30 lat na rynku
01 sierpnia 2021
Używanie samochodu służbowego do celów prywatnych
Humansoft Blog Używanie samochodu służbowego do celów prywatnych
01 sierpnia 2021

Używanie samochodu służbowego do celów prywatnych

Wiele zawodów wymaga posiadania samochodu służbowego i ciężko sobie bez niego wyobrazić pracę – dotyczy to chociażby przedstawiciela handlowego czy kadry kierowniczej w firmie. Zdarza się również, że pracownik może korzystać z pojazdu poza godzinami pracy. Czy używanie samochodu służbowego do celów prywatnych jest legalne, odpłatne i jak to w ogóle funkcjonuje?

Używanie samochodu służbowego do celów prywatnych jako dodatek do umowy

W przypadku właśnie takich stanowisk, które na co dzień wymagają korzystania z samochodu podczas pracy, firmy idą na ustępstwo. Pozwalają one na używanie samochodu służbowego do celów prywatnych, gdyż traktują pojazd jako dodatek, bonus do umowy.

Wiąże się to z pewnymi obowiązkami względem pracodawcy. Osoba, która wykorzystuje pojazd od firmy poza pracą, nie ponosi dzięki temu kosztów utrzymania własnego samochodu. W związku z tym, firma musi uznać używanie samochodu służbowego do celów prywatnych jako przychód swojego pracownika – powstaje więc obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego. Sprawdź, jak szybko i prosto dzięki programowi HermesSQL obsługującego Kadry i Płace oraz Księgowość, naliczysz taki podatek od użytkowania służbowego auta.

Warunki i umowa używania samochodu służbowego do celów prywatnych

W jaki sposób dokładnie pracodawca nalicza przychód z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych przez pracownika? Od 2015 roku jest to uzależnione od pojemności silnika wykorzystywanego samochodu.

Pojazdy, które posiadają silnik o pojemności do 1,6 litra wymagają doliczenia do przychodu 250 zł. miesięcznie. Wszystkie samochody, których pojemność silnika jest większa od 1,6 litra wiążą się z obowiązkiem doliczenia 400 zł. miesięcznie przychodu pracownika.

Istotne jest też, w jakim wymiarze pracodawca udostępnia pracownikowi samochód. Jeśli używanie samochodu służbowego do celów prywatnych odbywa się tylko w ciągu kilku dni miesięcznie, pracodawca ma obowiązek obliczyć dodatkowy przychód posługując się stawką ryczałtu – mnożąc ją przez 1/30 za każdy dzień używania.

Poza tym, jeśli pracodawca zgadza się na używanie samochodu służbowego do celów prywatnych, powinien w umowie lub regulaminie jasno określić zasady takiego używania. Polskie prawo nie pozwala na całkowicie bezpłatną jazdę służbowym samochodem po godzinach pracy – od dodatkowego przychodu związanego z tym używaniem jest odprowadzana składka ZUS i na podatek dochodowy. Dzięki oprogramowaniu oferowanemu przez Humansoft nie pogubisz się w zawiłościach związanych z rozliczeniem służbowego samochodu – sprawdź co da Twojej firmie program HermesSQL.

Szukasz systemu ERP do swojej firmy? Chcesz poznać nasz program?
Edyta-2-1
Edyta Pacholec

od blisko 14 lat związana z rynkiem systemów ERP. Od 2015 pełni funkcje Dyrektora Działu Wdrożeń w firmie Humansoft, w której łącznie przepracowała ponad 12 lat.

Początkowo zajmowała stanowisko specjalisty ds. wdrożeń systemu ERP, głównie prowadząc wdrożenia modułów finansowo-księgowych, kadrowo-płacowych oraz handlowo-magazynowych. Obecnie jako Dyrektor Działu Wdrożeń koordynuje i nadzoruje realizację bieżących projektów wdrożeniowych oraz odpowiada za ofertę usług powdrożeniowych. Pełni również funkcję Product managera modułów finansowo-księgowych.

W swoim dorobku posiada także liczne wystąpienia na konferencjach branżowych oraz spotkaniach biznesowych organizowanych dla sieci handlowej Humansoft. Ukończyła szkolenia z zakresu tematyki finansowo-księgowej i kadrowo-płacowej. Posiada umiejętności Księgowego Bilansisty.

Przeczytaj także
29 kwietnia 2020
Składki
Zobacz więcej
28 lipca 2020
Urlopy
Zobacz więcej
27 lipca 2021
E-deklaracje – Ministerstwo Finansów – programy i aplikacje
Zobacz więcej