Kalkulator ERP

  Kalkulator Systemu ERP

  Branża:

  Wielkość firmy (ilość pracowników):

  Liczba operatorów systemu:

  Zakres wdrożenia systemu ERP:

  Podaj dane kontaktowe, w celu przekazania kalkulacji

  *Administratorem danych jest Humansoft Sp. z o.o. Szczegóły oświadczeń i obowiązki informacyjne zawarte są w czytelnej i przejrzystej formie w „Polityce prywatności”.

  Zapraszamy do przeczytania artykułu
  „Ile kosztuje system ERP?”

  Faktura z odwróconym VATem, VAT odwrotne obciążenie, a Split Payment

  Faktura VAT odwrotne obciążenie

  W toku działalności gospodarczej, każda firma dokonuje zakupów i sprzedaży – zarówno towarów, jak i usług. VAT jest podatkiem od wartości dodanej, od towarów i usług. Ustawa o podatku VAT określa jasno, kto ma obowiązek zapłaty – to sprzedawca jest podatnikiem VAT i on ma obowiązek naliczenia podatku VAT od sprzedaży.
  Z uwagi na specyfikę wielu usług oraz rodzajów towarów, wprowadzono mechanizm odwrotnego obciążenia. Korzystało z tego wielu przedsiębiorców, lecz od listopada 2019 nastąpiły istotne zmiany. Czym jest odwrotne obciążenie i jaka jest przyszłość firm korzystających z niego?

  Faktura z odwróconym VATem – co to jest?

  Faktura z odwróconym VATem, VAT odwrotne obciążenie a Split Payment

  Odwrotne obciążenie, zwane również odwróconym VATem, jest po prostu przeniesieniem obowiązku rozliczenia podatku od towarów i

  usług ze sprzedawcy na nabywcę. Taki zabieg jest możliwy w wypadku transakcji handlowych wewnątrz kraju lub podczas sprzedaży

  towarów i usług – określonym w ustawie – zagranicznym podmiotom.
  Aby faktura z odwróconym VATem była prawidłowa, transakcja nie może dotyczyć towarów zwolnionych z opodatkowania od towarów i usług. Dotyczy to również przedmiotu transakcji – do 31.10.2019 musiały to być towary zamieszczone w załączniku nr 11 do ustawy, żeby mógł zostać zastosowany odwrócony VAT. Faktura zawierająca odwrotne obciążenie ma określony wzór. W obecnej chwili ddwrotne obciążenie pozostało tylko dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wykorzystując w swojej firmie program HermesSQL obsługujący dział Finansów i księgowości, w łatwy i szybki sposób wystawisz fakturę z odwróconym VATem, a także automatycznie go rozliczysz. Możesz wypróbować darmową wersję demonstracyjną na stronie Humansoft.pl. Oprogramowanie oferowane przez dostawcę będzie także świetnym wyborem w świetle nadchodzących zmian w systemie podatkowym.

  Koniec z odwróconym VATem? Split Payment obowiązkowy dla przedsiębiorców?

  Odwrotne obciążenie zostało od 1 listopada 2019 roku zastąpione obowiązkiem Split Payment.
  Split Payment jest podziałem płatności, na którym ucierpią zwłaszcza sprzedawcy – tak przyznaje sam ustawodawca. Nowelizacja ustawy sprawi, że sprzedawca nie będzie mógł operować całą kwotą brutto za sprzedany towar lub usługę. W przeciwieństwie do odwróconego obciążenia, podatek VAT nie trafi na jego konto, tylko na specjalnie wydzielone konto prowadzone przez bank. W ten sposób, sprzedawca ma do dyspozycji tylko kwotę netto zapłaconą przez nabywcę.
  Taka zmiana ma dotyczyć tylko transakcji z kwotami powyżej 15 tysięcy złotych, w branżach określonych jako wrażliwe. Takimi według ustawodawcy są branże zajmujące się obrotem stalą, złomem, sprzętem elektronicznym, metalami niezależnymi oraz paliwami, czyli te z załącznika Nr 15 do ustawy. Usunięcie odwróconego VATu ma zapobiec wyłudzeniom podatkowym.

  Co zrobić, gdy faktura została wystawiona z 23% stawką VAT zamiast odwrotnego obciążenia?

  W natłoku obowiązków oraz skomplikowanych przepisów określających, kiedy ma zostać wystawiona faktura z odwróconym VATem, pojawiają się błędy. Najczęstszym jest wystawienie przez sprzedawcę faktury ze stawką podatku VAT w wysokości 23%. Co przedsiębiorca może zrobić w takiej sytuacji?
  W obowiązku sprzedawcy leży wystawienie faktury korygującej, zmieniającej wysokość stawki podatku, jaki posiada oryginalna faktura VAT. Odwrotne obciążenie – to adnotacja, którą również powinien zawrzeć na fakturze korygującej. Zmiana stawki podatku sprowadza się do wpisania na fakturze „NP” w miejsce błędnej stawki „23%” bądź wprowadzenia stawki 23% zamiast „NP.”. Posługując się programem finansowo-księgowym HermesSQL, korektę faktury z odwrotnym obciążeniem wykonasz automatycznie i szybko. Możesz także wypróbować przygotowany do obsługi split payment program HermesSQL lub Corax dedykowany do obsługi mniejszych firm.

   

  Szukasz systemu ERP do swojej firmy? Chcesz poznać nasz program?

  Zamów bezpłatną prezentację lub DEMO systemu HermesSQL – Zadzwoń do nas 48 389 81 50 lub wypełnij formularz kontaktowy – Kliknij tu!

   

   

  Edyta Pacholec – od blisko 14 lat związana z rynkiem systemów ERP. Od 2015 pełni funkcje Dyrektora Działu Wdrożeń w firmie Humansoft, w której łącznie przepracowała ponad 12 lat. Początkowo zajmowała stanowisko specjalisty ds. wdrożeń systemu ERP, głównie prowadząc wdrożenia modułów finansowo-księgowych, kadrowo-płacowych oraz handlowo-magazynowych. Obecnie jako Dyrektor Działu Wdrożeń koordynuje i nadzoruje realizację bieżących projektów wdrożeniowych oraz odpowiada za ofertę usług powdrożeniowych. Pełni również funkcję Product managerem modułów finansowo-księgowych.

  W swoim dorobku posiada także liczne wystąpienia na konferencjach branżowych oraz spotkaniach biznesowych organizowanych dla sieci handlowej Humansoft. Ukończyła szkolenia z zakresu tematyki finansowo-księgowej i kadrowo-płacowej. Posiada umiejętności Księgowego Bilansisty.

   

  Przeczytaj także: