Nowość w ofercie – Moduł „Pakiet Mobilności”
Miło nam poinformować, że w naszej ofercie dostępny jest nowy Moduł „Pakiet mobilności”. Moduł przeznaczony jest dla firm, które rozliczają kierowców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe, w ramach UE. Umożliwia naliczanie kierowcom wynagrodzeń zgodnie z zasadami Pakietu mobilności obowiązującym od 02.02.2022r. Dostępny jest dla systemów HermesSQL, Corax i MiniCorax.
Firmy zainteresowane nowym modułem prosimy o kontakt z działem handlowym: 048 389 81 50 lub partnerem handlowym.
Poniżej publikujemy klika najważniejszych informacji dotyczących zmian w Pakiecie Mobilności 2022.
Główne zmiany w Pakiecie Mobilności 2022
Pakiet mobilności 2022 to zestaw przepisów regulujących transport drogowy w ramach Unii Europejskiej, który w ostatecznej wersji wszedł w życie w lutym 2022 roku. W związku z tymi zmianami, kierowcy muszą otrzymywać wynagrodzenie takie jak kierowcy w danym kraju Unii Europejskiej. Co istotne, pensje mogą być wypłacane maksymalnie w dwóch częściach.
Ponadto, zmiany dotyczą także obowiązku rejestrowania przekroczenia granicy w tachografie. Po przekroczeniu granicy, kierowca powinien dokonać wpisu symbolu kraju, do którego wjechał.
Obliczanie wynagrodzenia kierowcy
Terminowe realizowanie wypłat jest w przypadku Pakietu mobilności dużym wyzwaniem. Wyliczenie wynagrodzenia kierowcy wymaga pobrania danych z kart kierowców, zliczenia liczby nieobecności, wprowadzenia danych dotyczących przekroczenia granicy, a także rejestracji załadunków i rozładunków.
W związku z powyższym, ustalenie całego wynagrodzenia w jednej części może być kłopotliwe dla przewoźników, którzy realizują transport kabotażowy lub cross-trade, ponieważ należy wówczas wyliczyć wynagrodzenie zagraniczne, adekwatnie do kraju wykonania usługi.
W takiej sytuacji, optymalnym rozwiązaniem, wydaje się być dokonywanie im wypłat w dwóch terminach:
- Do 10 dnia następnego miesiąca podstawy wynagrodzenia i ryczałtów za godziny nadliczbowe i pracę w nocy oraz zaliczek na poczet dyżurów
- Nie później niż do końca miesiąca uzupełnienie tego wynagrodzenia płacami ustalonymi według zagranicznych stawek i ewentualnie innymi składnikami, jeśli przysługują.
Przyjęcie opcji wypłaty wynagrodzenia w dwóch terminach wydaje się być bardziej dogodne, ale wymusza sporządzenie dwóch list płac z uwzględnieniem danych z obu tych list, przy ustalaniu podstawy składek ZUS i opodatkowania. W związku z tym Moduł Pakiet mobilności w systemach Humansoft, umożliwia wyliczenie wynagrodzenia zarówno na jednej, jak i na dwóch listach płac.
Na potrzeby ustalenia właściwiej podstawy wymiaru składek ZUS, należy wziąć pod uwagę wartość diet pamiętając, że podstawa pomniejszona o diety, nie może być niższa od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, które w 2022 roku wynosi 5922 zł.
Unijny pakiet mobilności spowodował zmiany w polskim prawie o transporcie drogowym. Idea rozliczenia kierowcy oddelegowanego jest taka, że należy:
- przyjąć wynagrodzenie w kwocie brutto jako wynagrodzenie zasadnicze oraz wynagrodzenie zagraniczne,
- podczas wyliczania podstawy składek ZUS pomniejszyć o kwoty diet, pilnując jednocześnie kwotę przeciętnego wynagrodzenia i przy jej przekroczeniu, brać do obliczeń kwotę 5922 zł,
- przy wyliczaniu podstawy opodatkowania, pomniejszać o 30% wartości diety,
- wyliczone wartości składek oraz zaliczki na podatek uwzględnić przy wyliczaniu wynagrodzenia netto.