Wynik audytu KSeF – Nowe terminy obowiązywania!
Na konferencji prasowej w dniu 26.04.2024 roku, minister finansów Andrzej Domański podał dwa nowe terminy wejścia w życie obligatoryjnego KSeF.
Decyzja ta jest podyktowana 350 stronicowym wynikiem niezależnego audytu jakiemu poddany został Krajowy System e-Faktur. Najważniejszym wnioskiem wynikającym z przeprowadzonego audytu KSeF jest fakt, że system nie spełnia wymagań jakościowych i wydajnościowych. Wdrożenie go w obecnej formie mogłoby więc grozić nawet paraliżem polskiej gospodarki.
Audyt wykazał konieczność opracowania nowej architektury, również informatycznej, Krajowego Systemu e-Faktur. Prace nad KSeF mają zacząć się niemalże od początku.
W związkiem z brakiem gotowości systemu zapadła decyzja o przesunięciu terminu wprowadzenia KSeF. Kolejnym wnioskiem z audytu jest stopniowe wdrażanie obowiązkowego KSeF:
- Z dniem 1 lutego 2026 r. system ma obowiązywać dla podmiotów, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł.
- Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. KSeF mają stosować również pozostali podatnicy VAT.
Ministerstwo Finansów zleciło audyt KSeF w celu sprawdzenia, czy system jest w stanie obsłużyć miliony faktur wystawianych i odbieranych jednocześnie. W etapie I audytu miała zostać sprawdzona dokumentacja projektowa, natomiast w etapie II —jakość kodu źródłowego i wydajność KSeF.
Wszyscy sprzedawcy chcący wystawić fakturę, będą musieli wysłać ją do KSeF, a nabywcy ściągnąć ją z KSeF. Szacuje się, że system ma obsłużyć ok 2,5 mld dokumentów rocznie.*
*wg. Business Insider