Dlaczego trzeba monitorować proces produkcyjny? 4 najważniejsze powody i definicje
W procesie globalizacji, wzrasta konkurencja na rynkach wielu produktów. Przedsiębiorstwa konkurują ze sobą przede wszystkim cenami – niższa, znaczy łatwiej o konsumenta. To może odbijać się na jakości produktów, w miarę jak firmy coraz bardziej starają się redukować swoje koszty.
Koszty można zredukować na wiele sposobów, lecz każdy wiąże się z ryzykiem – spadkiem jakości produktu czy zwiększonym ryzykiem wypadku w miejscu produkcji. Może to prowadzić do utraty klientów albo pracowników w wyniku spadku standardów w przedsiębiorstwie. Jak sobie z tym poradzić?
Rozwiązaniem jest monitorowanie procesów produkcyjnych. Działanie takie spełnia przede wszystkim funkcję kontrolną i pozwala na obserwację procesów, a także reakcję w przypadku niepożądanych akcji. Niesie również ze sobą szereg wymiernych korzyści dla przedsiębiorstwa.
Redukcja kosztów – w tym zatrudnienia
Jest to chyba najważniejszy powód dla przedsiębiorców, bo przekłada się bezpośrednio na liczby – w tym przypadku przychody i koszty. Obserwując procesy produkcyjne, a tym bardziej poddając kontroli każdy z nich osobno, możemy zauważyć zbędne elementy.
Przykładowo, jeśli w danym procesie bierze udział trzech pracowników, a dwóch z nich przez 70% czasu nie ma realnego wpływu na proces, możemy oddelegować ich do innych zadań. Na przykład takich, wymagających większej liczby rąk do pracy. W ten sposób możemy albo zredukować koszt zatrudnienia, albo zoptymalizować proces, zwiększając produkcję i efektywność.
Kontrola procesów produkcyjnych może również przynieść informacje o niezbędnych do produkcji maszynach. Korzyściami mogą być na przykład redukcja zużycia maszynerii albo efektywniejsze jej wykorzystanie.
Zwiększenie jakości produktu
Ta zaleta łączy się bezpośrednio z omówioną wcześniej. Im mniej defektów w produkcie, tym wyższa jego jakość. Stosując zaawansowane metody kontroli procesów produkcyjnych, zapewniamy odpowiedni stosunek materiałów, nakładu pracy i jednolitość produktów.
Jakość produktu końcowego jest wynikiem wszystkich procesów produkcyjnych. Firmy konkurując ze sobą cenowo, muszą oferować jak najbardziej jakościowy produkt po jak najniższym koszcie wytworzenia. Kontrola procesów jest kluczowa, by osiągnąć zamierzoną jakość produktu.
Poprawa regularności i konsekwencji pracowników
Losowość to ostatnie czego przedsiębiorstwo chce w procesie produkcyjnym. Wszystko powinno być w nim niczym perfekcyjnie skoordynowany mechanizm, bez miejsca na odchyły od normy. Bez dokładnej kontroli procesów w produkcji, nie jest to możliwe.
Od czynników takich jak odpowiednie proporcje materiałów, przez redukcję udziału maszyn, do zaangażowania większej liczby pracowników – to wszystko wpływa na regularność i stabilność produkcji.
Niesie to też korzyści dla samych pracowników. Gdy ich praca jest odpowiednio skoordynowana i zoptymalizowana, mogą skupić się na wykonywanych zadaniach. Zmniejsza to ryzyko dekoncentracji, błędu i frustracji z powodu braku zadań do wykonania.
Możliwość automatyzacji procesów
Powód, dla którego warto rozważyć wprowadzenie szczegółowej kontroli procesów. Jest przyszłościowy i spina wszystkie inne zalety kontroli. Automatyzacja jest koniecznością, jeśli firma myśli o rozwoju produkcji.
Dzięki kontroli i jej precyzyjnej ewaluacji procesów produkcyjnych przedsiębiorstwo ma opcję zautomatyzować część z nich. Co to znaczy w praktyce? Mając odpowiednie informacje oraz wyposażenie, mniejsza liczba pracowników będzie mogła produkować wydajniej – w lepszej jakości oraz więcej – przy niższych kosztach jednostkowych.
Bez automatyzacji, kierownicy i brygadziści produkcji muszą kontrolować wszystkie procesy samodzielnie, jednocześnie dobierając odpowiednie proporcje pracowników i materiałów. Moce obliczeniowe komputerów pozwalają na wydajniejsze produkowanie mniejszymi nakładami pieniężnymi i ludzkimi. To tworzy również furtkę do rozwoju firmy w innych kierunkach, otwierając na przykład nową linię produkcyjną dla zupełnie innego produktu.
Skorzystaj z programu do monitorowania produkcji
Wdrożenie nowego systemu zawsze wymaga czasu oraz zaangażowania w ten proces zasobów ludzkich. Jednakże rozpoczynając pracę z programem do harmonogramowania produkcji w firmie, inwestujesz w jej rozwój.
System ERP to intuicyjne i proste w obsłudze narzędzie, na którym może pracować dosłownie każdy. Przed podjęciem decyzji o zakupie zachęcamy do wypróbowania oprogramowania do zarządzania produkcją w wersji demo. Nasz potencjalny klient może skorzystać z takiej opcji, aby móc się przekonać, jak przydatne jest to rozwiązanie informatyczne.
Stworzony program do monitorowania umożliwia usprawnienie całego łańcucha dostaw, na podstawie zarejestrowanych danych na temat procesu produkcyjnego. To wielofunkcyjne narzędzie pomoże zaplanować zakupy czy wyznaczyć liczbę roboczogodzin niezbędnych do wykonania zadania.
Zintegrowany z innymi jednostkami system monitorujący koszty produkcji bezpośrednio przekazuje dane o ilości surowca, który trzeba kupić lub o stanach magazynowych. Korzystając z kilku modułów jednocześnie, uzyskujesz kompleksowe oprogramowanie do zarządzania produkcją, a także całą firmą.
Umów całkowicie bezpłatną prezentację programu ERP. Otrzymasz pigułkę wiedzy dotyczącą jego poszczególnych funkcjonalności. Dzięki niej rozpoczęcie pracy z systemem monitorującym koszty produkcji będzie zdecydowanie prostsze i szybsze.
Ogromnym plusem programu ERP jest to, że jego konstrukcja umożliwia „podążanie” za biznesem. Wraz z jego rozwojem nie trzeba inwestować w zupełnie nowy system do harmonogramowania produkcji w firmie. Można rozszerzać jego funkcjonalności oraz dostosowywać go do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Dzięki temu unikasz całkowitej zmiany organizacji pracy, ze względu na niewydolność struktur informatycznych.
Dokonaj inwestycji, która zoptymalizuje Twoją produkcję i w bardzo krótkim czasie zapracuje na siebie. Wyślij wiadomość e-mail lub skontaktuj się z nami telefonicznie, by ustalić termin prezentacji programu ERP dla Twojej firmy.
Szukasz systemu ERP do swojej firmy? Chcesz poznać nasz program?
Koordynator Projektów IT ze specjalnością ERP Zarządzanie Produkcją
W 1999 roku rozpoczął pracę w Humansoft. Posiada ponad 25 letnie doświadczenia jako kierownik projektów i analityk wdrożeniowy. Zrealizował ponad 50 projektów wdrożeniowych. Prelegent wielu konferencji branżowych, autor komentarzy eksperckich z zakresu tematyki ERP, WMS, APS oraz obszarów związanych z nowoczesnym zarządzaniem produkcją.