KSEF – A co z wystawianiem faktur dla podmiotów zagranicznych?
Polscy przedsiębiorcy, będący podatnikiem VAT, od dnia 01.07.24 będą zobowiązani do wystawiania w KSeF również e-faktur na rzecz pomiotów zagranicznych, które nie mają w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności.
Zagraniczni podatnicy nie będą mieli dostępu do KSeF, więc przekazanie e-faktury kontrahentowi musi nastąpić w formie zwizualizowanej (np. mailem) w uprzednio uzgodniony sposób. Polski podatnik musi pamiętać, aby oznaczyć taką fakturę kodem QR, który umożliwi dostęp do tej faktury w KSeF oraz weryfikację danych na niej zawartych.
Takie działanie obejmuje poniższe trzy sytuacje:
1) miejscem świadczenia usługi lub dostawy towaru jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju albo terytorium państwa trzeciego lub
2) nabywcą towaru lub usługi jest podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, lub
3) nabywcą towaru lub usługi jest podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w nabyciu towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę.
Polski podatnik VAT może dokonać upoważnienia do wystawiania faktur podmiot spoza terytorium Polski. Należy pamiętać, że takie upoważnienie zobowiązuje wystawiającego faktury przy użyciu KSeF.
Podmiot zagraniczny, który posiada polski identyfikator NIP może działać za pośrednictwem pełnomocnika. W takim przypadku konieczne jest złożenie zawiadomienia ZAW-FA, w którym zostanie wyznaczona osoba fizyczna do korzystania z KSeF (w tym do nadawania uprawnień, odbierania uprawnień, wystawiania faktur w imieniu podmiotu oraz dostępu do faktur).
Trzeba mieć też na uwadze, że KSeF nie służy do raportowania faktur od dostawców zagranicznych.
Dowiedz się więcej o KSeF z naszych artykułów:
- TOP 10 najważniejszych informacji o KSeF
- TOP 20 – O co zadbać przed wdrożeniem KSeF?
- KSeF – Kary pieniężne za niewywiązanie się z obowiązków
- KSEF – Od 1 września 2023 r. nowa struktura e-faktury!
- KSeF – Jak zdobyć dostęp?
- KSEF – Jakie dokumenty zostały zwolnione z obowiązku wystawienia w systemie?
- KSEF – Projekt nowelizacji rozporządzenia dot. dostępu do faktur
- KSeF – Nowe obowiązki firm i biur rachunkowych
Poznaj rozwiązanie księgowo-finansowe od Humansoft
Koordynator ds. wdrożeń systemów księgowych i kadrowo-płacowych
Posiada wieloletnią praktykę pracy na stanowisku księgowej. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje wdrażając moduły księgowe i kadrowo-płacowe. Rozumie i zna wyzwania związane z dynamicznie zmieniającymi się przepisami. Prowadzi projekty związane zarówno z wdrożeniem standardowej funkcjonalności, jak też budowaniem koncepcji nowych rozwiązań dla klienta końcowego, ich testowaniem oraz wdrażaniem.