30 lat na rynku
09 grudnia 2022
Digitalizacja logistyki magazynowej i magazynów z WMS
WMS
WMS
Humansoft Blog Digitalizacja logistyki magazynowej i magazynów z WMS
09 grudnia 2022

Digitalizacja logistyki magazynowej i magazynów z WMS

Postępująca w wielu przedsiębiorstwach cyfryzacja oraz automatyzacja nie ominęła obszarów związanych z logistyką magazynową i zarządzaniem magazynami. Rozwiązania takie jak WMS (czyli Warehouse Management System — System Zarządzania Magazynem) sprawiają, że wydajność pracy na magazynach wzrasta niż kiedykolwiek przedtem. Również koszty związane z reklamacjami czy wdrażaniem nowych pracowników do pracy, ulegają znacznej redukcji. Z jakich części składowych składa się WMS i jak ich działanie poprawia funkcjonowanie logistyki magazynowej i samego magazynu?

Jak działa system WMS?

Na pytanie „co to WMS” najprościej odpowiedzieć określając go mianem rozwiązania informatycznego umożliwiającego automatyzację pracy magazynowej, usprawnienie ruchu produktów w magazynie oraz zapewniającego natychmiastowy dostęp do wszystkich informacji dotyczących magazynowania, produkcji oraz dystrybucji. Przykładowo, programy WMS umożliwiają zorganizowanie przestrzeni magazynowej za pomocą podziału na poszczególne lokalizacje, takie jak strefy, rzędy, regały, poziomy czy miejsca paletowe. Dzięki temu pracownicy magazynu, wyposażeni w urządzenia mobilne, mogą sprawnie i w szybkim tempie docierać do konkretnych towarów.

Natomiast osoby zarządzające magazynem mają wgląd w strukturę magazynu oraz jego zatowarowanie. Ułatwia im to zarządzanie lokalizacjami towarów oraz planowanie przesunięć towarów (np. między magazynami), w celu przyspieszenia realizacji zamówień. WMS pozwala również sprawnie eliminować ryzyko wystąpienia braków magazynowych.

Z tego względu systemy WMS są często wybierane przez przedsiębiorstwa posiadające magazyny wysokiego składowania. Po systemy tej klasy chętnie sięgają również firmy z mniejszymi magazynami, gdzie proces kompletowania oraz wysyłki towarów przestał być wystarczająco sprawny i szybki.

Szybsza obsługa procesów magazynowych

Usprawnienie pracy w magazynie wynika z kilku czynników. Obecność systemu WMS ułatwia przede wszystkim wiele procesów wykonywanych podczas codziennej pracy przez magazynierów. Dzięki WMS sprawniej wykonywane są takie działania jak:

  • przyjęcia i wydania towarów,
  • awizacja i inwentaryzacja,
  • przesunięcia produktów przestrzeni magazynowej,
  • identyfikacja numerów partii i terminów ważności.

Przenośnie komputery wykorzystywane w logistyce to wydajne kolektory działające na systemach Android/Windows są połączone z jedną bazą danych wspólną dla systemu ERP i WMS. W związku z czym wszystkie informacje przesyłane są do niej na bieżąco. Stan wiedzy zarządzających magazynem jest zatem zawsze aktualny i zgodny ze stanem faktycznym.

WMS to nie tylko szybki odczyt kodów, ale i również ich generowanie i tworzenie etykiet. Oznaczanie etykietami opakowań logistycznych, w tym palet czy kartonów, przekłada się na możliwość łatwej ich identyfikacji i emisji na rynek wraz z etykietami w standardzie GS1. System WMS jest więc rozwiązaniem, które przynosi firmie znaczne usprawnienia na wielu płaszczyznach jednocześnie.

Raporty i funkcjonalność

Cechą charakterystyczną nowoczesnego WMS są indywidualne raporty dostosowane do potrzeb firmy. System tej klasy posiadają również wbudowane raporty i analizy dostępne na bieżąco, m.in.: analiza rotacji, obłożenie lokalizacji, zapasy minimalne czy obrót opakowaniami zwrotnymi. W celu wykonania wielowymiarowych analiz, dane można udostępniać także do zewnętrznych systemów klasy BI, np. platformy Qlik Sense.

Korzyści dla kierowników

System WMS to wymierne korzyści dla pracowników na wyższym szczeblu, np. kierowników magazyny czy logistyki, którzy korzystając z nich mogą:

  • sprawdzać stan wszystkich procesów dotyczących łańcucha dostaw,
  • przydzielać zdalnie zadania pracownikom oraz monitorować ich pracę,
  • planować tzw. trasówki i tworzyć listy przewozowe,
  • kontrolować stan magazynów za pomocą przejrzystych wizualizacji,
  • analizować poziom pracy magazynierów.

Warto mieć na uwadze, że system WMS często zintegrowany jest z aplikacjami spedytorów i kurierów jak INpost, FedEx czy DPD Polska, co dodatkowo zwiększa jego użyteczność. Dostępne są również opcje w postaci wprowadzenia automatycznych powiadomień dla dostawców czy klientów, przykładowo na temat statusu zamówienia. To kolejne narzędzie, które nie tylko przyczynia się do lepszej wydajności, ale i również większego zadowolenia klienta.

Jeśli jesteś zainteresowany tego rodzaju rozwiązaniami dla swojej firmy, dowiedz się więcej o  WMS od Humansoft, jego możliwościach i korzyściach z wdrożenia.

2D0A4992a
Artur Jesionek

Koordynator ds. wdrożeń Systemów ERP, WMS

Koordynator projektów IT w firmie Humansoft. Posiada 15-letnie doświadczenie we wdrażaniu systemów ERP w obszarach związanych z handlem i dystrybucją, logistyką i magazynami (WMS), zarządzaniem produkcją oraz obszarami kadrowo-płacowymi. Zrealizował blisko 50 projektów wdrożeniowych w firmach handlowych, produkcyjnych i usługowych. Autor wielu publikacji internetowych z zakresu tematyki systemów ERP.

Zobacz wszystkie wpisy autora
Przeczytaj także
08 listopada 2022
Wdrożenie WMS u kolejnego klienta, w Wydawnictwie Jedność
Zobacz więcej
08 grudnia 2022
Spółka Stalko wdraża WMS od Humansoft
Zobacz więcej
12 października 2022
Humansoft zakończył wdrożenie WMS u kolejnego klienta – firmy Aniro Sp. z o.o.
Zobacz więcej