30 lat na rynku
25 lipca 2021
Nota korygująca, nota odsetkowa – Kto wystawia?
Humansoft Blog Nota korygująca, nota odsetkowa – Kto wystawia?
25 lipca 2021

Nota korygująca, nota odsetkowa – Kto wystawia?

Prowadząc przedsiębiorstwo – niezależnie czy małe, czy duże – wystawiamy faktury sprzedażowe i otrzymujemy faktury zakupowe. Błędy leżą w naturze człowieka i zdarzają się także w fakturach.

Czym jest nota korygująca?

To proste – nota korygująca to dokument, który ma za zadanie poprawić błędy formalne na wystawionej wcześniej fakturze. Mowa o takich błędach niezwiązanych z liczbami.

Nie należy mylić noty korygującej z fakturą korygującą. Ta druga jest wystawiana w przypadku błędów dotyczących liczb i kwot. Faktura korygująca jest przydatna, zwłaszcza gdy nastąpiła pomyłka w kwocie, cenie lub stawce podatku na oryginalnej fakturze. Pamiętaj również, że noty korygującej się nie księguje.

Ile razy zdarzyło się, że ktoś zwlekał z oddaniem pożyczonych mu pieniędzy? Podobnie zdarza się w działalności gospodarczej. Kontrahenci często zwlekają z zapłatą za usługi czy towary. Zdarzają się przekroczenia terminów płatności podanych na fakturach. Co zrobić w takiej sytuacji?

Rozwiązaniem jest nota odsetkowa. Czym dokładnie jest? To dokument, który jest swego rodzaju wezwaniem do zapłaty odsetek. Mamy do tego prawo z uwagi na przekroczenie terminu spłaty należności. Co istotne, nawet jeśli nie umieściliśmy na fakturze informacji o naliczaniu odsetek, mamy prawo wystawić notę odsetkową.

Jakie warunki musimy spełnić by móc wystawić notę odsetkową? W każdym przypadku rozliczania dostawy towarów lub usług, jeśli są wykonywane w ramach naszej działalności gospodarczej. Jaka jest wysokość żądanych odsetek? Taka sama jak odsetki płatne w wyniku zaległości podatkowych – chyba że w umowie kupna/sprzedaży określiliśmy inaczej.

Aby jednak móc naliczać odsetki, trzeba spełnić jeszcze dwa wymagania. Po pierwsze, towar lub usługa będące przedmiotem umowy, musiały zostać dostarczone. To kluczowe i niezbędne do jakichkolwiek podstaw domagania się odsetek. Po drugie, oczywiście kontrahent musi się spóźnić z zapłatą za towar lub usługę.

Sprawdź, co oferuje moduł finansowo-księgowy HermesSQL

Nota korygująca – kto wystawia?

Często pada pytanie – kto wystawia notę korygującą? Nabywca czy odbiorca? Ten, kto popełnił błąd przy wystawianiu faktury, czy ten, kto podał błędne dane do wystawienia tej faktury?

Sprawa jest w tym przypadku prosta. Notę korygującą wystawia nabywca faktury, która posiadała błąd formalny. Nabywca faktury może wystawić notę korygującą w przypadku błędu w adresie kontrahenta lub swoim, niepoprawnego numeru NIP, złych dat dotyczących transakcji lub niewłaściwego oznaczenia towaru, lub usługi.

Noty korygującej wystawca – czyli nabywca – nie musi księgować. Wystarczy podpięcie jej pod oryginalną, błędną fakturę. Należy jednak pamiętać, że nota korygująca musi zostać zaakceptowana przez wystawcę faktury – sprzedawcę – ale nie musi być to potwierdzenie pisemne na samej nocie.

Co w przypadku gdy zagraniczny kontrahent w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów popełni błąd w fakturze? Przykładem takiego błędu może być brak numeru VAT UE. Polski kontrahent w nabyciu wewnątrzwspólnotowym może bez problemu wystawić notę korygującą, która uzupełni fakturę o prawidłowe dane.

Szukasz programu do zarządzania firmą? Chcesz poznać nasz program?

izabela ziętek
Izabela Ziętek

Starszy specjalista ds. Sprzedaży i Wdrożeń

Z firmą Humansoft związana jest od 2012 roku. Specjalizuje się we wdrożeniach modułów finansowo-księgowych, kadrowo-płacowych, handlowo-magazynowych oraz produkcyjnych. Ukończyła kursy asystenta księgowego oraz obsługi kadrowo-płacowej organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Radomiu. Prowadzi szkolenia oraz warsztaty dla klientów i sieci handlowej Humansoft związane z tematyką kadrowo-płacową i finansowo-księgową.

Zobacz wszystkie wpisy autora
Przeczytaj także
19 lipca 2021
Faktura z odwróconym VATem, VAT odwrotne obciążenie, a Split Payment
Zobacz więcej
18 lipca 2021
Stawki VAT, terminy płatności, wniosek o zwrot VAT
Zobacz więcej