KSEF – Projekt nowelizacji rozporządzenia dot. dostępu do faktur
Nowe regulacje umożliwią przyznawanie ograniczonych uprawnień w KSeF dla podmiotów, które posiadają różne oddziały lub wyodrębnione jednostki wewnętrzne.
W dniu 7 sierpnia br. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego KSeF.
Dostęp do faktur nie będzie obejmować wszystkich faktur ustrukturyzowanych przypisanych do danego podatnika (NIPu), a jedynie tych wystawionych przez dany oddziału lub inną wewnętrzną komórkę firmy. Podmioty, po uzyskaniu unikalnego identyfikatora, będą miały możliwość nadawania, zmiany lub odbierania dostępu do korzystania z KSeF.
Identyfikator będzie zawierał:
- numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika
- ciąg znaków numerycznych, będący identyfikatorem jednostki
- oraz cyfrą kontrolną.
Rozwiązanie to ma być działaniem upraszczającym i ułatwiającym działalność przedsiębiorców. Zastosowanie będzie mogło mieć jeszcze przed rozpoczęciem obligatoryjnego stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), czyli przed 1 lipca 2024 r. dla przedsiębiorstw, a od 1 stycznia 2025 r. dla małych i średnich firmy zwolnionych z VAT.
Jednostka centralna może nadać działowi dostęp w systemie KSEF do faktur, które w określonym polu będą miały odpowiedni identyfikator jednostki. Podanie go w innym miejscu sprawi, że nie będzie ona widoczna dla uprawnionej do tego jednostki. Należy tego bardzo pilnować, aby uniknąć problemów w obiegu dokumentów.
W celu przygotowania się do planowanych zmian możliwe są następujące sposoby działania:
- wprowadzenie system hybrydowy polegający na samodzielnym pobieraniu faktur z KSeF przez oddział, korzystając z uprawnionego identyfikatora jednostki
- stworzenie niezależnego huba centralnego, który przetwarza wszystkie faktury z systemu, klasyfikuje je i przekazuje do odpowiedniej jednostki
Należy pamiętać, że na razie jest to tylko projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur opublikowany przez Ministerstwo Finansów. Planowane zmiany przepisów mogą jeszcze ulec zmianom.
Dowiedz się więcej o KSeF z naszych artykułów:
- TOP 10 najważniejszych informacji o KSeF
- TOP 20 – O co zadbać przed wdrożeniem KSeF?
- KSeF – Kary pieniężne za niewywiązanie się z obowiązków
- KSEF – Od 1 września 2023 r. nowa struktura e-faktury!
- KSeF – Jak zdobyć dostęp?
- KSEF – Jakie dokumenty zostały zwolnione z obowiązku wystawienia w systemie?
- KSEF – A co z wystawianiem faktur dla podmiotów zagranicznych?
- KSeF – Nowe obowiązki firm i biur rachunkowych
Poznaj rozwiązanie księgowo-finansowe od Humansoft
Koordynator ds. wdrożeń systemów księgowych i kadrowo-płacowych
Posiada wieloletnią praktykę pracy na stanowisku księgowej. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje wdrażając moduły księgowe i kadrowo-płacowe. Rozumie i zna wyzwania związane z dynamicznie zmieniającymi się przepisami. Prowadzi projekty związane zarówno z wdrożeniem standardowej funkcjonalności, jak też budowaniem koncepcji nowych rozwiązań dla klienta końcowego, ich testowaniem oraz wdrażaniem.