PIT-11 jaka wersja w 2023 roku?
PIT-11 to informacja o dochodach podatnika, którą ma obowiązek corocznie wystawić pracodawca w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich musi przesłać do Urzędu Skarbowego, a drugi przekazać pracownikowi.
PIT-11 to informacja o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych, a także wysokość potrąconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
W PIT-11 ujęte są przychody, koszty, dochody oraz zaliczki z różnych źródeł przychodów m.in. z pracy, umów o dzieło czy umów zlecenie.
PIT-11 formularz
Informacje o zmianach i aktualnie obowiązujące formularze są dostępne na stronie Ministerstwa Finansów. Od 2019 roku płatnik ma obowiązek składać PIT-11 wyłącznie drogą elektroniczną. Formularze interaktywne dostępne są na stronie MF.
PIT-11 w wersji 29 za 2022 rok
W minionym roku MF opublikowało, aż dwie wersje PIT-11 mające zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 roku. Należy mieć na uwadze, że wersja 28 druku PIT-11 nie zawiera zmian wprowadzonych Polskim Ładem 2.0 i przestała obowiązywać z dniem 1 lipca 2022. Aktualna jest wersja 29 i to ją należy przygotować i przesłać do Urzędu Skarbowego oraz przekazać pracownikom.
PIT-11 do kiedy przesłać?
Każdy płatnik na początku roku kalendarzowego zobligowany jest do wystawienia wszystkim pracownikom PIT-11. Należy mieć na uwadze, że obowiązują tu dwa różnie terminy:
- Wysłanie do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2023 r.,
- Przekazanie osobie fizycznej do 28 lutego 2023 r.
PIT-11 dla podatnika (pracownika)
PIT-11 jest niezbędny do sporządzenia zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-37 przez każdego podatnika. Może zaistnieć sytuacja, że dana osoba otrzyma kilka deklaracji PIT-11 i wtedy musi wykorzystać dane z każdego z nich do sporządzenia zeznania rocznego.
Automatyzacja wystawiania i przesyłania PIT 11 w systemach Humansoft
Systemy Humansoft pozwalają zautomatyzować kwestie wystawiania i wysyłania deklaracji PIT-11 m.in. dzięki poniższym funkcjonalnościom:
- obsługa wszystkich rodzajów umów o pracę (płaca godzinowa, akordowa, miesięczna) oraz umowy zlecenia i o dzieło, które są podstawą do naliczenia wynagrodzenia,
- automatyczne naliczenie płac z uwzględnieniem danych kadrowych, m.in.: zasiłków chorobowych, macierzyńskich, urlopów, potrąceń w razie nieobecności, nadgodzin, stażu pracy, dodatków funkcyjnych,
- uwzględnienie ulg podatkowych jak ulga dla młodych, czy wprowadzonych w 2022 Ulga dla rodziców 4+, ulga na powrót, ulga dla pracujących seniorów.
- pełna obsługa e-deklaracji podatkowych, automatyczne generowania deklaracji PIT w formie elektronicznej, zbiorcze podpisywanie i wysyłanie deklaracji, pobranie UPO, archiwizacja e-deklaracji,
- możliwość samodzielnego pobrania przez pracownika PIT-11 po zalogowaniu się do Portalu Pracowniczego,
- nowe wersje formularzy są na bieżąco dodawane do systemu i udostępniane w aktualizacjach.
Jeśli chcesz zautomatyzować swoją pracę również w zakresie generowania i tworzenia deklaracji dla pracowników i rozliczeń z US, zapoznaj się z naszymi systemami
Koordynator ds. wdrożeń systemów księgowych i kadrowo-płacowych
Posiada wieloletnią praktykę pracy na stanowisku księgowej. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje wdrażając moduły księgowe i kadrowo-płacowe. Rozumie i zna wyzwania związane z dynamicznie zmieniającymi się przepisami. Prowadzi projekty związane zarówno z wdrożeniem standardowej funkcjonalności, jak też budowaniem koncepcji nowych rozwiązań dla klienta końcowego, ich testowaniem oraz wdrażaniem.