Jakie oprogramowanie ułatwia pracę w firmie?
Jeżeli chcesz sprawnie i efektywnie zarządzać swoją firmą, musisz zaopatrzyć się w oprogramowanie, które Ci to ułatwi. Zastosowanie różnego rodzaju nowoczesnych narzędzi informatycznych w znacznym stopniu usprawnia zarządzanie i kontrolowanie działań poszczególnych działów firm oraz ich optymalizację. Wśród oprogramowania, które wspomaga pracę, znalazły się systemy ERP, WMS oraz oprogramowanie Business Intelligence. Wdrażając je, przekonasz się, jak współczesna technologia może wpłynąć na procesy biznesowe w Twojej firmie.
Dobierz oprogramowanie dopasowane do specyfiki branży
Wybór odpowiedniego oprogramowania może nie tylko usprawnić pracę w Twojej firmie, ale także sprawić, że staniesz się konkurencyjny na tle pozostałych firm z danej branży. To możliwość wyprzedzenia konkurencji i odnoszenia sukcesów, a także wprowadzenia znacznych oszczędności, zarówno jeżeli chodzi o finanse, jak i o czas i zasoby. Na przykład zarządzanie czasem, danymi, finanse i wiele innych rutynowych zadań można zautomatyzować za pomocą odpowiednio dopasowanego oprogramowania. Współcześnie istnieje bardzo duży wybór software’u, który zdecydowanie ułatwia pracę w firmie. Mogą to być narzędzia do pracy zdalnej, do zarządzania projektami, finansami, sprzedażą itp. Sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga doboru odpowiednich narzędzi dopasowanych do specyfiki branży. Innych programów będziesz potrzebować, prowadząc restaurację, a innych, gdy jesteś właścicielem firmy produkcyjnej. Jednak w obu przypadkach możesz skorzystać z systemów ERP, czyli zintegrowanego zarządzania przedsiębiorstwem, mających na celu udoskonalenie działania Twojego biznesu.
Poznaj oprogramowanie ERP
System ERP, znany także jako Zintegrowany System Zarządzania Przedsiębiorstwem pozwala na optymalizację najważniejszych procesów biznesowych. Można go wdrażać zarówno w mikrofirmach, jak i w przedsiębiorstwach zatrudniających tysiące pracowników. Jest to system, który pozwala na zgromadzenie wszystkich zarządzanych danych w jednej, dokładnie usystematyzowanej bazie danych. ERP najczęściej zbudowany jest modułów dotyczących: zakupów, produkcji, księgowości, finansów, zarządzania magazynem, logistyki, sprzedaży, kadrowo-płacowych itp.
Wdrożenie systemu pozwala ujednolicić i zautomatyzować większość procesów biznesowych. To pozwala na bardzo wydajne zarządzanie, a jednocześnie na szybkie działanie w przypadku pojawienia się problemów lub nowych wyzwań biznesowych. W naszej ofercie w ramach wdrażania ERP najczęściej proponujemy oprogramowanie Hermes SQL, które pozwala na kompleksowe zajęcie się przedsiębiorstwem. Ten zintegrowany system zarządzania przedsiębiorstwem pozwala na obsługę wszystkich procesów biznesowych, które zachodzą w firmie.
Jak działa oprogramowanie Business Intelligence?
Oprogramowanie Business Intelligence to narzędzie wykorzystywane w celu analizowania i prezentowania informacji z systemów informatycznych w danej firmie. Tworzy analizy i raporty biznesowe z dowolnych obszarów działalności firmy. Pozwala to na zidentyfikowanie, zwizualizowanie i przyspieszenie podejmowania decyzji dotyczących zarządzania i wprowadzania zmian w danej dziedzinie. Wprowadzenie BI może przełożyć się na zwiększenie produktywność pracowników, optymalizacje wykorzystywania zasobów i przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa.
System Business Intelligence wykorzystuje dane wejściowe z systemu np. ERP, CRM, Excel lub może pobierać je jednocześnie z wielu źródeł.
Po uzyskaniu danych, system BI generuje raporty i tworzy analizy, tak aby użytkownicy mogli je szybko zrozumieć. Raporty i wykresy pomagają zrozumieć informacje kluczowe, na przykład informacje o produktach, czasie sprzedaży, wydatkach i tendencjach rynkowych. To pozwala szybko reagować na zmieniające się potrzeby rynku.
Jakie programy mogą się jeszcze przydać do prowadzenia firmy?
W tej części tekstu można by skupić się na klasycznym oprogramowaniu biurowym, jednak to czy w Twojej firmie korzysta się z systemu Mac, czy Windows, czy wybiera się oprogramowanie MS Office, czy raczej programy typu open source, zależy wyłącznie od Ciebie oraz specyfiki Twojej firmy i trudno jest tu wymieniać konkretne nazwy programów. Dlatego wymienimy tu raczej kolejne ważne systemy pozwalające zoptymalizować działanie firmy.
Jednym z nich jest na przykład WMS, czyli System Zarządzania Magazynem, pozwalający na automatyzację i standaryzację procesów magazynowych. Dzięki niemu można w łatwy sposób sprawdzać dostępność, lokalizację produktów w magazynie, szybciej skompletować zamówienie itp.
Równie przydatny może okazać się System Zarządzania Danymi CRM. Jest to oprogramowanie sprzedażowe, pozwalające na lepsze zarządzanie informacjami na temat klientów. Zgromadzone w jednym miejscu dane kontaktowe pozwalają na lepsze i bardziej bezpośrednie nawiązywanie kontaktów z klientami. Niektóre systemy ERP posiadają wbudowane rozwiązania klasy CRM.
Wdrożenie systemów ERP i BI
Jeżeli chcesz wspomagać rozwój swojego biznesu, nie wystarczy oczywiście zainwestować w odpowiednie oprogramowanie, należy je także wdrożyć. W przeciwieństwie do klasycznych programów desktopowych, w przypadku ERP czy BI wdrożenie nie polega jedynie na zainstalowaniu i spersonalizowaniu oprogramowania. Systemy wymagają przygotowania, czyli dokładnego przeanalizowania wszystkich dostępnych danych, a następnie stworzenie jednolitego systemu pozwalającego na zarządzanie wszystkimi działami firmy z poziomu jednej bazy danych.
Wdrożenie ERP oraz BI to proces, którego nieodłącznym elementem jest nauka ich obsługi. Czym system jest bardziej intuicyjny i czytelny, tym szybciej zostaje wdrożony, a pracownicy chętniej z niego korzystają.
Dzięki wdrożeniu odpowiedniego oprogramowania wiele czynności dzieje się automatycznie. Dzięki temu firma pracuje wydajniej i może łatwiej zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku.
Dowiedz się więcej o oprogramowaniach do zarządzania firmą z naszych pozostałych artykułów:
Poznaj system ERP od Humansoft
Koordynator ds. wdrożeń Systemów ERP, WMS
Koordynator projektów IT w firmie Humansoft. Posiada 15-letnie doświadczenie we wdrażaniu systemów ERP w obszarach związanych z handlem i dystrybucją, logistyką i magazynami (WMS), zarządzaniem produkcją oraz obszarami kadrowo-płacowymi. Zrealizował blisko 50 projektów wdrożeniowych w firmach handlowych, produkcyjnych i usługowych. Autor wielu publikacji internetowych z zakresu tematyki systemów ERP.