Techniczny Koszt Wytworzenia (TKW) – czym jest w produkcji i jak go obliczyć?
W przedsiębiorstwach produkcyjnych Techniczny Koszt Wytworzenia (TKW) jest jednym z najważniejszych parametrów definiowanych jeszcze na etapie planowania produkcji. Znając TKW można dokładnie zaprojektować proces produkcyjny i zoptymalizować alokację zasobów. Przeczytaj, jak wygląda kalkulacja kosztu wytworzenia i w jaki sposób oprogramowanie ERP i Business Intelligence wspierają ten proces.
Czego dowiesz się z tego artykułu:
Techniczny Koszt Wytworzenia to parametr określający, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie danego produktu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, że:
- Na TKW składają się koszty bezpośrednie i pośrednie,
- Struktura kosztów produkcyjnych w każdej firmie wygląda nieco inaczej,
- Dzięki oprogramowaniu ERP i BI możesz precyzyjnie wyliczyć TKW,
- Firma Humansoft ma w swojej ofercie profesjonalne platformy ERP i BI dla przedsiębiorstw produkcyjnych.
Czym jest Techniczny Koszt Wytworzenia?
Pojęcie Technicznego Kosztu Wytworzenia jest używana na określenie jednostkowego kosztu wytworzenia wyrobu gotowego. TKW jest używane w przeliczeniu na jedną jednostkę towaru i pozwala na precyzyjne alokowanie kosztów. Wyliczenie TKW w każdej firmie będzie wyglądało nieco inaczej, ponieważ odmiennie prezentuje się struktura kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Zawsze jednak można je podzielić na:
- koszty bezpośrednie,
- koszty pośrednie.
Dobry program ERP powinien wspierać zarządzanie TKW zarówno w kontekście kosztów bezpośrednich, jak i pośrednich. Znając wartość wskaźnika, możesz:
- ustalić ceny sprzedaży na odpowiednim poziomie,
- obliczyć rentowność przedsięwzięcia,
- optymalizować koszty produkcji,
- tworzyć plany finansowe.
Czym są koszty bezpośrednie TKW?
Koszty bezpośrednie (czy też koszty materiałów bezpośrednich) to wydatki związane z obsługą konkretnego procesu produkcyjnego. W tej grupie czołowe miejsce zajmują koszty związane z zakupem surowców (np. stali, piasku) oraz półproduktów (np. siłowników do maszyn). Do produkcji danego wyrobu niezbędny jest personel, który generuje koszty pracy (wynagrodzenie dla pracowników).
W firmach produkcyjnych wykorzystuje się często zaawansowane parki maszynowe. Dlatego inne koszty bezpośrednie to np. wydatki związane z zużyciem energii elektrycznej, czasem pracy maszyn lub wymianą elementów parku maszynowego na nowocześniejsze technologie.
Jak wyliczyć koszty pośrednie TKW?
Do kosztów produkcji zaliczają się też wydatki, które nie są związane z produkcją danego produktu, ale mają szerszy kontekst, wynikający ze specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej. Są to tak zwane koszty pośrednie produkcji. O ile koszty bezpośrednie często w różnych firmach wyglądają niemal tak samo, koszty ogólnozakładowe mogą być mocno zróżnicowane. W tej grupie mieści się m.in.:
- koszt utrzymania hali produkcyjnej,
- koszty amortyzacji, czyli stopniowej utraty wartości przez majątek trwały oraz składniki niematerialne i prawne,
- zużycie narzędzi i konieczność ich regularnej wymiany,
- koszty transportu,
- koszty ogólnozakładowe (np. wydatki związane z oświetleniem i ogrzewaniem obiektu, wydatki na szkolenia BHP, ochrona obiektu, koszty związane z najmem pomieszczeń lub hal przemysłowych),
- koszty utylizacji odpadów.
Co istotne, w kosztach pośrednich nie uwzględniamy wydatków związanych z marketingiem i sprzedażą. Nie są one powiązane z procesem wytworzenia produktu, podobnie jak koszty wydziałowe.
Wydatków związanych z bieżącą działalnością, których nie da się powiązać z żadnym konkretnym źródłem przychodu, może być mniej lub więcej. Warto regularnie audytować działalność pod kątem możliwości jej zoptymalizowania. W praktyce często okazuje się, że rzeczywisty koszt wytworzenia produktu może być znacznie niższy, niż ustalono początkowo.
W jaki sposób ERP dla produkcji wspiera produkcję i obliczenie TKW?
Dla firm produkcyjnych TKW jest często kluczowym wskaźnikiem, który de facto przesądza o opłacalności działalności operacyjnej. O ile jednak w małych firmach zaplanowanie procesu produkcji, czy wyliczenie kosztów surowców lub kosztów robocizny, jest proste, rozwijające się przedsiębiorstwa często mają z tym kłopot. Właśnie dlatego warto sięgnąć po oprogramowanie BI oraz klasy ERP dla produkcji, które wspierają wyliczanie TKW i pomagają w jego zmniejszeniu.
Firma Humansoft oferuje oprogramowanie ERP HermesSQL z modułem MRP do planowania produkcji. To zaawansowane oprogramowanie, dzięki któremu obliczysz zużycie surowców, zajmiesz się harmonogramowaniem produkcji, analizą produkcyjną i nie tylko. Z pomocą naszego software’u szybko i precyzyjnie wyliczysz koszt jednostkowy produktu. Najważniejsze funkcje HermesSQL obejmują:
- obsługę BOM-ów,
- tworzenie planów produkcji na podstawie zamówień i nie tylko,
- generowanie wariantowych kalkulacji,
- harmonogramowanie prac z wykresem Gantta,
- zaawansowaną kontrolę jakości.
Z kolei QLIK/Power BI wspiera przedsiębiorców w obszarze zarządzania danymi biznesowymi. Na podstawie szczegółowych raportów osoby odpowiedzialne za zarządzanie przedsiębiorstwem mogą zadecydować o poziomie cen sprzedaży, przeprowadzić analizę finansową i operacyjną przedsięwzięcia. Oprogramowanie Business Intelligence to także analiza klienta oraz narzędzia do zarządzania ryzykiem.
Jak obliczyć Techniczny Koszt Wytworzenia?
Techniczny koszt wytworzenia produkcji sprzedanej obejmuje dwa składniki, które trzeba w pierwszej kolejności zidentyfikować, a następnie zsumować ze sobą. Zarówno koszty bezpośrednie, jak i pośrednie mogą zmieniać się w czasie, dlatego wartość TKW powinna być regularnie weryfikowana. Systemy ERP dają taką możliwość, eliminując ryzyko pominięcia określonego wydatku lub jego błędnej atrybucji.
Czy można zredukować koszt wytworzenia produktu?
Całkowity koszt jednostkowy wytworzenia produktu można usiłować obniżyć na wiele sposobów. Dzięki oprogramowaniu ERP i BI łatwiej zidentyfikujesz wąskie gardła, które hamują twój rozwój i obniżają zysk.
Koszty maszyn można zredukować poprzez modernizację technologiczną i wybór nowocześniejszych, bardziej energooszczędnych urządzeń. Koszty sprzedaży da się zmniejszyć, optymalizując trasy transportu towarów. Znalezienie rozwiązań, które sprawdzą się w praktyce, wymaga każdorazowo analizy konkretnego modelu biznesowego.
Nawet jeśli wiesz, jak obliczyć koszt wytworzenia produktu, nie oznacza to jeszcze, że znalezienie obszarów wymagających poprawy będzie proste, zwłaszcza jeśli trzeba przeanalizować duże ilości danych. Właśnie dlatego coraz więcej firm sięga po software wspierający planowanie produkcji, a w szerszym kontekście, umożliwia świadome podejmowanie decyzji biznesowych.