30 lat na rynku
18 lipca 2021
Stawki VAT, terminy płatności, wniosek o zwrot VAT
Humansoft Blog Stawki VAT, terminy płatności, wniosek o zwrot VAT
18 lipca 2021

Stawki VAT, terminy płatności, wniosek o zwrot VAT

Stawki VAT 7d/8/9m/27 i innych

Prowadząc własną działalność gospodarczą, jesteśmy zobowiązani do rozliczeń z Urzędem Skarbowym z tytułu podatku od towarów i usług – VATu. Wiąże się to z koniecznością składania odpowiednich deklaracji VAT w określonych terminach. Niewywiązanie się z obowiązku podatkowego może skutkować sankcjami dla przedsiębiorstwa.

Prowadząc księgowość, musisz zwrócić uwagę na szczegóły dotyczące rozliczeń VAT – stawki, deklaracje, częstotliwość rozliczeń. Czasem połapanie się w liczbie różnych deklaracji oraz możliwości rozliczeń VAT przytłacza księgowych przedsiębiorstwa. Wykorzystując oprogramowanie finansowo-ksiStawki VAT, terminy płatności, wniosek o zwrot VAT | humansoft.plęgowe takie jak HermesSQL, w łatwy sposób przygotujesz i złożysz deklarację VAT. Jakie jednak są rodzaje deklaracji i dla kogo są przeznaczone?

Najczęściej używaną deklaracją jest VAT-7(14) oraz VAT-7d. Składa się je miesięcznie, nie później niż do 25. dnia następnego miesiąca. Do 2016 roku VAT-7d składało się w celu rozliczeń kwartalnych podatku od towarów i usług. Obecnie została ona zlikwidowana.

Jeśli prowadzisz firmę budowlaną bądź powiązaną z tą branżą, musisz składać deklarację VAT-27. Deklaracja ta jest specyficznym rodzajem deklaracji, bo uwzględnia mechanizm odwrotnego obciążenia. Podatek VAT rozlicza nabywca, a nie sprzedawca. W tym celu stosowało się specjalnie skonstruowaną deklarację VAT-27, która zastąpiona została Split Payment i stawką krajową 23%.

Innym rodzajem deklaracji jest ta oznaczona jako VAT-9m. Obowiązuje ona w przypadku firm, które importują towary albo usługi i muszą rozliczyć podatek VAT.

Ile przedsiębiorca zapłaci podatku VAT? Stawki w Polsce są zależne od towarów i rodzajów transakcji. Podstawowa stawka VAT wynosi 23%, natomiast w użyciu są także niższe. Stawka 8% dotyczy dostawy, remontów lub budowy. Stawką 5% opodatkowane są towary żywnościowe, takie jak chleb czy nabiał, ale również książki i czasopisma. Używa się także ryczałtu VAT – stawki w wysokości 7%.

Wniosek o zwrot podatku VAT – jak napisać i kiedy składać

Często słyszy się o zwrocie podatku, również VAT. Czy firma może złożyć wniosek o zwrot podatku VAT? Od 2019 roku przedsiębiorstwo może ubiegać się o zwrot podatku VAT – różnicy między należnym a naliczonym – składając deklarację VAT-7 lub VAT-7K. Nie używa się już deklaracji VAT-ZZ, która była traktowana jako wniosek o zwrot VAT. Termin płatności ze strony Urzędu Skarbowego zależy od zaznaczonej przez nas opcji – firma może wybrać zwrot w terminie 25 dni, 60 dni lub 180 dni.

Jednostka ma również opcję innego ubiegania się o zwrot podatku, mianowicie poprzez deklarację VAT-ZD. Sprowadza się to do zwrotu podatku VAT odprowadzonego do Urzędu Skarbowego przez sprzedawcę, jeśli nie otrzymał on zapłaty w ogóle, lub minęło 150 dni od terminu zapłaty należności przez nabywcę.

Zagadnienia związane z rozliczeniami VAT bywają zawiłe, a informacja o tym, kto płaci VAT według jakiej stawki, jest uzależniona od tego, czy nabywca jest podatnikiem VAT. W tym celu powstała Biała Lista Podatników VAT, VAT VIES i sprawdzanie aktywnego podatnika, gdzie łatwo sprawdzisz, czy kontrahent jest podatnikiem VAT.

Rozliczenia podatkowe dotyczące VAT mogą być skomplikowane – problematyczne może być ustalenie stawki, wybranie odpowiednich deklaracji, zwracanie uwagi na termin płatności VAT. W sieci istnieje wiele wzorów deklaracji i formularzy. Możesz jednak zaimplementować w swojej firmie oprogramowanie finansowo-księgowe. Wybierając HermesSQL gwarantujesz swoim księgowym komfort automatycznych aktualizacji, dostosowanych do zmian w ustawie VAT. Nadchodzące zmiany dotyczące likwidacji deklaracji VAT-7 nie muszą wiązać się z zamieszaniem i błędami w rozliczeniach VAT – prawdopodobnie od kwietnia będziesz mógł wygodnie składać deklarację JPK z wykorzystaniem programu dostarczonego przez Humansoft.

Edyta-2-1
Edyta Pacholec

od blisko 14 lat związana z rynkiem systemów ERP. Od 2015 pełni funkcje Dyrektora Działu Wdrożeń w firmie Humansoft, w której łącznie przepracowała ponad 12 lat.

Początkowo zajmowała stanowisko specjalisty ds. wdrożeń systemu ERP, głównie prowadząc wdrożenia modułów finansowo-księgowych, kadrowo-płacowych oraz handlowo-magazynowych. Obecnie jako Dyrektor Działu Wdrożeń koordynuje i nadzoruje realizację bieżących projektów wdrożeniowych oraz odpowiada za ofertę usług powdrożeniowych. Pełni również funkcję Product managera modułów finansowo-księgowych.

W swoim dorobku posiada także liczne wystąpienia na konferencjach branżowych oraz spotkaniach biznesowych organizowanych dla sieci handlowej Humansoft. Ukończyła szkolenia z zakresu tematyki finansowo-księgowej i kadrowo-płacowej. Posiada umiejętności Księgowego Bilansisty.

Przeczytaj także
14 lutego 2019
CIT-8 – wydłużono termin składania deklaracji podatkowych
Zobacz więcej