30 lat na rynku
15 listopada 2022
Jak wygląda integracja systemu Qlik Sense z systemem ERP w celu analizy danych sprzedażowych?
Humansoft Blog Jak wygląda integracja systemu Qlik Sense z systemem ERP w celu analizy danych sprzedażowych?
15 listopada 2022

Jak wygląda integracja systemu Qlik Sense z systemem ERP w celu analizy danych sprzedażowych?

Jeżeli organizacja posiada system ERP,  są tam przechowywane i przetwarzane bardzo istotne dane dotyczące jej działalności. Z tego względu rozwiązanie Business Intelligence powinno być zintegrowane z systemem ERP, w celu zapewnienia jak najszybszego dostępu do kluczowych informacji.  Dobrze wdrożony i używany system BI generuje znaczne korzyści biznesowe.

Przed wdrożeniem systemu BI Qlik często pracownicy pobierają dane do raportów z systemów ERP. To jest jednak mocno nieefektywne, ponieważ za każdym razem to praca wykonywana ręcznie. Dodatkowo obciąża się w tym czasie pracę systemu ERP. W wielu organizacjach w dłuższej perspektywie nie można już tak robić.

Dlatego integracja Qlik Sense z systemem ERP jest świetnym rozwiązaniem w celu analizy danych sprzedażowych. Natomiast jej wdrożenie jest procesem szybkim i nieuciążliwym dla organizacji. Należy rozpocząć od potwierdzenia ze specjalistami działu IT jakiego rodzaju jest to system ERP i na jakiej bazie danych pracuje. Następnie ustalamy sposób połączenia do tego systemu poprzez bezpośredni dostęp do tabel w bazie danych bądź za pomocą przygotowanych widoków SQL wydobywających konkretne dane, które nas interesują oraz logikę powiązań między tymi danymi. Przy użyciu odpowiedniego sterownika pobieramy dane, a następnie weryfikujemy, czy wszystko przebiegło prawidłowo i dane są poprawne.

Qlik w sposób automatyczny pobiera dane z systemu ERP w sposób tylko do odczytu. Nie ma zatem mowy o żadnym spadku wydajności pracy systemu, z którego są wydobywane dane. Jednocześnie system BI Qlik pobiera przyrostowo i aktualizuje na bieżąco dane z wielu różnych źródeł danych i łączy je w jednym miejscu. Dane są zapisywane we wbudowanej w Qlik własnej asocjacyjnej bazie in-memory. Nasi klienci uzyskują w ten sposób jedno źródło informacji. Pracują na zawsze aktualnych i wiarygodnych danych. Co więcej mają pełną kontrolę nad tym, że tylko uprawnieni użytkownicy mają dostęp do przeznaczonych dla nich informacji.

Do systemów SAP Qlik posiada własny certyfikowany przez SAP natywny konektor, który pobiera dane z różnych systemów SAP w trybie tylko do odczytu.

Masz pytanie dotyczące tematyki Business Intelligence? Skontaktuj się z nami na adres m.baczek@humansoft.pl

Jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy Business Intelligence, skontaktuj się z nami. 

Tomasz Hyzopski
Tomasz Hyzopski

Dyrektor Działu Realizacji Business Intelligence w firmie Humansoft Sp. z o.o.

Posiada 20-letnie doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu zaawansowanej analityki biznesowej. Jest jednym z wiodących certyfikowanych konsultantów Qlik w Polsce.

Koordynuje i realizuje największe wdrożenia Qlik Business Intelligence w naszym kraju. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził wdrożenie z użyciem Qlik Connector Powered by SAP Netweaver.

Zobacz wszystkie wpisy autora
Przeczytaj także
05 marca 2019
Qlik Insight Bot – Analityka konwersacyjna oparta na sztucznej inteligencji
Zobacz więcej
03 grudnia 2021
Jak wybrać system Business Intelligence?
Zobacz więcej
11 października 2022
CUSTOMER STORY: Natychmiastowe zdobywanie świadomości biznesowej w branży spożywczej
Zobacz więcej