamicznie zmieniających się przepisów. Aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem odpowiednich zmian w modułach. Już wkrótce użytkownicy systemów Humansoft w ramach abonamentu będą mogli pobrać odpowiednią aktualizację do systemów.
Dowiedz się więcej o KSeF z naszych artykułów:
- TOP 10 najważniejszych informacji o KSeF
- TOP 20 – O co zadbać przed wdrożeniem KSeF?
- KSeF – Kary pieniężne za niewywiązanie się z obowiązków
- KSEF – Od 1 września 2023 r. nowa struktura e-faktury!
- KSeF – Jak zdobyć dostęp?
- KSEF – Jakie dokumenty zostały zwolnione z obowiązku wystawienia w systemie?
- KSEF – Projekt nowelizacji rozporządzenia dot. dostępu do faktur
- KSEF – A co z wystawianiem faktur dla podmiotów zagranicznych?
- KSeF – Nowe obowiązki firm i biur rachunkowych
Koordynator ds. wdrożeń systemów księgowych i kadrowo-płacowych
Posiada wieloletnią praktykę pracy na stanowisku księgowej. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje wdrażając moduły księgowe i kadrowo-płacowe. Rozumie i zna wyzwania związane z dynamicznie zmieniającymi się przepisami. Prowadzi projekty związane zarówno z wdrożeniem standardowej funkcjonalności, jak też budowaniem koncepcji nowych rozwiązań dla klienta końcowego, ich testowaniem oraz wdrażaniem.