30 lat na rynku
01 sierpnia 2021

Używanie samochodu służbowego do celów prywatnych

01 sierpnia 2021

Używanie samochodu służbowego do celów prywatnych

Wiele zawodów wymaga posiadania samochodu służbowego i ciężko sobie bez niego wyobrazić pracę – dotyczy to chociażby przedstawiciela handlowego czy kadry kierowniczej w firmie. Zdarza się również, że pracownik może korzystać z pojazdu poza godzinami pracy. Czy używanie samochodu służbowego do celów prywatnych jest legalne, odpłatne i jak to w ogóle funkcjonuje?

Używanie samochodu służbowego do celów prywatnych jako dodatek do umowy

W przypadku właśnie takich stanowisk, które na co dzień wymagają korzystania z samochodu podczas pracy, firmy idą na ustępstwo. Pozwalają one na używanie samochodu służbowego do celów prywatnych, gdyż traktują pojazd jako dodatek, bonus do umowy.

Wiąże się to z pewnymi obowiązkami względem pracodawcy. Osoba, która wykorzystuje pojazd od firmy poza pracą, nie ponosi dzięki temu kosztów utrzymania własnego samochodu. W związku z tym, firma musi uznać używanie samochodu służbowego do celów prywatnych jako przychód swojego pracownika – powstaje więc obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego. Sprawdź, jak szybko i prosto dzięki programowi HermesSQL obsługującego Kadry i Płace oraz Księgowość, naliczysz taki podatek od użytkowania służbowego auta.

Warunki i umowa używania samochodu służbowego do celów prywatnych

W jaki sposób dokładnie pracodawca nalicza przychód z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych przez pracownika? Od 2015 roku jest to uzależnione od pojemności silnika wykorzystywanego samochodu.

Pojazdy, które posiadają silnik o pojemności do 1,6 litra wymagają doliczenia do przychodu 250 zł. miesięcznie. Wszystkie samochody, których pojemność silnika jest większa od 1,6 litra wiążą się z obowiązkiem doliczenia 400 zł. miesięcznie przychodu pracownika.

Istotne jest też, w jakim wymiarze pracodawca udostępnia pracownikowi samochód. Jeśli używanie samochodu służbowego do celów prywatnych odbywa się tylko w ciągu kilku dni miesięcznie, pracodawca ma obowiązek obliczyć dodatkowy przychód posługując się stawką ryczałtu – mnożąc ją przez 1/30 za każdy dzień używania.

Poza tym, jeśli pracodawca zgadza się na używanie samochodu służbowego do celów prywatnych, powinien w umowie lub regulaminie jasno określić zasady takiego używania. Polskie prawo nie pozwala na całkowicie bezpłatną jazdę służbowym samochodem po godzinach pracy – od dodatkowego przychodu związanego z tym używaniem jest odprowadzana składka ZUS i na podatek dochodowy. Dzięki oprogramowaniu oferowanemu przez Humansoft nie pogubisz się w zawiłościach związanych z rozliczeniem służbowego samochodu – sprawdź co da Twojej firmie program HermesSQL.

Szukasz systemu ERP do swojej firmy? Chcesz poznać nasz program?
Edyta-2-1
Edyta Pacholec

od blisko 14 lat związana z rynkiem systemów ERP. Od 2015 pełni funkcje Dyrektora Działu Wdrożeń w firmie Humansoft, w której łącznie przepracowała ponad 12 lat.

Początkowo zajmowała stanowisko specjalisty ds. wdrożeń systemu ERP, głównie prowadząc wdrożenia modułów finansowo-księgowych, kadrowo-płacowych oraz handlowo-magazynowych. Obecnie jako Dyrektor Działu Wdrożeń koordynuje i nadzoruje realizację bieżących projektów wdrożeniowych oraz odpowiada za ofertę usług powdrożeniowych. Pełni również funkcję Product managera modułów finansowo-księgowych.

W swoim dorobku posiada także liczne wystąpienia na konferencjach branżowych oraz spotkaniach biznesowych organizowanych dla sieci handlowej Humansoft. Ukończyła szkolenia z zakresu tematyki finansowo-księgowej i kadrowo-płacowej. Posiada umiejętności Księgowego Bilansisty.

Przeczytaj także
29 kwietnia 2020
Składki
Zobacz więcej
28 lipca 2020
Urlopy
Zobacz więcej
27 lipca 2021
E-deklaracje – Ministerstwo Finansów – programy i aplikacje
Zobacz więcej