30 lat na rynku
04 kwietnia 2024
Konsultacje KSeF – podsumowanie planowanych zmian
Humansoft Blog Konsultacje KSeF – podsumowanie planowanych zmian
04 kwietnia 2024

Konsultacje KSeF – podsumowanie planowanych zmian

W ramach pierwszego etapu konsultacji dotyczących rozwiązań prawnych i funkcjonalności obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), Ministerstwo Finansów zorganizowało 9 spotkań, w których łącznie udział wzięło około 10 tys. uczestników.

Wynikiem marcowych konsultacji jest wypracowanie szeregu zmian w założeniach systemu KSeF uwzględniających zgłoszone w trakcie konsultacji postulaty oraz oczekiwania przedsiębiorców.

Jeden termin wejścia w życie KSeF

W odpowiedzi na postulaty płynące z rynku, Ministerstwo Finansów zdecydowało o wprowadzeniu obowiązku e-fakturowania w tym samym czasie dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Nie będzie więc planowanego wcześniej różnicowania terminów stosowania KSeF, w zależności od statusu podatnika.

Data obligatoryjnego stosowania KSeF zostanie podana na przełomie kwietnia i maja, przy czym system nie zostanie wdrożony przed końcem 2024 r.

W kwietniu mają nastąpić konsultacje projektu nowelizacji i analiza uwag przesłanych do resortu. Natomiast na początku maja projekt ustawy ma zostać skierowany do kolejnych etapów prac legislacyjnych.

KSeF – inne planowane zmiany
  • Odroczenie obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach (w tym dla Mechanizmu Podzielonej Płatności) dzięki czemu przedsiębiorcy otrzymają więcej czasu na dostosowanie swoich systemów IT do wymagań KSeF. Ma zostać również zaproponowane dodatkowe odroczenie dla faktur wystawianych z kasy rejestrującej i paragonów z NIP uznanych za faktury.
  • Liberalizacja obowiązków KSeF – w okresie przejściowym wszyscy podatnicy dostaną możliwość wystawienia elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzania ich do KSeF następnego dnia roboczego.
  • Faktura konsumencka – planowane jest dopuszczenie możliwości wystawiania faktur konsumenckich w KSeF. Konsument otrzyma natomiast anonimowy dostęp do faktury w KSeF, przez jej wydanie z kodem QR.
  • Identyfikacja statusu nabywcy w fakturze – MF proponuje zrównoważenie odpowiedzialności wystawcy i nabywcy w zakresie obowiązków KSeF. Wprowadzona zostanie „samoidentyfikacja” nabywcy dla potrzeb wystawienia przez dostawcę faktury w KSeF. Podatnicy zwolnieni z VAT będą zobowiązani podawać na fakturach numer VAT (gdy są zarejestrowani dla potrzeb VAT) lub NIP (pozostali), jeśli dokonują zakupów na potrzeby działalności gospodarczej.
  • Przesyłanie załączników przez KSeF – umożliwione zostanie dodawanie załączników do faktur za media, usługi telekomunikacyjne i inne „zbiorcze”. W okresie niezbędnym do dostosowania rozwiązań, Ministerstwo Finansów zapewni dodatkowe odroczenie obowiązku stosowania KSeF dla faktur za takie czynności.
  • Okres awarii i offline – Umożliwione zostanie wcześniejsze generowanie oraz pobór certyfikatów nabywcy do faktur wystawianych w okresie awarii i offline.
  • Uproszczenie dla podatników „wykluczonych cyfrowo” – W okresie przejściowym podatnicy, u których wdrożenie KSeF może być problematyczne, a skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka, będą mogli stosować faktury papierowe pod warunkiem, że żadna z faktur nie przekroczy kwoty 450 zł, a ich łączna wartość 10 tys. zł miesięcznie.
  • Kara za niestosowanie KSeF – nakładanie kar za niestosowanie KSeF będzie odroczone, co złagodzi skutki błędów przedsiębiorców w początkowym okresie działania systemu w wersji obligatoryjnej.
Szkolenia i wsparcie podatników z KSeF
  • Szkolenia dla przedsiębiorców – już w maju 2024r. zostaną uruchomione szkolenia dla przedsiębiorców, które będą odbywać się w urzędach skarbowych. Będzie można uczestniczyć w nich stacjonarnie w siedzibie urzędu, a także on-line. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej przedstawią na nich m.in. główne założenia i funkcjonalności KSeF, zakres obowiązkowego e-fakturowania, zasady generowania kodów QR i metody uzyskania dostępu do e-faktur. Omówione zostaną także możliwości korzystania z darmowych narzędzi do e-fakturowania przygotowanych przez Ministerstwo Finansów, czyli: Aplikacji Podatnika KSeF, e-mikrofirmy oraz aplikacji mobilnej KSeF.
  • Indywidualne spotkania – podczas których podatnicy otrzymają niezbędne informacje związane z obowiązywaniem KSeF i korzystaniem z bezpłatnych narzędzi udostępnianych przez MF.
  • Pomoc infolinii Krajowej Informacji Skarbowej – od lipca br. podatnicy i księgowi będą mogli skorzystać z pomocy infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, która będzie udzielała nie tylko wsparcia merytorycznego, związanego z obowiązującymi przepisami, lecz także szeroko rozumianej pomocy technicznej.
  • Filmiki instruktażowe – planowane jest udostępnienie krótkich ogólnodostępnych filmików z dotyczących korzystania z KSeF na YouTube.

Chcielibyśmy zapewnić Państwa, że kontynuujemy prace nad dostosowaniem naszych systemów do obsługi Krajowego Systemu e-Faktur. Informacje o kolejnych zmianach będą przekazywane Państwu na bieżąco poprzez newslettery i e-szkolenia.

urszula greiner motyka
Urszula Greinert-Motyka

Koordynator ds. wdrożeń systemów księgowych i kadrowo-płacowych

Posiada wieloletnią praktykę pracy na stanowisku księgowej. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje wdrażając moduły księgowe i kadrowo-płacowe. Rozumie i zna wyzwania związane z dynamicznie zmieniającymi się przepisami. Prowadzi projekty związane zarówno z wdrożeniem standardowej funkcjonalności, jak też budowaniem koncepcji nowych rozwiązań dla klienta końcowego, ich testowaniem oraz wdrażaniem.

Zobacz wszystkie wpisy autora
Przeczytaj także
14 lutego 2019
CIT-8 – wydłużono termin składania deklaracji podatkowych
Zobacz więcej
22 sierpnia 2023
KSEF – Jakie dokumenty zostały zwolnione z obowiązku wystawienia w systemie?
Zobacz więcej
03 lutego 2023
KSeF – Nowe zmiany – obowiązkowy jednak od 1 lipca 2024 r.
Zobacz więcej