System BI (Business Intelligence) jest doskonałym narzędziem do zarządzania danymi oraz tworzenia raportów biznesowych, co zapewnia zarządom i pracownikom biznesowym lepszy wgląd w dane, informacje i sytuację finansową firmy.
System BI umożliwia przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym, co pozwala na bardziej efektywne reagowanie na zmieniające się warunki biznesowe. Wykorzystując dane i analizy, firmy mogą uzyskać kompleksowy wgląd w swoją działalność, identyfikować trendy, maksymalizować wydajność i poprawiać wyniki.
W Humansoft zajmujemy się dostarczaniem nowoczesnych systemów Business Intelligence oraz własnych aplikacji analitycznych. Wdrożenie pierwszego modelu analitycznego zajmuje nam średnio 4 tygodnie.
Do tej pory zrealizowaliśmy ponad 150 wdrożeń BI w przedsiębiorstwach o dużych i złożonych potrzebach analitycznych. Specjalizujemy się we wdrożeń BI głównie w branżach: FMCG, handel i dystrybucja, paliwowej, energetycznej, produkcji napojów, motoryzacyjnej, farmaceutycznej, produkcji maszyn i urządzeń oraz elektrotechnicznej.
Aktualnie termin Business Intelligence to bardzo szerokie zagadnienie, które nie ma jednej uniwersalnej definicji. Gartner podzielił je i definiuje jako Business Intelligence Platform i Business Intelligence Services:
Business Intelligence to proces analizowania danych i dostarczania kluczowych informacji wspomagających podejmowanie trafnych decyzji biznesowych oparty na współczesnej technologii. Elementami tego procesu jest zebranie danych z wewnętrznych i zewnętrznych systemów, przygotowanie ich do analizy, stworzenie wizualizacji, dashboardów i raportów oraz dostarczenie ich do pracowników podejmujących decyzje biznesowe.
Systemy Business Intelligence (BI) służą do zbierania, analizowania, prezentowania i udostępniania informacji biznesowych. Dają możliwość wykrywania wzorców i trendów w danych, co pozwala na lepsze zarządzanie działaniami biznesowymi. Systemy BI wykorzystywane są do optymalizacji procesów biznesowych oraz do tworzenia strategii biznesowych.
Business Intelligence to znacznie więcej niż oprogramowanie. To cała kultura organizacyjna podejmowania decyzji w oparciu o aktualne dane. Analityka biznesowa jeszcze nigdy nie była tak prosta. Współczesne systemy business intelligence umożliwiają efektywną pracę na danych dostarczając precyzyjną wiedzę na temat tego, co aktualnie dzieje się w biznesie.
Z punktu widzenia użytkownika biznesowego program bi to aplikacje, które umożliwiają mu łatwe opracowanie wniosków na podstawie konkretnych faktów o działaniu biznesu. Zapotrzebowanie na wiedzę zawartą w dostępnych danych stale wzrasta. Dział IT nie musi już spędzać czasu na szukanie odpowiedzi dla biznesu. Dla wielu firm oddanie w ręce analityków pewnego dostępu do danych, w efekcie pozwala na rozbudowanie funkcji systemu.
Nowoczesne systemy BI dają możliwość tworzenia dowolnych analiz i są w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby przedsiębiorstwa i użytkowników. Narzędzia BI wykorzystywane są głównie w obszarach:
Ostatnie lata to nie tylko dynamiczny rozwój samych rozwiązań Business Intelligence, ale przede wszystkim świadomości potęgi jaka kryje się w analizie danych. Przedsiębiorcy, którzy chcą wyprzedzić konkurencję, dokonują inwestycji w systemy dostarczające szczegółowych informacji (information systems).
Obecnie programy do analizy danych są znacznie tańsze i każde świadome przedsiębiorstwo może analizować dane z wykorzystaniem systemu business intelligence. Analityka biznesowa oparta na tworzeniu statycznych raportów przestała już dawno być wystarczającą formą wsparcia w procesie podejmowania decyzji biznesowych. Współczesne przedsiębiorstwa mają wdrożone różne systemy wspierające prowadzenie działalności. Gromadzenie w nich danych odbywa się automatycznie.
Kolejnym etapem jest więc analizowanie zawartych w nich informacji, szukanie wzorców, prognozowanie, controlling. Łatwo dostępne dane w przedsiębiorstwie dostarczone użytkownikowi biznesowemu sprawiają, że analiza biznesowa daje lepsze efekty. Systemy business intelligence stanowią swoistego rodzaju systemy informacyjne (information systems) dla pracowników firm. Systemy Business Intelligence sprawdzą się obecnie zarówno w dużych firmach produkcyjnych sektora FMCG, sieciach handlowych oraz w usługach, produkcji oraz tak naprawdę w każdej firmie, która posiada dane w systemach informatycznych i na ich podstawie chce opierać dalsze kierunki rozwoju.
Humansoft Analizy Sprzedaży to kompletna aplikacja przeznaczona do śledzenia, kontrolowania i prognozowania procesów sprzedaży …
Analiza Koszykowa Humansoft to aplikacja umożliwiająca szybkie zidentyfikowanie asocjacji między danymi oraz określenie istniejących wzorców występowania między nimi …
Gotowe rozwiązanie Humansoft RETRA pozwala na szczegółowe rozliczanie rabatów, z dokładnością do pojedynczej pozycji na fakturze …
Rozwiązania Humansoft umożliwiają całościowe spojrzenie na operacje finansowe i biznesowe prowadzonej działalności. Analityka zarządcza, analiza marży i szczegółowy P&L …
Poznaj historie sukcesu naszych klientów i dowiedz się, jak można zmaksymalizować swój zysk, przy pomocy rozwiązań Business Intelligence od Humansoft …
Poznaj etapy wdrożenia systemu BI oraz branże, w których się specjalizujemy …
Współczesne systemy Business Intelligence umożliwiają opracowanie aplikacji do analityki biznesowej które będą obsługiwane przez pracowników biznesu. Znacząco więc zmieniła się rola działu IT w procesie analizy danych. IT nie musi już przygotowywać odpowiedzi na pytania o dane. Dzięki aplikacjom analiza biznesowa to już domena użytkowników którzy nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy z zakresu IT. System BI to korzyści w postaci:
Wdrożenie nowego rozwiązania wiąże się z kosztami. W przypadku programu BI są to koszty związane z:
Realizacja udanego wdrożenia Business Intelligence wymaga zaangażowania zarówno po stronie firmy wdrożeniowej jak i zleceniodawcy. Doświadczony dostawca systemów bi ma w swojej ofercie szereg usług związanych z dostarczeniem rozwiązań, które w przyszłości odpowiedzą na pytania biznesu.
Chcąc wdrożyć oprogramowanie bi każda firma musi być w stanie uzyskać dostęp do danych zapisanych w systemach na których pracuje. Wiele systemów bi nie wymaga dokonywania swoistego prognozowania przyszłych potrzeb analitycznych, gdyż dodanie nowych danych, obiektów, które również mogą być wykorzystywane nie stanowi problemu i nie wymaga dużych nakładów finansowych i czasu.
Nie ma już też konieczności wdrażania hurtowni danych, bo systemy business intelligence obecnie często posiadają własne bazy danych. Oznacza to, że wdrożenie przebiega znacznie szybciej i już po kilku tygodniach można pracować na pierwszych analizach.
Pierwszy raz termin Business Intelligence został użyty w 1958 roku w artykule „A Business Intelligence System”, opublikowanym w magazynie IBM Journal, autorstwa Hansa Peter Luhn (naukowca który otrzymał ponad 80 patentów).
Opisuje on automatyczną metodę dostarczenia wiedzy na temat aktualnych zdarzeń naukowcom i inżynierom. Zdefiniował on inteligencję jako: „zdolność do zrozumienia wzajemnych powiązań przedstawionych faktów w taki sposób, aby kierować działaniami w kierunku zamierzonego celu”.
Rozumienie “Business Intelligence” wywodzi się od systemów wspierających podejmowanie decyzji (the decision support systems – w skrócie DDS), które zaczęły się pojawiać w latach 60-tych minionego wieku i rozwijały się do połowy lat 80tych. Począwszy od systemów DDS, hurtowni danych, kostek OLAP rozwiązania Business Intelligence stały się przedmiotem zainteresowania, od późnych lat 80-tych.
W roku 1989 Howard Dresner, późniejszy analityk Gartner Group, zaproponował, aby terminem Business Intelligence objąć pojęcia i metody wspierania decyzji biznesowych poprzez wykorzystanie systemów informatycznych opartych na faktach. Definicja ta powszechnie zaczęła być używana dopiero pod koniec lat 90.
Wtedy to dwóch naukowców IBM Barry Devlin i Paul Murphy stworzyło „hurtownię danych biznesowych”.
Ich celem było dostarczenie modelu architektury do przepływu dużych ilości danych oraz rozwiązanie związanych z tym problemów: wysokich kosztów przetwarzania i braku możliwości wyciągania wniosków.
Hurtownie danych miały zoptymalizować i uprościć działania na danych historycznych, a jednocześnie uczynić go przyjaznym dla użytkownika. Rozwiązanie to jednak nie pozostawało bez wad. Uzyskanie potrzebnych informacji zajmowało wiele godzin albo nawet dni. Każde zapytanie należało zgłosić do działu IT który następnie wyciągał dane z hurtowni i dostarczał w formie statycznych tabeli. Odpowiedzią na problemy wynikające z długiego oczekiwania na raporty z hurtowni danych było powstanie kostek OLAP (online analytical processing).
Termin OLAP stworzony przez Edgara F. Codd pojawił się w 1993 roku. Rozwiązanie OLAP polegało na wyciągnięciu danych z hurtowni i umieszczeniu ich właśnie w kostkach.
Taki sposób przechowywania danych bardziej przypomina wielowymiarowe arkusze kalkulacyjne niż tradycyjną, relacyjną bazę danych. Zaletą tego rozwiązania była możliwość analizowania danych wg. kilku wymiarów, a zbudowanie takiej kostki zajmowało zaledwie kilka godzin.
Największym minusem jednak było to, że pochodzące z nich dane do analiz nigdy nie były aktualne. Wynika to z faktu, że aby uzyskać informacje biznesowe należy najpierw zgłosić się do działu IT, który skonstruuje raport na podstawie złożonego zapytania. Proces ten wymagał czasu więc uzyskana odpowiedź bazowała już na danych historycznych.
W 2003 roku firma Gartner zdefiniowała termin Business Intelligence jako: Proces zbierania, eksploracji, interpretacji i analizy danych zorientowany na użytkownika, który prowadzi do usprawnienia procesu podejmowania decyzji.
Systemy BI wspierają kadrę menadżerską w podejmowaniu decyzji biznesowych mających na celu zapewnienie wzrostu wartości przedsiębiorstwa.
Największa rewolucja systemów do analizy danych nastąpiła wraz ze spadkiem ceny za pamięć RAM. I tak w 1980 roku komputery posiadały jedynie 8 kB pamięci, natomiast w 1986 roku było to już 128 kB. Rozwój szedł tak niezwykle szybko, że w 1992 roku dostępne były już 2 MB pamięci a w 2000 roku 32 MB. Obecnie średnio komputery mają już zainstalowane 8 GB RAM, a sprzęt wykorzystywany do obliczeń ma nawet 256 GB pamięci.
Przy wyborze systemów Business Intelligence warto kierować się:
Warto zadbać przede wszystkim o doświadczonego dostawcę, zatrudniającego fachowców w tej dziedzinie. To dobry sposób na to, by mieć pewność, że system BI zostanie idealnie dopasowany do specyfiki Twojej firmy. Warto również sprawdzić rekomendacje oraz umówić się na spotkanie podczas którego przekonasz się, w jaki konkretnie sposób system Business Intelligence może poprawić funkcjonowanie Twojego przedsiębiorstwa.
Systemy Business Intelligence oferowane przez firmę Humansoft to przede wszystkim rozwiązania Qlik – Qlik Sense — wszechstronna aplikacja, dzięki której możesz wygodnie przeprowadzać analizy z różnych dziedzin również z poziomu urządzeń mobilnych.
W związku z tym, że systemy Business Intelligence dopasowywane są do specyfiki przedsiębiorstwa klienta, trudno mówić o typowym koszcie ich wprowadzenia. Na ostateczny koszt instalacji systemu wpływają takie czynniki jak wielkość przedsiębiorstwa czy też liczba operatorów systemu. Dobrym pomysłem jest więc skorzystanie z kalkulatorów kosztów wprowadzenia Business Intelligence, udostępnianych przez dostawców nowoczesnych systemów BI takich jak Humansoft.
Istnieją dwa główne typy źródeł danych wykorzystywanych w Business Intelligence. Dane wewnętrzne to wszystkie dane generowane przez procesy odbywające się wewnątrz firmy — za ten typ danych uznaje się wszystkie informacje składowane wewnątrz baz danych firmy. Mogą to być wyniki sprzedażowe, wydatki marketingowe, zachowania klientów czy też schematy procesów produkcyjnych. Dane zewnętrzne pochodzą natomiast ze źródeł znajdujących się poza firmą: Google Analitycs, platformy spoełcznościowe.
Możemy wyróżnić trzy rodzaje analiz danych, które mogą zostać wykonane przez BI. Analityka predykcyjna bierze pod uwagę zarówno dane z przeszłości, jak i pozyskiwane w czasie rzeczywistym, by modelować potencjalne rezultaty planowanych działań. Analiza opisowa skupia się na danych związanych z trendami rynkowymi oraz relacjami pomiędzy firmą a klientami i dostawcami, w celu przewidzenia nadciągających zmian w tych kwestiach. Analiza preskryptywna natomiast pobiera wszystkie dane z interesującego cię obszaru, by podpowiedzieć ci następne kroki, jakie powinna podjąć twoja firma.
Wdrożenie systemu Business Intelligence trwa przeciętnie od 4 do 6 miesięcy. W przypadku wdrożenia Qlik gotowe aplikacje analityczne dostępne są w ciągu 4 tygodni. Ostateczna długość tego procesu zależy jednak od tego, jak konkretnie system BI jest skrojony pod daną firmę.
Udane i szybkie wdrożenie Business Intelligence na pewno nie jest możliwe bez odpowiedniego poziomu zaangażowania z obu stron biorących udział w tym procesie. Firma, w której wdrażany jest system BI, musi dostosować BI do swoich potrzeb . Nie będzie to jednak możliwie, jeżeli firma nie udostępni wszystkich zasobów danych zgromadzonych przez przedsiębiorstwo. Tylko więc pełna współpraca obydwu stron może zagwarantować udaną realizację projektu Business Intelligence.
Nie. W przypadku Qlik Sense analizy Business Intelligence mogą być tworzone nawet przez osoby, mające zaledwie podstawowe pojęcie na temat kwestii związanych z informatyką. To między innymi właśnie dzięki tej cesze, oprogramowanie Business Intelligence stopniowo staje się w zasadzie standardem w większości przedsiębiorstw na całym świecie.
Wdrożenie systemów Business Intelligence przynosi naprawdę wiele korzyści dla w zasadzie każdej organizacji. To między innymi optymalizacja wszystkich procesów biznesowych wewnątrz firmy, przyspieszenie procesów podejmowania decyzji oraz pozyskiwania informacji, a także zwiększona wydajność w kwestiach produkcyjnych oraz operacyjnych. Warto również mieć na uwadze możliwość tworzenia silnych strategii biznesowych, a co za tym idzie, uzyskiwanie zwiększonej sprzedaży oraz sprawne przewidywanie potencjalnych problemów związanych z funkcjonowaniem firmy.