Efektywne zarządzanie produkcją
Profesjonalne zarządzanie zapasami danej firmy to kluczowy element dla przedsiębiorstwa, którego głównym filarem jest dystrybucja lub też produkcja towarów. Utrzymanie płynności w tej dziedzinie wymaga uporządkowanych, wiarygodnych informacji. Warto wyjaśnić tutaj dwa najważniejsze pojęcia, jakimi są efektywność oraz zarządzanie produkcją. To pierwsze w branży przemysłowej oznacza dosłownie wydajność, produktywność czy też skuteczność. Drugi element to umiejętność organizacji pracy zespołu, maszyn oraz procesów podczas tworzenia produktów, które sprzedaje przedsiębiorstwo. Mowa tutaj o prawidłowym rejestrowaniu zapasów przez pracowników, stanów magazynowych, a także dostarczaniu konkretnych informacji na temat ich dostępności.
Efektywne zarządzanie produkcją wymaga od każdego przedsiębiorstwa wdrożenia określonych zasad, reguł i wytycznych. Bez wątpienia pomocny w tym przypadku będzie system ERP, czyli specjalistyczne oprogramowanie, pozwalające kontrolować obieg dokumentów, zarządzanie procesami, inwentaryzacją, zamówieniami oraz danymi, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy.
Warto szerzej pochylić się nad kwestią roli kierownika w całej strukturze rozporządzania oraz tym, co łączy poszczególne sekcje. Na pytanie – jak efektywnie zarządzać produkcją – warto odpowiedzieć bardzo szczegółowo, aby móc od razu wdrożyć wszystkie elementy i rozwijać swój biznes najlepiej, jak tylko się da. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej!
Nowoczesne rozwiązania w przedsiębiorstwach produkcyjnych
Obecnie przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej innowacyjne. Przejawia się to między innymi na etapie wdrażania kolejnych rozwiązań – zarówno związanych z samą produkcją, jak i technologiami i organizacją całej pracy. Jak wiadomo, nowym zjawiskiem, które wciąż się pogłębia, jest skracanie cyklu życia wyrobów, a także pojawiające się na rynku zaawansowane technologie, związane z zarządzaniem produkcją. By usprawnić działania w danym przedsiębiorstwie, jednym z ważniejszych elementów jest wdrożenie systemu ERP, który odpowiada przede wszystkim za ulepszenie ergonomii pracy. Służy on między innymi do gromadzenia cennych, często wykorzystywanych danych, a także obiegu dokumentów, który w końcu może odbywać się w systemie.
Planowanie zakupów związanych z materiałami
Wdrożony program ERP ma również na celu wesprzeć dział zaopatrzenia, który na co dzień zajmuje się planowaniem zakupu materiałów wykorzystywanych na produkcji. Odpowiednio przygotowane, dedykowane dla sekcji zarządzania moduły, mają za zadanie wyliczyć sugestie zakupowe, w których uwzględniają między innymi ilości minimalne, średnie czasu dostaw oraz kwestie finansowe. Najważniejsze dla pracowników jest przede wszystkim automatyczne generowanie dokumentów zamówień dla dostawców, które system tworzy na podstawie przygotowanych wcześniej sugestii. To ogromne ułatwienie, bo zadania zostają zautomatyzowane.
Warto pamiętać, że ogrom funkcji programu pozwala między innymi na poniższe czynności związane z planowaniem produkcji:
- zarządzanie dostępnymi zapasami magazynowymi;
- możliwość przesunięcia zasobów do innego magazynu;
- administrowanie;
- usuwanie określonych zapasów magazynowych;
- zmiana klasyfikacji zapasów magazynowych;
- przeprowadzanie cyklicznych inwentaryzacji.
Szczegółowy harmonogram produkcji
Warto zwrócić uwagę na fakt, że programy ERP mają również możliwość przygotowania szczegółowych harmonogramów produkcji. Opierają się one zazwyczaj na trzech źródłach popytu:
- prognozach;
- zamówieniach od odbiorców;
- zamówieniach wewnętrznych.
Ustalony harmonogram pozwala określić dany popyt na surowce, a także możliwości zasobów produkcyjnych, jakie posiada dane przedsiębiorstwo. W takim przypadku pojawia się już coraz mniej wątpliwości, jak efektywne zarządzanie produkcją może poprawić jakość realizowanych zadań przez pracowników. Większość tego typu systemów generuje profesjonalne symulacje w formie graficznej, które pozwalają terminowo i rentownie realizować całą produkcję.
Rozliczanie produkcji
Należy pamiętać, że efektywne zarządzanie obejmuje również raportowanie i rozliczanie osiągnięć. Są to kluczowe kwestie, które dzięki systemowi, powstają dosłownie w kilka minut i pozwalają w szybki sposób zebrać wszystkie dane z hali produkcyjnych. Są one niezbędne do stworzenia profesjonalnego raportu dla zarządu, a także dla osób na stanowiskach kierowniczych, planujących produkcję.
Nie należy zapominać, że rozliczanie produkcji to proces niezwykle skomplikowany, który zajmuje sporą ilość czasu. Optymalizacja działań pozwala usprawnić w zasadzie każdy krok.
Inwentaryzacja
Niezwykle istotnym elementem jest przeprowadzanie inwentaryzacji dzięki systemowi ERP. Wszystko to odbywa się w obrębie zarejestrowanych w nim danych, które przekształcane są w profesjonalny raport. Może on zostać zarchiwizowany przez dział księgowości, ponieważ zawiera wszystkie wartości i ilości stanów magazynowych, które zostały wcześniej wprowadzone do programu. Co więcej, znajdują się w nim również nazwiska osób odpowiedzialnych za przyjęcie danej części towaru. Oznacza to, że zarówno dokumenty papierowe, jak i stany magazynowe przedstawiają te same informacje i raport jest wiarygodny. To ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które przeprowadzały wcześniej ręczne inwentaryzacje. Od tej chwili, proces może zostać całkowicie zautomatyzowany – konieczne jest jedynie bieżące wprowadzanie do aplikacji produktów, które docierają na magazyn.
Dzienniki ERP
W oprogramowaniu ERP istnieje możliwość usunięcia produktów wycofanych ze sprzedaży. Wówczas konieczna jest korekta ilości zapasów na magazynie, aby wszystko dokładnie się zgadzało i nie powstał problem przy późniejszym kompletowaniu zasobów do zamówienia. System ERP umożliwia szybkie i elastyczne przeprowadzenie odpowiedniej korekty, dzięki funkcji dzienników zapasów, które podają konkretne dane na temat ilości oraz możliwości produkcyjnych. Można w nich księgować:
- zakup,
- sprzedaż,
- korekty in-plus,
- korekty in-minus.
Możliwość integracji z innymi programami
Profesjonalnie przygotowane do zarządzania produkcją oprogramowania, mają na celu również integrację z innymi systemami, które wykorzystuje dane przedsiębiorstwo. Jednym z nich jest między innymi Auto CAD. Taka funkcja pozwala na dwukierunkową wymianę informacji obejmujących kluczowe poziomy, między innymi:
- zapotrzebowanie na konkretne elementy,
- stany magazynowe,
- tworzenie nowych zleceń,
- rozliczanie całej produkcji.
Dzięki takiej integracji możliwa jest również intuicyjna praca z przeróżnymi bryłami przestrzennymi.
Jakie inne możliwości oferują programy ERP przy zarządzaniu produkcją?
Profesjonalnie wdrożony system ERP ma wiele dodatkowych zalet, które pracownicy danego przedsiębiorstwa mogą wykorzystać w całym procesie efektywnego planowania produkcji. Umożliwia on między innymi zapewnienie wsparcia poprzez określone zasoby (pracowników, materiały i maszyny), wykorzystując w tym celu między innymi kalendarz obciążeń, a także szczegółowy wykres Gantta. Odpowiednio zaprogramowany, ma możliwość automatycznego zamykania zleceń tuż po ostatniej operacji, kreowania dokumentów dotyczących przychodów i rozchodów, a także stosowania różnych metod księgowych. Dzięki profesjonalnej budowie opartej na modułach system bardzo prężnie współdziała ze sobą we wszystkich obszarach działalności danej firmy.
Wiele programów ERP umożliwia zmianę języka w aplikacji, co zdecydowanie ułatwia pracę w firmach międzynarodowych, gdzie różne stanowiska obejmują zarówno osoby pochodzące z danego kraju, jak i obcokrajowcy. Podsumowując, niezależnie od skali działalności danego przedsiębiorstwa lub też specyfiki produkowanych przez nie wyrobów, dedykowana, modułowa budowa oprogramowania umożliwia optymalny dobór niemal wszystkich funkcjonalności, które będą odpowiednie dla rzeczywistych potrzeb firmy. Jego działanie przyczyni się do osiągnięcia wymiernych korzyści finansowych, a także poprawienia wydajności firmy. Planowanie i optymalizacja wszystkich procesów produkcyjnych, jak również bieżąca kontrola kosztów i wydatków, staną się niezwykle intuicyjne, proste i bardzo przystępne – dla każdego pracownika.
Szukasz systemu ERP do swojej firmy? Chcesz poznać nasz program?
Koordynator Projektów IT ze specjalnością ERP Zarządzanie Produkcją
W 1999 roku rozpoczął pracę w Humansoft. Posiada ponad 25 letnie doświadczenia jako kierownik projektów i analityk wdrożeniowy. Zrealizował ponad 50 projektów wdrożeniowych. Prelegent wielu konferencji branżowych, autor komentarzy eksperckich z zakresu tematyki ERP, WMS, APS oraz obszarów związanych z nowoczesnym zarządzaniem produkcją.