Systemy ERP dla branży metalowej
Przedsiębiorstwa produkcyjne z branży metalowej odgrywają kluczową rolę w wielu sektorach gospodarki. Zajmują się przetwórstwem, wytwarzaniem oraz zabezpieczaniem wyrobów wykonanych z metalu na potrzeby przemysłu.
Praktyka pokazuje jednak, że pomimo rosnącego zapotrzebowania na wyroby i usługi, branża metalowa styka się z wieloma przeszkodami i trudnościami. Szczegółowe śledzenie i samodzielna analiza biznesowych danych pochodzących z różnych źródeł staje się coraz trudniejszym zadaniem, dlatego wiele przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie oprogramowania klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning). Czym powinien wyróżniać się taki software?
Jakie problemy pojawiają się w firmach branży metalowej?
System ERP dedykowany branży metalowej powinien odpowiadać na bieżące potrzeby sektorowe, a także stanowić realne wsparcie w realizacji bieżących wyzwań. O jakich wyzwaniach mowa?
Przede wszystkim rosnąca liczba zleceń sprawia, że klasyczny system zarządzania procesami nie nadąża z zoptymalizowaniem względem siebie poszczególnych działów w przedsiębiorstwie – sprzedażą, nadzorowaniem technologii, produkcją. Dla firm z branży metalowej istotną kwestię stanowią zmienne ceny surowców i dynamiczne koszty narzucane przez dostawców, które powinny być na bieżąco uwzględniane przez program. W sytuacji, kiedy klient zmienia już po przyjęciu zlecenia wolumen lub specyfikację zamówienia czy technologię produkcji wyrobów, wymaga to odpowiedniego dopasowania w krótkim czasie linii technicznych oraz maszyn.
Planując procesy, branża metalowa musi odpowiednio administrować dostępnymi zasobami pracowników i maszyn tak, aby koordynować procesy zarządzania produkcją, gwarantując workflow.
Sprawne planowanie produkcji wymaga też kontroli jakości poszczególnych ogniw procesów biznesowych w czasie rzeczywistym. To szczególnie istotne w branżach, gdzie klienci stawiają bardzo wysokie wymagania, jak np. automotive. Wyzwaniem jest bieżące zaopatrzenie kontrahentów i śledzenie procesów wysyłki zwłaszcza, jeżeli firma obsługuje nabywców z wielu sektorów lub rozproszonych na dużym obszarze geograficznym.
Wreszcie, branża metalowa często boryka się z problemem odpowiedzi na pytanie, ile tak naprawdę kosztuje produkcja i ile wynosi zysk z działalności. Obliczenie rentowności procesów wymaga prawidłowego przypisania kosztów do poszczególnych etapów wytwórczych. Dotyczy to również dokładnego oszacowania kosztów produkcji zamówionego przez klienta wyrobu oraz precyzyjnego określenia w jakim terminie firma będzie w stanie zrealizować zamówienie klienta.
Jakie obszary może wspomóc oprogramowanie ERP w branży metalowej?
System ERP dopasowany do wymagań branży metalowej powinien śledzić aktualną sytuację w przedsiębiorstwie. Pozwala na kompleksową realizację zleceń produkcyjnych – od etapu planowania przez wytwarzanie, aż po dostawę. Wdrożenie systemu ERP o modułowej budowie pozwala na niezależne monitorowanie każdego aspektu działalności. Jakie są zalety wdrożenia systemu ERP w sektorze metalurgicznym?
Łatwiejsze planowanie produkcji
System zarządzania produkcją dla branży metalowej może dokładnie planować każdy z etapów produkcji, dostosowując go do ilości zamówień klientów. ERP dla branży metalowej może również analizować historyczne zapotrzebowanie i dopasować procesy biznesowe do zmian sezonowych.
Nadzór i optymalizacja procesów produkcyjnych
Wprowadzenie systemu ERP przyczynia się do wzmocnienia kontroli nad operacjami produkcyjnymi. Program umożliwia monitorowanie i skuteczną kontrolę każdego etapu produkcji począwszy od zaopatrzenia w surowce, przez planowanie i harmonogramowanie procesów produkcyjnych, aż po nadzorowanie postępów prac. Dzięki zastosowaniu systemu można sprawnie zarządzać dostawami surowców, pilnować terminowości produkcji oraz optymalizować wykorzystanie zasobów. W rezultacie obserwujemy skrócenie czasu realizacji zamówień oraz zwiększenie ogólnej wydajności procesów produkcyjnych.
WMS – program do obsługi magazynu w przedsiębiorstwie
W przypadku systemu zarządzania ERP jednym z modułów jest program WMS (ang. Warehouse Management System). Do jego zadań należy przede wszystkim monitorowanie stanów magazynowych, ale także zarządzanie procesem przyjęcia i wysyłki towaru. Funkcjonalności programu magazynowego obejmują lokalizację towaru, usprawnienie kooperacji z przewoźnikami czy współpracę z automatyką magazynową oraz różnego rodzaju wózkami (np. typu VNA) pozwalając na zwiększenie produktywności firmy.
Monitorowanie kadr i płac przez system ERP
Zarządzanie przedsiębiorstwem obejmuje także koordynowanie pracy poszczególnych osób, zarządzanie brakami kadrowymi oraz aspekty związane z bezpieczeństwem, jak terminy szkoleń BHP. Zajmowanie się tymi kwestiami na własną rękę to dla pracodawcy nie tylko dodatkowe koszty, ale również czas, jaki należy poświęcić na dopełnienie formalności.
System ERP dopasowany do wymagań branży metalowej zajmie się tym automatycznie dzięki wbudowanemu modułowi HRM (ang. Human Resource Management). Dzięki niemu możesz:
- zintegrować wszystkie dane personalne w jednym miejscu;
- zapewnić obsługę procesów kadrowych i płacowych;
- zagwarantować zgodność firmy ze zmieniającymi się przepisami, standardami oraz kontrolę kosztów;
- złożyć niezbędne dokumenty do właściwych urzędów (ZUS, US, PFRON);
- obsłużyć wszystkich pracowników bez zbędnej, papierowej dokumentacji.
Dopasowanie systemu ERP
Dobierając ERP dla firmy z branży metalowej, warto zwrócić uwagę, czy software uwzględnia specyfikę branżową, np. prognoza kosztów powinna opierać się o konkretne technologie i procesy, jak cięcie, gięcie lub walcowanie. Rejestracja produkcji powinna umożliwiać zapisanie ilość odpadu. Upewnij się, że system śledzi poszczególne atrybuty, np. atesty oraz śledzi poszczególne partie materiałów i wyroby.
Zarządzaj procesami przedsiębiorstwa z HermesSQL
Specjaliści z Humansoft przygotują system ERP dla branży metalowej, uwzględniając specyfikę prowadzonej działalności. Platforma HermesSQL zapewnia kompleksową obsługę firmy, pozwalając na zwiększenie wydajności w krótkim czasie. W systemie HermesSQL znajdziesz funkcje obejmujące m.in.:
- kompletne zarządzanie firmą, produkcją oraz magazynem;
- obsługę sprzedaży, logistyki, produkcji, finansów i księgowości;
- produkcję jednostkową i seryjną.
Z naszego branżowego oprogramowania ERP skorzystasz na etapie planowania i analizy, wytwarzania oraz logistyki i realizacji zamówień. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz ograniczyć wydatki i zmaksymalizować zyski.
Oblicz koszt wdrożenia systemu ERP HermesSQL