30 lat na rynku
30 marca 2021
Dlaczego system ERP jest Tobie potrzebny?
Strona główna Blog Dlaczego system ERP jest Tobie potrzebny?
30 marca 2021

Dlaczego system ERP jest Tobie potrzebny?

Każdy przedsiębiorca, który chce rozwijać biznes i podnosić jakość obsługi klienta, powinien korzystać z nowoczesnych technologii. Ważne dla poprawy efektywności zarządzania przedsiębiorstwem jest usprawnienie różnych procesów biznesowych.

Z pomocą w tym zakresie przychodzi system informatyczny klasy ERP. Uważasz, że to oprogramowanie dla dużych firm produkcyjnych, prowadzących magazyn, działających w branży e-commerce czy zajmujących się handlem B2B? Nic bardziej mylnego! Programy te przydadzą się również małym i średnim przedsiębiorcom. Sprawdź, dlaczego warto je wdrożyć!

Systemy ERP – co to jest i dlaczego warto z nich korzystać?

Prawidłowo skonfigurowany i wdrożony program ERP do prowadzenia firmy, np. HermesSQL, tworzy zintegrowany system baz danych. W efekcie możesz połączyć i doskonale skomunikować ze sobą różne działy przedsiębiorstwa, w tym np.:

 • handlowy
 • magazynowy
 • produkcyjny
 • finansowo-księgowy
 • kadrowo-płacowy

W takim razie co to jest ERP? Enterprise Resource Planning to oprogramowanie dla małych i dużych firm ułatwiające prowadzenie działalności. Poszczególne działy przedsiębiorstwa zyskują dostęp do scentralizowanej bazy. Mogą dodawać nowe dane czy wyszukiwać potrzebne informacje. Co ważne, wprowadzane zmiany są aktualizowane na bieżąco, czyli w czasie rzeczywistym.

W przypadku przedsiębiorstwa produkcyjnego takie rozwiązanie np. ułatwia kontrolowanie zasobów, planowanie zapotrzebowania materiałowego, planowanie czy harmonogramowanie produkcji. Tego typu informatyczne systemy magazynowe docenią również firmy związane z logistyką czy sprzedażą, w tym działające w sektorze B2B.

Centralizacja danych to lepsze zarządzanie produkcją i usługami, sprzedażą, ale na tym korzyści wynikające ze wdrożenia programów ERP się nie kończą. Do innych ważnych należy zaliczyć m.in.:

 • zwiększenie efektywności pracy,
 • podniesienie jakości obsługi klienta,
 • możliwość szybszego reagowania na problemy wynikające z procesów biznesowych.
Zwiększenie efektywności pracy

Irytacja pracowników związana z uciążliwością wykonywania obowiązków zawodowych to najgorsze, co może spotkać przedsiębiorcę. Do tego zatrudnione osoby tracą czas, który mogłyby poświęcić na realizację ważniejszych lub bardziej opłacalnych zadań. System informatyczny klasy ERP np. dla produkcji czy do zarządzania magazynem i logistyką przyczyni się do rozwoju działalności. Przedsiębiorstwa zyskują scentralizowaną bazę danych i szereg mechanizmów automatyzujących wykonywanie codziennych czynności. Dzięki temu proces wprowadzania i analizowania danych, np. o sprzedaży jest zdecydowanie szybszy.

Podniesienie jakości obsługi klienta

Wiele realizowanych w firmie procesów biznesowych bezpośrednio przekłada się na jakość obsługi klienta. Wdrażając systemy ERP dla branży handlowej, produkcyjnej czy usługowej z pewnością poprawisz swój wizerunek w oczach kontrahentów. Na przykład program do magazynu, produkcji czy logistyki usprawni realizację zamówień, co z pewnością spodoba się Twoim klientom.

Oprócz tego zyskujesz dostęp do rozbudowanej bazy z takimi informacjami jak historia zakupów i kontakty do klientów. Możesz więc zająć się ich analizą i wykorzystać je do promocji przedsiębiorstwa i zwiększania sprzedaży.

Dzięki programom ERP szybciej zareagujesz na problemy w funkcjonowaniu firmy

Jest jeszcze jedna istotna korzyść, którą przyniesie Ci tego typu oprogramowanie dla przedsiębiorstw. To efektywniejsze monitorowanie firmy. Wdrożenie systemu klasy ERP sprawi np. że szybciej zareagujesz na różne problemy, które opóźniają proces produkcyjny. Analiza danych, które gromadzi magazyn i logistyka, pozwolą Ci usprawnić funkcjonowanie obu tych obszarów działalności. Podobne korzyści przyniesie analiza sprzedaży, na którą pozwalają programy z rozbudowanymi analizami biznesowymi z zakresu controllingu sprzedaży.

Jak wdrożyć programy ERP?

Zainteresowała Cię możliwość usprawnienia zarządzania produkcją, magazynem i usługami, w tym logistyką czy sprzedażą? Programy ERP dla przedsiębiorstw z pewnością pomogą Ci w prowadzeniu małej lub dużej firmy. Musisz jednak mieć świadomość tego, że ich wdrożenie wymaga sporego doświadczenia. Aby zrobić to poprawnie, powinieneś m.in.:

 • przeanalizować najważniejsze procesy biznesowe
 • wysłuchać potrzeb pracowników
 • wyznaczyć osoby odpowiedzialne za realizację projektu
 • zająć się konfiguracją poszczególnych modułów systemu informatycznego klasy ERP

Istotna jest również stała komunikacja ze wszystkimi działami, dzięki której unikniesz chaosu po uruchomieniu nowych narzędzi. Do tego powinieneś zadbać o przeprowadzenie stosownych szkoleń z obsługi oprogramowania. Jeśli więc chcesz, aby proces ten przebiegł sprawnie, najlepiej zdać się na usługi specjalistów. Profesjonalnie wdrożą program, zajmą się jego konfiguracją i zadbają o dopasowanie narzędzi do potrzeb Twojej firmy.

Zdecyduj się na wdrożenie nowoczesnego systemu klasy ERP!

Wiesz już dokładnie, co jest ERP i mamy nadzieję, że przekonałeś się, iż oprogramowanie to przyda się również małej firmie. Jeśli zdecydowałeś się na jego wdrożenie w swoim przedsiębiorstwie, zgłoś się do naszej firmy Humansoft. Proponujemy nowoczesny, kompleksowy program do zarządzania sprzedażą, produkcją, usługami – HermesSQL. Możemy zająć się jego instalacją oraz wdrożeniem, dopasowując system informatyczny do potrzeb Twojego biznesu. Chcesz poznać szczegóły oferty? Już dziś skontaktuj się z nami!

 

Szukasz systemu ERP do swojej firmy? Chcesz poznać nasz program?
Artur_Jesionek
Artur Jesionek

Koordynator projektów IT w firmie Humansoft. Posiada 14 letnie doświadczenie we wdrażaniu systemów ERP w obszarach związanych z handlem i dystrybucją, logistyką i magazynami, zarządzaniem produkcją oraz obszarami kadrowo-płacowymi. Zrealizował blisko 50 projektów wdrożeniowych w firmach handlowych, produkcyjnych i usługowych. Autor wielu publikacji internetowych z zakresu tematyki systemów ERP.

Przeczytaj także
27 lutego 2021
Jak efektywnie zarządzać magazynem?
Zobacz więcej
15 lipca 2021
Wdrożenie systemu ERP – w którym momencie najlepiej to zrobić?
Zobacz więcej
22 sierpnia 2021
WIDEO: Zalety zastosowania widoków analitycznych w systemie ERP
Zobacz więcej