30 lat na rynku
21 marca 2024
Dotacje na cyfryzację przedsiębiorstw w 2024 roku
Humansoft Blog Dotacje na cyfryzację przedsiębiorstw w 2024 roku
21 marca 2024

Dotacje na cyfryzację przedsiębiorstw w 2024 roku

Rok 2024 będzie rokiem dotacji dla firm z sektora MŚP. Dotacje na inwestycje w IT będzie można pozyskac z następujacych funduszy:

  • Fundusze Europejskie dla Regionów – programy przeznaczone dla poszczególnych województw ukierunkowane na rozwój przedsiębiorczości.

Są to projekty badawczo-rozwojowe, innowacyjne i zwiększające konkurencyjność naszej gospodarki. Z programu korzystają głównie przedsiębiorcy oraz sektor nauki.

  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej – obejmują województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie (bez Warszawy i otaczających ją powiatów).

Celem programu jest wsparcie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw z Polski Wschodniej.

Program skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie Polski Wschodniej

  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – program na poziomie krajowym, przeznaczony na dotacje dla firm na projekty związane z innowacjami, które wiążą się z wprowadzaniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług. O wsparcie będą mogli ubiegać się wszyscy zainteresowani prowadzeniem działalności B+R i innowacyjnej, niezależnie od wielkości firmy. Szanse mają małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Nie ma także znaczenia, czy projekt ma być realizowany samodzielnie, czy w konsorcjum.

FENG stwarza możliwość finansowania projektów kompleksowych, zapewnia to nowy system komponowania projektów zawarty w I priorytecie programu, czyli obszarze wsparcia. Teraz składają się one z tzw. modułów, które dzielą się na obowiązkowe oraz opcjonalne i odpowiadają poszczególnym etapom wdrażania innowacji.

Moduły obligatoryjne Moduły nieobowiązkowe

B+R

wdrożenie innowacji

infrastruktura B+R

internacjonalizacja

kompetencje

cyfryzacja

zazielenienie przedsiębiorstw

W modułach obligatoryjnych małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą zdecydować, który obowiązkowy moduł wybiorą. Natomiast duże firmy są zobowiązane zawsze zadeklarować B+R. Z pozostałych, nieobowiązkowych modułów jedni i drudzy mogą korzystać na tych samych zasadach, czyli według indywidualnych potrzeb.

  • Kredyt technologiczny

Kredyt technologiczny to dotacja dla przedsiębiorstw sektora MŚP, które wdrażają innowacyjną technologię i na jej podstawie rozpoczynają produkcję towarów lub świadczenie usług. Kredyt technologiczny jest finansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, 2021-2027. Jest to specjalna forma kredytu bankowego przeznaczona dla mikro, małych i średnich firm na finansowanie inwestycji, których celem jest unowocześnienie prowadzonej działalności gospodarczej. Może być on udzielany na okres do 10 lat, a jego maksymalna kwota sięga nawet 6 mln euro. Charakteryzuje się on bardzo korzystnymi warunkami oprocentowania

Kredytobiorca może dodatkowo ubiegać się o częściowe umorzenie kredytu lub dotacje na spłatę odsetek z programów Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozwala to obniżyć całkowity koszt obsługi zadłużenia. Warunkiem jest wykorzystanie kredytu zgodnie z przeznaczeniem i terminowe regulowanie rat.

Pozyskanie Środków Unijnych

Przypominamy również, że dotacje Unijne, mające na celu wspieranie rozwoju i cyfryzacji polskich przedsiębiorstw, zostaną zakończone w roku 2027. Dlatego też obecne projekty stanowią ostatnią szansę na skorzystanie z tego wsparcia, zanim zostaną one zakończone.

 

Skontaktuj się ze specjalistą ds. finansowania

Przeczytaj także
19 lutego 2021
HermesSQL wesprze produkcję zdrowego pieczywa chrupkiego!
Zobacz więcej
01 lipca 2021
Słownik pojęć produkcyjnych. Które z nich znasz?
Zobacz więcej
29 kwietnia 2020
Składki
Zobacz więcej