30 lat na rynku
25 czerwca 2024
10 powodów dla których warto wdrożyć nowoczesny system Business Intelligence
Humansoft Blog 10 powodów dla których warto wdrożyć nowoczesny system Business Intelligence
25 czerwca 2024

10 powodów dla których warto wdrożyć nowoczesny system Business Intelligence

Dobrze wdrożony System Business Intelligence to klucz do sukcesu każdego przedsiębiorstwa.

Dowiedz się, jakie korzyści może uzyskać również Twoja firma! W ich osiągnięciu pomoże Ci wybór systemu najbardziej elastycznego i wydajnego rozwiązania Business Intelligence.

Oto 10 korzyści, jakich należy oczekiwać od dobrze wdrożonego systemu BI:

 1. Szybkie dotarcie do kluczowych informacji

Obecnie wszystkie przedsiębiorstwa zbierają dane. Gromadzą je zarówno w firmowych systemach informatycznych jak i są one lokalnie przechowywane w podręcznych bazach, plikach płaskich na stacjach roboczych pracowników. Coraz więcej danych jest także udostępnianych poprzez portale internetowe, poprzez rozwiązania internetowe, skąd czerpane są m.in. informacje o konkurencji. Wszystkie te dane muszą być aktualizowane na bieżąco więc przyrastają w niezwykle dynamicznym tempie.

Zgromadzenie informacji jest dopiero pierwszym krokiem do analizy. Najważniejsze jest szybkie i jednocześnie łatwe dotarcie do tych danych, które są w danej chwili kluczowe, żeby osiągać cele biznesowe i zyskiwać przewagę konkurencyjną. Umożliwiają to nowoczesne systemy Business Intelligence, które przeliczają w lot ogromne zbiory danych dając wyniki w kilka sekund.

kryteria bi 10
2. Wiarygodne dane

Dane muszą być to przede wszystkim wiarygodne. Wdrożony system Business Intelligence musi gwarantować połączenie danych w jednym miejscu w spójne i zweryfikowane modele analityczne. Niezależnie od tego jak wiele źródeł danych funkcjonuje w przedsiębiorstwie, system BI powinien stanowić jedno źródło prawdy, do którego będzie miała dostęp cała organizacja.

Nowoczesny system Business Intelligence musi być w stanie podłączyć się do każdego systemu transakcyjnego, dowolnego producenta i do nieograniczonej ilości źródeł danych. Następnie powinien zintegrować je w jednym miejscu oraz udostępnić wyniki w elastycznych i wydajnych modelach analitycznych.

Jeżeli w organizacji funkcjonują systemy SAP, zarówno transakcyjne jak i systemy hurtowni danych opartych na danych Oracle czy HANA może się okazać, że zajdzie konieczność wykorzystania natywnego konektora, certyfikowanego przez producenta  systemów SAP. Dane są wówczas pobierane do baz analitycznych w formie tylko do odczytu. Zachowując 100% bezpieczeństwa pobierania danych systemów SAP i gwarantując, że w żaden sposób nic nie zostanie w nich nadpisane.

3. Pełna sprawdzalność danych

Bardzo ważne jest, aby w systemie Business Intelligence użytkownicy biznesowi, zespoły organizujące wdrożenia systemu BI i administratorzy IT mieli możliwość pełnej sprawdzalności danych. Muszą one być też transparentne, aby umożliwiać proces ich drążenia, zgłębiania od ogółu do szczegółu. Dane muszą być danymi rzeczywistymi, aktualizowanymi na bieżąco.

4. Skrócenie czasu podejmowania decyzji

Od systemu Business Intelligence należy oczekiwać, że wymiernie skróci czas podejmowania decyzji. Dane muszą być czytelne, zrozumiałe, intuicyjne i zaprezentowane w taki sposób, żeby pracownicy mogli błyskawicznie dotrzeć do potrzebnych informacji. Pozwoli to podejmować trafne, szybkie decyzje i być krok przed konkurencją.

Ogromną oszczędność czasu zagwarantuje automatyczne generowanie analizy i dashboardów. Oznacza to, że pracownicy którzy codziennie korzystają z modeli analitycznych i dashboardów to mają je po prostu gotowe. Po przyjściu do pracy widzą aktualne dane, które są codziennie odświeżane. Jeśli jest taka potrzeba, poza cyklami nocnymi odświeżania danych, ich aktualizacja może odbywać się na bieżąco, np. co 15, co 5 minut.

5. Oszczędność czasu

Tym sposobem analitycy już nie spędzają godzin, dni czy tygodni na generowaniu raportów w Excelu, sklejaniu kilku raportów (co jest niezwykle czasochłonne) i następnie tworzeniu wielu raportów na koniec miesiąca dla zarządu. W przypadku takiego scenariusza nie pozostaje w ogóle czasu na to, aby tak naprawdę analizować dane.

Dobrze wdrożony system Business Intelligence ma gwarantować szybki dostęp do kluczowych informacji i rzetelnych danych. Pracownicy nie będą musieli spędzać czasu na tworzeniu raportów. Zamiast tego będą po prostu analizować gotowe dane.

kryteria bi 5
6. Bezpieczeństwo danych

Dane w systemie BI muszą być nie tylko zweryfikowane, ale również system nadawania uprawnień dla poszczególnych użytkowników musi być w pełni kontrolowany. Tylko uprawnieni użytkownicy mają mieć dostęp do konkretnych danych.

System Business Intelligence powinien posiadać potężne mechanizmy do zarządzania uprawnieniami, do zarządzania rolami, gdzie tylko właściwi użytkownicy widzą udostępnione dla nich dane. Administratorzy IT powinni być w stanie poprzez elastyczny interfejs, przygotowany specjalnie do tego celu, zalogować się na uprawnieniach konkretnych użytkowników i sprawdzić jakie dane widzi konkretna osoba.

7. Dotarcie do kluczowych informacji z każdego miejsca, w dowolnym momencie

System Business Intelligence musi gwarantować dotarcie do kluczowych informacji „tu i teraz”. Niezwykle istotne jest, aby również korzystanie z danych biznesowych i ich analiza zagwarantowana była także przy użyciu smartfonów.

Rozwiązanie Business Intelligence powinno udostępniać na komórkach te same dane, na tych samych uprawnieniach, jak na urządzeniach stacjonarnych. Najlepiej, żeby to nie były dodatkowo budowane modele analityczne tylko w pełni dostosowywane do rozdzielczości smartfonów dashboardy analityczne. Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do kluczowych informacji z dowolnego miejsca, w dowolnym momencie!

8. Odciążenie systemów ERP od generowania raportów

Dobrze wdrożony system Business Intelligence docelowo powinien przejąć całkowicie raportowanie w organizacji. Tym samym  systemy ERP zostaną odciążone od generowania raportów.

Systemy ERP mają działać operacyjnie, zatem nie warto ich dodatkowo obarczać generowaniem raportów w określonych cyklach. Wszystkie analizy, wszystkie raporty docelowo ma realizować system BI. Zapytania do baz analitycznych powinny być realizowane błyskawicznie i dawać odpowiedzi w zaledwie ułamkach sekund. Oznacza to definitywny koniec oczekiwania na odświeżenie konkretnych raportów.

kryteria bi 8
9. Self-service – odciążenie pracy działu IT

Użytkownicy biznesowi muszą mieć zapewnioną także pewną samodzielność. Tak naprawdę, mając do czynienia ze swoimi danymi w plikach Excel są w stanie zrobić z nimi wszystko – i tak samo powinno być po dobrze zrealizowanym wdrożeniu systemu BI.

System BI nie może ograniczać. Musi dać swobodę, zarówno analizy danych, jak i możliwości zmiany dashboardów analitycznych, zmiany modeli analitycznych, samodzielnej pracy dla administratorów i użytkowników biznesowych. Nareszcie dział IT zostaje odciążony od przygotowania danych czy zestawień. To czego użytkownicy potrzebują do analizy jest zawsze aktualne i dostępne, i samodzielnie mogą pracować z danymi.

10. Oszczędność nakładów finansowych

Wszystkie wymienione kwestie wiążą się z tym, że realizując dobrze wdrożone rozwiązanie Business Intelligence, firma oszczędza nakłady finansowe. Zazwyczaj wdrożenie jakiegokolwiek systemu informatycznego, kojarzy się z dużym nakładem czasu i pieniędzy.Jednak dzięki nowoczesnej technologii wdrożenie modelu analitycznego w wybranym obszarze może trwać pojedyncze dni lub pojedyncze tygodnie – a nie miesiące i lata.

Rozwiązanie

Jesteśmy w stanie bardzo szybko wdrożyć system BI metodą prototypowania, a klient oszczędza czas poświęcony na zaangażowanie i wdrożenie. Uczestnictwo działu IT ogranicza się głównie do przygotowania danych i udostępnienia ich. Brak konieczności na większe zaangażowanie często pozytywnie zaskakuje naszych klientów. I tak średnio w czasie kilku tygodni realizowane są pierwsze wdrożenia. W czasie pojedynczych dni udostępniamy już dane do weryfikacji. Co więcej całe rozwiązanie, które jest dla wdrażane, ma otwarty kod źródłowy. Masz pełną samodzielność w utrzymaniu i rozwoju systemu BI  w swojej organizacji. My chętnie świadczymy usługi outsourcingowe w tym zakresie: wdrożeniowe, powdrożeniowe i utrzymaniowe – ale narzędzie umożliwia też samodzielność. Zatem administratorzy IT, administratorzy biznesowi i uprawnieni użytkownicy mogą samodzielnie utrzymywać i rozwijać środowisko BI w Twojej organizacji.

Szukasz systemu BI dla swojej firmy? Chcesz poznać nasze rozwiązanie?

Zaproś nas na prezentację!

Ewa Rut-Skrzypczak
Ewa Rut-Skrzypczak

Dyrektor Działu Business Intelligence oraz Członek Zarządu w firmie Humansoft.

Od ponad 20 lat związana zawodowo z branżą IT. Posiada 14-letnie doświadczenie w obszarze Business Intelligence. Koordynator wielu kompleksowych projektów wdrożeniowych systemów Business Intelligence dla firm z branży FMCG oraz sektora energetycznego, petrochemicznego i finansowego. Prelegentka i autorka wielu wystąpień i publikacji na temat Business Intelligence.

Zobacz wszystkie wpisy autora
Przeczytaj także
22 kwietnia 2024
E-commerce: Jakie produkty kupione online są najczęściej zwracane?
Zobacz więcej
26 lipca 2023
Nowość w ofercie – Moduł Import Płatności Online
Zobacz więcej
08 maja 2024
Producent Odzieży Ochronnej Wdraża WMS od Humansoft
Zobacz więcej