Weź udział w Bezpłatnym Webinarium „Kiedy warto przejść z Excela na System ERP?” – 22.05.2024

30 lat na rynku
10 kwietnia 2024
Ścieżka Ku Efektywności Produkcji: Integracja Systemu ERP z Programem CAD/CAM
Humansoft Blog Ścieżka Ku Efektywności Produkcji: Integracja Systemu ERP z Programem CAD/CAM
10 kwietnia 2024

Ścieżka Ku Efektywności Produkcji: Integracja Systemu ERP z Programem CAD/CAM

Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań do procesów produkcyjnych stanowi kluczowy aspekt dążenia do doskonałości operacyjnej.

Dzięki elastyczności i otwartości systemów możliwe jest wykorzystanie synergii działania specjalistycznych narzędzi w celu osiągnięcia optymalnej efektywności i wydajności procesów.

Olbrzymie możliwości dostosowywania i modelowania mechanizmów w systemie ERP HermesSQL powodują, że doskonale nadaje się on do współdziałania z innymi systemami.  Oto przykład, który ukazuje potencjał takiej współpracy.

Przyjrzyjmy się bliżej integracji między systemem ERP HermesSQL a programem CAD/CAM SigmaNEST, którą zrealizowaliśmy dla jednego z klientów.

Cel integracji

Przedsiębiorstwo Stalko specjalizujące się w produkcji kominków, przyczep i lawet, dążąc do doskonałości i efektywności w swoich procesach produkcyjnych, zdecydowało się zintegrować moduł Zarządzania Produkcją w systemie ERP HermesSQL z oprogramowaniem CAD/CAM – SigmaNEST.

Celem było zmodernizowanie procesu meldowania produkcji w systemie ERP.
Obecnie proces uruchamia się automatycznie po otrzymaniu potwierdzenia zakończenia operacji cięcia blachy laserem na maszynie, która wcześniej otrzymała instrukcje rozkroju z programu CAD/CAM. Pracownicy nie muszą już ingerować w ten proces.

Jak to działa w praktyce?

Integracja składa się z etapów:

 1. Wysyłki danych do programu CAD/CAM
  Z Systemu HermesSQL do programu SigmaNEST wysyłane są informacje o stanie magazynowym, bilansie otwarcia oraz przychodach surowców (arkuszach blachy). Przekazywane są również szczegółowe listy operacji związanych z cięciem laserem oraz ilość wyrobów do wyprodukowania.
 2. Rozkroju blachy w CAD/CAM
  Operator dokonuje optymalnego rozkroju arkusza blachy przy użyciu programu SigmaNEST, a następnie przesyła go do odpowiedniej maszyny.
 3. Wykonania cięcia przez maszynę
  Maszyna wykonuje program dokonując precyzyjnego cięcia zgodnie z ustalonymi parametrami.
 4. Zatwierdzenia programu i przekazania danych do systemu ERP
  Po zakończeniu operacji, operator zatwierdza wykonanie programu, co skutkuje przesłaniem danych do systemu ERP HermesSQL.
 5. Generowania meldunków w systemie ERP
  Program HermesSQL generuje meldunki dla wszystkich operacji związanych z cięciem oraz tworzy odpowiednie dokumenty dotyczące rozchodu i przychodu surowców. W efekcie cały proces meldowania operacji cięcia odbywa się automatycznie, bez konieczności podchodzenia pracowników do paneli meldunkowych.

Dzięki integracji modułu zarządzania produkcją HermesSQL z programem CAD/CAM SigmaNEST, klient uzyskał rozwiązanie, którego oczekiwał. Integracja ta doskonale ilustruje zdolność systemu HermesSQL do współpracy z zewnętrznymi systemami oraz umiejętność dostosowania do indywidualnych potrzeb firmy.

 

Poznaj pełen wachlarz możliwości systemu ERP HermesSQL

Przeczytaj także
17 lipca 2023
KSEF – A co z wystawianiem faktur dla podmiotów zagranicznych?
Zobacz więcej
30 marca 2021
Dlaczego system ERP jest Tobie potrzebny?
Zobacz więcej
22 lipca 2021
Program ERP dla małej firmy i przedsiębiorstw, ale jaki?
Zobacz więcej