30 lat na rynku
System magazynowy WMS

WMS

Sprawne zarządzanie przepływem towarów nie jest możliwe bez maksymalnie zoptymalizowanych procesów magazynowych — jak dobrze zdaje sobie sprawę każdy specjalista od logistyki, to właśnie magazyny mają najbardziej kluczowe znaczenie w łańcuchach dostaw. W jaki sposób można zadbać o tę kwestię?

Odpowiedzią na to pytanie jest system WMS, czyli Warehouse Management System, którego głównym zadaniem jest optymalizacja procesów magazynowych. WMS od Humansoft to nowoczesne wbudowane w system ERP rozwiązanie przeznaczone do wspierania i optymalizacji operacji zarządzania magazynem i zapasami.

Wykorzystywany jest przez firmy do kontrolowania ruchu i składowania materiałów w magazynie. Zapewnia wsparcie w codziennej pracy magazynu.

Zamów demo

    Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych

    Czym jest magazynowy system informatyczny?

    System magazynowy WMS to rodzaj oprogramowania będący w powszechnym użytku zarówno w firmach zajmujących się sprzedażą, jak i wytwarzaniem produktów. Najprościej rzecz ujmując, program WMS pomaga zoptymalizować wszystkie procesy magazynowe poprzez dokładne śledzenie wszystkich towarów od momentu ich dostarczenia, aż do ich wysyłki. Znakomicie sprawdza się we wszystkich przedsiębiorstwach, których funkcjonowanie wymaga ciągłego korzystanie z przestrzeni magazynowej.

    Popularność, jaką cieszy się system zarządzania magazynem, wynika nie tylko z jego użyteczności, ale i także elastyczności. W łatwy sposób można go dostosować do specyfiki działania przedsiębiorstwa, dlatego też z powodzeniem korzysta się z tych rozwiązań zarówno na magazynach wysokiego składowania, jak i tych o mniejszych powierzchniach. Oprogramowanie magazynowe WMS może być też przystosowane do pracy z systemami ERP, co dodatkowo zwiększa jego skuteczność.

    Prawidłowo wdrożony system WMS pozwala na zwiększenie efektywności czynności związanych z pracą magazynu na każdym etapie. Dzięki precyzyjnej kontroli poszczególnych procesów firma może działać prężniej i zyskuje przewagę technologiczną nad konkurencją.

    W przypadku systemu od Humansoft, WMS jest wbudowany w system ERP HermesSQL, co oznacza, że jest częścią, a nie zewnętrznym programem. Niesie to ze sobą wiele korzyści dla firmy, jak chociażby: brak potrzeby opracowania integracji pomiędzy programem WMS a ERP, praca na jednej bazie danych, wspólna aktualizacja systemu, a także jeden dostawca odpowiedzialny za całość wdrożenia systemu WMS.

    Dostęp do rozbudowanej i wielofunkcyjnej platformy ERP dostarcza przedsiębiorcy narzędzia do agregacji danych płynących z poszczególnych działów. Dlatego możliwe staje zaobserwowanie zależności między procesami wewnętrznymi i wpływu tych zależności na efektywność firmy.

    Koszt wdrożenia systemu WMS jest uzależniony od indywidualnych ustaleń z Klientem. Na opłaty w tym zakresie składa się zarówno cena produktu (systemu ERP lub jego poszczególnych modułów), opłaty licencyjne, związane z utrzymaniem systemu i jego rozwojem. W zamian za to przedsiębiorca otrzymuje złożone i w pełni funkcjonalne narzędzie, które pomaga mu w bieżącej działalności

    WMS działanie

    Jak działa system magazynowy WMS

    W jaki sposób śledzenie towarów i materiałów wspomaga pracę na procesach magazynowych? Śledząc przepływ towarów w czasie rzeczywistym system WMS pozwala przyspieszyć proces odnajdywania przesyłek przez pracowników oraz przygotowywania ich do wysyłki. Dzięki aplikacji mobilnej informacja o stopniu zaawansowania prac na magazynie jest dostępna dla wszystkich użytkowników systemu ERP HermesSQL, w całej firmie.

    Co więcej, sprawna wymiana danych logistycznych daje osobom zarządzającym stanami magazynowymi przejrzysty wgląd w ilość produktów znajdujących się na magazynie, co umożliwia skuteczne zapobieganie występowania braków najistotniejszych produktów czy komponentów.

    Dokładna kontrola stanów magazynowych to również korzyść dla klienta, który może w każdej chwili sprawdzić, czy interesujący go towar jest dostępny.

    System WMS zaprojektowany przez Humansoft został wyposażony w zaawansowane funkcje pozwalające na obsługę wszystkich typów magazynów – od tych najmniejszych po wysokiego składowania. Zintegrowane funkcje ułatwiające identyfikację towarów, ich segregację inwentaryzację oraz sprawne przydzielanie zadań poszczególnym pracownikom sprawiają, że osoby odpowiedzialne za zarządzanie logistyką mogą z łatwością kontrolować i automatyzować wszystkie procesy realizowane w logistyce przy zachowaniu pełnej wydajności i minimalizacji ryzyka błędu.

    WMS Budowa

    System WMS: jak jest zbudowany?

    System zarządzania magazynem WMS składa się na wiele elementów, które działając razem, przyczyniają się do znacznej optymalizacji procesów magazynowych. System klasy WMS to między innymi:


    Funkcje mobilnego magazyniera

    wydawanie i przyjęcia towaru, łatwa inwentaryzacja i awizacja, szybki wgląd w numery partii i serii oraz terminy ważności, obsługa kolektorów Windows/Android.


    Wydajna inwentaryzacja

    zarządzanie i współdzielenie arkuszy spisowych, inwentaryzowanie cząstkowe, wsparcie dla obsługi skanerów.


    Wsparcie dla kurierów

    system zintegrowany z najpopularniejszymi kurierami takimi jak INPost, FedEx, DPD Polska, UPS, DHL, generacja listów przewozowych oraz etykiet na paczki, kompletowanie wysyłek zbiorczych oraz jednostkowych, opcja automatycznego zamawiania kuriera.


    Panel kierownika:

    zdalne tworzenie i przydzielanie zadań, monitoring pracy oraz stanów magazynowych, generowanie listów przewozowych oraz opracowywanie trasówek.


    Wsparcie dla magazynów wysokiego składowania:

    podział magazynu według stref, rzędów czy regałów oraz jego wizualizacja jego struktury, oraz obłożenia w czasie rzeczywistym.


    Plan magazynu:

    wizualizowanie struktury magazynu oraz zdarzeń magazynowych, pasek postępu procesów magazynowych, odwzorowanie struktury drzewiastej magazynu oraz semafory logiczne.


    Zarządzanie powiadomieniami:

    wysyłka i powiadomień dotyczących kluczowych sytuacji oraz punków kontrolnych w formie sms/email, wiadomości dla klientów dotyczące stanu oraz śledzenia wysyłki.


    Kody kreskowe:

    współpraca z kodami QR, GS1-128, DataMatrix i EAN13, generacja i druk etykiet, w tym także etykiet GS1, tworzenie oznakowań dla opakowań zbiorczych oraz jednostkowych.

    Skasowano:


    Analiza danych:

    analiza informacji dotyczących poziomu obłożenia lokalizacji, terminów ważności produktów, identyfikowanie towarów oraz analizowanie wydajności pracy magazynierów — tworzenie rankingu magazynierów.

    Zastosowanie WMS

    Gdzie ma zastosowanie Warehouse Management System?

    Jakie firmy najbardziej skorzystają na usprawnieniu pracy na magazynie za pomocą systemów WMS? Systemy klasy WMS są między innymi często stosowane przez dystrybutorów hurtowych transportujących każdego dnia ogromne ilości towarów — WMS pozwala im maksymalnie uprościć wszystkie związane z tym procesy i w ten sposób zredukować koszty pracy. Firmy produkcyjne również wykorzystując programy magazynowe WMS, gdyż pozwalają im one dokładnie śledzić stan zróżnicowanych produktów — zarówno surowych materiałów, jak i gotowych już produktów. Programy do magazynowania są również stosowane przez przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą: nie tylko usprawniają proces inwentaryzacji, ale i również przyspieszają cały proces przyjęć i wydań towarów.

    Jak WMS wspiera logistykę magazynową w ANIRO? [case-study]

    WMS automatyzuje pracę magazynu, usprawnia planowanie pracy oraz przepływ informacji związany z magazynowaniem, produkcją i dystrybucją …

    Zobacz więcej

    Wdrożenie etykiet GS1 w łańcuchu dostaw

    Dlatego dobrze przeprowadzony proces wdrożenia etykiet GS1 pozwoli uniknąć niechcianych sytuacji…

    Zobacz więcej

    TOP 7 korzyści z wdrożenia WMS

    Zastosowanie systemu WMS do zarządzania magazynem i logistką magazynową, przynosi firmie szereg korzyści….

    Zobacz więcej
    Zacznij działać już dziś!

    Wybierz WMS wbudowany w ERP!

    Zobacz więcej

    Jakie korzyści przynosi system WMS?

    Program do magazynu zaimplementowany w twoim przedsiębiorstwie może przynieść szereg wymiernych korzyści. Wśród zalet płynących z posiadania systemu WMS znajdują się między innymi takie benefity jak:

    • Redukcja kosztów oraz zmarnowanego towaru w magazynie: wśród informacji gromadzonych przez system magazynowy znajduje się między innymi data ważności do spożycia. Dzięki temu WMS może zarządzać procesami magazynowymi, wybierając np. do wysyłki produkty, których data ważności dobiega końca. Z tego względu warto wybrać system WMS w przypadku zarządzania magazynem wysokiego składowania produktów spożywczych, gdzie pozwala uniknąć koszty związane z wymianą przeterminowanych towarów. Poza tym systemy WMS mogą pomóc firmom obniżyć koszty związane z wysyłką towarów, reklamacjami, procesem inwentaryzacji, który dzięki zastosowaniu aplikacji mobilnej na kolektory danych ogranicza jej czas trwania do minimum.
    • Oszczędność czasu: System WMS umożliwia skrócenie czasu wykonywania operacji magazynowych poprzez automatyzację i usprawnienie procesów magazynowych. Integracja WMS z systemami firm kurierskich zapewnia szybką i wygodną obsługę nadawania paczek, bez potrzeby logowania się na strony spedytorów. W przypadku systemu WMS od Humansoft, po spakowaniu towaru i zmianie statusu dokumentu „do wysyłki”system automatycznie generuje list przewozowy oraz drukuje etykietę przewozową. Jednocześnie program może wysłać powiadomienie sms lub e-mail do klienta i handlowca, z informacją o wysłaniu towaru.
    • Zwiększona wydajność operacyjna: system WMS zarządza oraz automatyzuje wszystkie procesy magazynowe: od przyjęcia towaru, jego transport na stanowiska kompletacji aż wysyłki aż po organizowanie wysyłki. Zautomatyzowanie tych działań sprawia, że zniwelowane zostaje w zasadzie do zera ryzyko błędów spowodowanych tzw. czynnikiem ludzkim. Dodatkowo, jeżeli zdecydujesz się połączyć program magazynowy WMS z innymi systemami zewnętrznymi i wewnętrznymi (np. funkcjami ERP) lub wybierzesz system ERP z wbudowanym WMS, uzyskasz szeroki wgląd w wiele działań swojej firmy, wykraczających poza to, co się dzieje na magazynach. To pozwoli ci dodatkowo zoptymalizować atrybuty logistyczne pod kątem jak najwyższej wydajności.
    • Lepsze środowisko pracy: wdrożenie systemu WMS to nie tylko redukcja kosztów oraz wzrost wydajności. Funkcje systemu WMS zapewniają także większe bezpieczeństwo podczas pracy na magazynie oraz jej zwiększoną wygodę. Automatyzacja magazynu zmniejsza ryzyko wystąpienia potencjalnie groźnych wypadków, a rozwiązania takie jak „mobilny magazynier” umożliwiają znacznie sprawniejszą pracę z kodami kreskowymi. Redukcja ilości papierowej dokumentacji związanej z pracą magazynu to nie tylko większa wygoda dla pracowników, ale i także niższe koszty wynikające z ich generacji.
    • Relacje z dostawcami i klientami: mając pełną kontrolę nad magazynami, w znaczny sposób redukujesz ryzyko pojawienia się pomyłek czy przegapionych zamówień. To pozytywnie wpływa na doświadczenie dostawcy oraz klienta, którzy wiedzą, że mogą zawsze liczyć na poprawną realizację zamówienia. Nie bez znacznie jest też lepsza wydajność, pozytywnie wpływająca na ilość czasu, jaka upływa od złożenia zamówień do momentu dotarcia ich do docelowej lokalizacji.
    • Łatwiejszy onboarding pracownika: system WMS ułatwia wdrożenie nowego pracownika w środowisko pracy oraz narzędzia informatyczne, z jakich korzysta firma. Intuicyjny interfejs sprawia, że do zrozumienia naszego modułu nie potrzeba wielu godzin szkoleń. Pracownik nie musi też być szczegółowo instruowany w zakresie rozłożenia towaru na półkach magazynowych, ponieważ wszystkie niezbędne informacje znajdują się w systemie.
    • Kontrola stanu na magazynie w czasie rzeczywistym: mając dokładny wgląd w czasie rzeczywistym w faktyczny stan magazynowy, możesz nie tylko szybciej dostarczać produkty, ale i również lepiej planować swoją strategię zamówień. Wgląd w dane związane ze składanymi zamówieniami pozwala ci przygotować prognozy zamówień na poszczególne sezony oraz zabezpieczyć się przed brakami magazynowi. Korzystanie z systemu zarządzania WMS sprawdza się zwłaszcza w przypadku stosowania strategii logistycznej just-in-time. Umożliwia też optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

    Wdrożenie systemu WMS pozwala zachować znaczną elastyczność w biznesie. Ułatwia on zarządzanie zadaniami, które pojawiają się w niespodziewanym momencie w taki sposób, aby nie wpływały one na wydajność firmy. Możliwość tworzenia zaawansowanych analiz m.in. w zakresie terminów ważności towaru czy obłożenia konkretnych lokalizacji pozwala na harmonogramowanie zadań, dostaw, a także ewaluację efektywności zmian wprowadzanych w biznesie. Dzięki temu system WMS pośrednio wpływa na poprawę wyników biznesowych.

    Wpisy blogowe

    Blog

    17 maja 2023

    4 kroki do sukcesu wdrożenia WMS

    Zobacz więcej
    08 lutego 2023

    TOP 7 korzyści z wdrożenia WMS

    Zobacz więcej

    Użytkownik jest najważniejszy

    O sukcesie wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie nie decydują tylko jego walory funkcjonalne, techniczne ani też profesjonalizm firmy wdrożeniowej. To, czy oprogramowanie spełni pokładane w nim nadzieje, zależy w ogromnej mierze od jego użytkowników, czyli pracowników naszej firmy. System nielubiany nie będzie bowiem wykorzystywany (a przynajmniej nie będzie wykorzystywany poprawnie), co bezpośrednio przełoży się na jakość gromadzonych w nim danych oraz efekty ich obróbki (np. raporty, zestawienia, analizy).

    Najważniejszą cechą współczesnego systemu ERP jest więc jego użyteczność. Oprócz współtworzącej ją sfery funkcjonalnej (oznaczającej, że pracownik otrzymuje dokładnie takie funkcje i moduły jakich potrzebuje w swojej codziennej pracy), bardzo istotna jest tu kwestia interfejsu użytkownika. Im jest on wygodniejszy i bardziej intuicyjny, tym oczywiście lepiej.

    Mobilny ERP

    Bardzo istotną cechą nowoczesnego systemu ERP wpływającą na jego użyteczność jest mobilność. W dobie smartfonów i wszechobecnego internetu możliwość korzystania z niego w terenie jest absolutnie niezbędna. Producenci najlepszych systemów ERP mobilność swoich rozwiązań uzyskują m.in. poprzez:

    • Rozwijanie ich w oparciu o technologie webowe (nowoczesne systemy ERP dostępne są też jako aplikacje webowe obsługiwane poprzez przeglądarkę internetową) oraz chmurowe. Dzięki temu system ERP dostępny jest w formie usługi niemal na każdym komputerze wyposażonym w przeglądarkę internetową – bez konieczności zakupu dodatkowego sprzętu i instalacji jakiegokolwiek oprogramowania

    Nie czekaj!

    Umów bezpłatną prezentację systemu

    Umów prezentację

    Ile trwa wdrożenie WMS?

    01
    01

    Początek projektu:

    na samym początku najważniejsze jest opracowanie dokładnej dokumentacji na temat tego, w jaki sposób implementacja WMS może usprawnić działanie firmy. W tym celu przeprowadzane są analizy biznesowe oraz funkcjonalne, mające na celu ocenę wszystkich procesów oraz zidentyfikowanie sposobów, w jakie można by je usprawnić.

    02
    02

    Konfiguracja systemu:

    podczas drugiego etapu na terenie firmy zostaje zainstalowany sprzęt niezbędny do funkcjonowania WMS. Następne osoby odpowiedzialne za projekt przystępują do dostosowywania działania oprogramowania tak, by jak najlepiej odzwierciedlały wnioski wyciągnięte z analiz dokonanych w pierwszym etapie.

    03
    03

    Test i optymalizacja:

    na trzecim etapie implementacja WMS skupia się na optymalizacji oprogramowania pod kątem optymalnego przepływu informacji i wydajnego „workflow” na wszystkich etapach procesów magazynowych. Podczas tego etapu przeprowadzane są testy sprawdzające, czy WMS działa zgodnie z ustalonymi wcześniej zamierzeniami.

    04
    04

    Trening i szkolenia:

    przedostatni etap implementacji to przede wszystkim szkolenia z zakresu działania WMS dla wszystkich członków firmy mających w przyszłości korzystać z tego systemu. Przeprowadzane są wtedy też ostatnie przygotowania wewnątrz firmy do implementacji WMS, takie jak dopasowanie kodów kreskowych czy tworzenie nazw dla poszczególnych lokacji magazynowych.

    05
    05

    Start systemu:

    podczas startu systemu specjaliści od WMS pozostają w ciągłym kontakcie z firmą, interweniując w przypadku wystąpienia problemów. Przeprowadzane są wtedy też ostatnie szkolenia pracowników.

    Najczęściej zadawane pytania

    FAQ

    • Ile kosztuje system WMS?

      Ostateczna cena systemu WMS zależy od takich czynników jak rozmiary magazynów, poziom złożenia oprogramowania oraz indywidualne potrzeby firm. Dlatego też cena implementacji ustalana jest indywidualnie dla każdego klienta.

    • Czy WMS oznacza to samo co ERP?

      Chociaż w publikacjach biznesowych czasem można spotkać się ze stosowaniem skrótu ERP zamiennie z WMS, w rzeczywistości są to odmienne typy oprogramowania: WMS skupia się na optymalizacji procesów magazynowych, podczas gdy ERP zapewnia automatyzację we wszystkich obszarach działania firmy. Funkcje systemu ERP można połączyć z WMS co przynosi znakomite rezultaty, niemniej jednak nie są one dokładnie tym samym rodzajem oprogramowania.