30 lat na rynku
27 lipca 2021
E-deklaracje – Ministerstwo Finansów – programy i aplikacje
Humansoft Blog E-deklaracje – Ministerstwo Finansów – programy i aplikacje
27 lipca 2021

E-deklaracje – Ministerstwo Finansów – programy i aplikacje

Składanie deklaracji podatkowych w przeszłości wiązało się z wycieczkami do urzędu skarbowego bądź na pocztę. Od 2008 roku Ministerstwo Finansów ułatwiło życie osobom fizycznym i przedsiębiorstwom. Czym są e-Deklaracje?

E-Deklaracje to platforma internetowa i program, ułatwiające życie głównie podatnikom. Umożliwia przesyłanie dokumentów do urzędu skarbowego drogą internetową. Od początku uruchomienia platformy ciągle rośnie liczba wniosków wysyłanych w ten sposób. Zaledwie 4 lata po uruchomieniu e-Deklaracji Ministerstwo Finansów zarejestrowało ponad 3,5 miliona deklaracji PIT nadesłanych internetowo. W 2017 roku ta liczba wzrosła do aż 65 milionów dokumentów.

Jakie dokumenty można wysyłać poprzez serwis e-Deklaracje? Wśród dostępnych wniosków znajdziemy te najpopularniejsze – PIT i CIT. Interesują one zwłaszcza osoby fizyczne i przedsiębiorców, a poprzez program e-Deklaracje można w szybki oraz łatwy sposób wypełnić, a następnie wysłać te formularze. Ministerstwo Finansów pozwala również na złożenie deklaracji VAT, PCC, SD i mniej popularne, takie jak FIN-1, PT-2 czy IGH-1. Niestety platforma Ministerstwa Finansów nie jest powiązana z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, przez co nie można składać deklaracji ani korekt ZUS.

Jeśli natomiast chcielibyśmy złożyć Jednolity Plik Kontrolny (JPK) jako przedsiębiorca, Ministerstwo Finansów przygotowało inną aplikację. W tym celu możemy pobrać program e-mikrofirma lub Klient JPK 2.0. Pierwsza z nich jest bardziej rozbudowana i pozwala również na wystawianie i zapisywanie faktur krajowych, a także ewidencję VAT. Jest skierowana głównie do jednostek mikro, najmniejszych przedsiębiorców.

Uzasadnienie przyczyn korekty deklaracji – co wpisać?

Wypełniając deklarację podatkową, możesz popełnić błąd. Najczęściej błędy w wypełnionych deklaracjach ujawniają się już po przesłaniu wniosku do urzędu skarbowego. Co zrobić w takiej sytuacji?

W przypadku deklaracji wysłanych elektronicznie proces jest prosty i szybki. Korektę składa się za pomocą systemu e-Deklaracje. Jeśli popełniłeś błąd np. w deklaracji VAT, wybierz formularz VAT, a następnie wypełnij prawidłowymi danymi. Przy wypełnianiu formularza wybierz opcję korekty zeznania podatkowego. Za pomocą programu e-Deklaracje można również dokonać korekty zeznań PIT, SD, INF, AKC oraz PCC.

Co jednak wpisać w uzasadnieniu korekty deklaracji? Dlaczego popełniliśmy błąd? Do 2016 roku rzeczywiście istniał obowiązek wskazania przyczyny błędnego wypełnienia deklaracji podatkowej. Jednakże ten obowiązek został zniesiony i obecnie nie musimy podawać uzasadnienia korekty.

Jeśli jednak podatnik wykazuje chęć uzasadnienia, może je dołączyć do korekty. Istnieje stworzony do tego celu formularz ORD-ZU. Wypełniając go, należy wpisać wszystkie dane dotyczące podatnika, naczelnika urzędu skarbowego, dane identyfikacyjne korygowanej deklaracji. Ponadto, w samym wyjaśnieniu należy wpisać przyczyny popełnienia błędu – na przykład zastosowanie innej stawki niż przewidywana przez prawo podatkowe lub zwyczajny błąd rachunkowy.

Aplikacja e-deklaracje – instalacja, obsługa, problemy

E-Deklaracje to program znacznie ułatwiający życie podatnikom, wymaga jednak umiejętności obsługi komputera. Jak zainstalować aplikację e-Deklaracje Desktop? Pierwszym krokiem jest zainstalowanie środowiska Adobe AIR w wersji 2.0 lub nowszej ze strony Adobe (http://get.adobe.com/air/). Następnie, również ze strony firmy Adobe należy pobrać i zainstalować aplikację do obsługi plików typu PDF (http://get.adobe.com/reader/).

Po wykonaniu tych dwóch kroków musisz pobrać samą aplikację e-Deklaracje Desktop w wersji 11.0.1. Minimalne wymagania sprzętowe to posiadanie systemu operacyjnego Windows, Mac lub Linux. Po pobraniu należy otworzyć plik instalacyjny i postępować według instrukcji przekazywanych na ekranie. Następnie trzeba utworzyć domyślny profil użytkownika, wypełniając go swoimi dynami. To ułatwi wypełnianie i wysyłanie deklaracji.

Program e-deklaracje – jak rozwiązać błąd 414?

Podczas korzystania z programu e-Deklaracje Desktop możesz napotkać błędy. Najczęściej spotykanym jest błąd 414 – Weryfikacja negatywna. Co to oznacza i jak naprawić błąd?

Pierwszą opcją jest błąd przy wpisywaniu danych. Sprawdź, czy nie popełniłeś błędu w imieniu i nazwisku, dacie urodzenia, numerze NIP i Pesel. Błąd mógł pojawić się także w kwocie przychodu. To właśnie kwota przychodu sprawia największy kłopot. Sprawdź, czy wpisałeś dokładną kwotę, razem z groszami (dwa miejsca po przecinku). Upewnij się, że podałeś poprawną sumę przychodów z roku poprzedniego. Jeśli ich nie miałeś – wpisz 0.

Jeśli rozliczasz się jako osoba fizyczna, na deklaracji wpisz numer PESEL zamiast NIP – to może być powodem błędu. Jeśli nadal pojawia się błąd, może mieć to związek z danymi identyfikacyjnymi. W celu weryfikacji skontaktuj się ze swoim urzędem skarbowym. Mogą one być nieprawidłowe. Istnieje opcja uaktualnienia swoich danych w systemie e-Deklaracji. Wystarczy dostarczyć do urzędu skarbowego druk ZAP-3 albo NIP-7 w celu aktualizacji danych.

Zdarza się również problem ze znacznie przedłużonym wysyłaniem formularza za pomocą aplikacji. Jeśli Twój wniosek wysyła się już ponad 30 minut, spróbuj zmiany w ustawieniach programu. Otwórz program Adobe Reader, w menu wybierz opcję „Edycja”, a następnie „Preferencje” i „Zabezpieczenia”. Odznacz pozycję „włącz”, a następnie zamknij aplikację. Po ponownym uruchomieniu spróbuj jeszcze raz przesłać dokumenty.

Niektórzy użytkownicy doświadczyli również problemu z otwarciem formularzy. W większości przypadków pomocna okazała się funkcja programu e-Deklaracje nazwana „Oczyść”. Ten przycisk rozwiązywał również problem otwierania niewłaściwych formularzy – na przykład, gdy podatnik chciał otworzyć PIT-37, otwierał się druk PIT-28.

Na większość problemów z aplikacją można znaleźć odpowiedzi w instrukcji dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów. Ponadto, można wykorzystać infolinię, by skontaktować się z witryną w celu pomocy technicznej. Nie jest to wielka cena, jeśli dzięki temu możemy korzystać z e-Deklaracji i szybciej wypełniać deklaracje podatkowe.

Warto też pamiętać, że na rynku dostępne są systemy ERP posiadające własny moduł do obsługi e-deklaracji. Dzięki integracji z pozostałymi modułami, w tym modułem finansowo-księgowych ora kadrowo-płacowym pozwalają automatycznie tworzyć deklaracje podatkowe PIT, CIT oraz VAT a następnie bezpiecznie przesyłać je drogą elektroniczną do Urzędów Skarbowych.

Szukasz systemu ERP do swojej firmy? Chcesz poznać nasz program?
izabela ziętek
Izabela Ziętek

Starszy specjalista ds. Sprzedaży i Wdrożeń

Z firmą Humansoft związana jest od 2012 roku. Specjalizuje się we wdrożeniach modułów finansowo-księgowych, kadrowo-płacowych, handlowo-magazynowych oraz produkcyjnych. Ukończyła kursy asystenta księgowego oraz obsługi kadrowo-płacowej organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Radomiu. Prowadzi szkolenia oraz warsztaty dla klientów i sieci handlowej Humansoft związane z tematyką kadrowo-płacową i finansowo-księgową.

Zobacz wszystkie wpisy autora
Przeczytaj także
24 czerwca 2020
Nadgodziny w pracy
Zobacz więcej
06 grudnia 2020
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – Najważniejsze informacje!
Zobacz więcej