Weź udział w Bezpłatnym Webinarium „Kiedy warto przejść z Excela na System ERP?” – 22.05.2024

30 lat na rynku
06 września 2021
Błędy, których można uniknąć w trakcie wdrażania systemu ERP
Humansoft Blog Błędy, których można uniknąć w trakcie wdrażania systemu ERP
06 września 2021

Błędy, których można uniknąć w trakcie wdrażania systemu ERP

Funkcjonowanie wielu małych i dużych firm oparte jest dziś o systemy informatyczne klasy ERP. Służą m.in. do tworzenia baz danych, ułatwiając integrację poszczególnych działów poprzez poprawienie komunikacji wewnętrznej. Jednak aby faktycznie pomagały w procesie zarządzania przedsiębiorstwem, ważne jest ich prawidłowe zaimplementowanie. Przymierzasz się do wdrożenia oprogramowania tego typu? W takim razie poznaj typowe, związane z tym błędy, których powinieneś się wystrzegać. Skorzystaj z podpowiedzi specjalistów z branży programów ERP dla handlu i usług, w tym B2B!

Czym jest system ERP?

Na początek warto wyjaśnić, czym są rozwiązania klasy ERP. Skrót pochodzi od angielskich słów Enterprise Resource Planning. Określa zintegrowany system informatyczny ułatwiający zarządzanie przedsiębiorstwem. Jego podstawowym zadaniem jest usprawnienie kluczowego procesu biznesowego, jakim jest planowanie zasobów. Wykorzystuje się go m.in. do:

  • kontrolowania stanów magazynowych,
  • zarządzania produkcją, w tym określania potrzeb materiałowych,
  • obsługi narzędzi marketingowych, również dla branży e-commerce,
  • prowadzenia takich działów jak finanse i księgowość

oraz wielu innych obszarów działalności przedsiębiorstwa. Platforma ERP zarówno dla usług, jak i handlu, w tym logistyki, ma przede wszystkim usprawnić wewnętrzną komunikację. Zazwyczaj poszczególne jej moduły pracują na jednej bazie danych. Dostęp do niej mają użytkownicy wielu działów firmy, zyskując m.in. możliwość wyszukiwania informacji oraz ich dodawania lub modyfikowania.

Wdrażanie programów klasy ERP – koniecznie unikaj tych błędów!

Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że proces wdrożenia systemów ERP i instalacji poszczególnych modułów, jest mocno złożony. Wymaga zarówno odpowiedniej wiedzy, jak i dużego doświadczenia. Najlepiej, gdy zadaniem tym zajmie się dostawca oprogramowania.

Nasza firma Humansoft nie tylko oferuje najpopularniejsze systemy ERP HermesSQL, ale może także zainstalować i wdrożyć software w przedsiębiorstwie, stosując sprawdzoną w praktyce metodykę wdrażania. Doradzamy w jego wyborze, proponując aplikacje dopasowane do potrzeb działalności związanych np. z produkcją, logistyką czy handlem. Oferujemy oprogramowanie klasy ERP zarówno dla małych, jak i dużych firm, w tym prowadzących współpracę w sektorze B2B.

Jeśli jednak chcesz na własną rękę wdrożyć takie programy, powinieneś wystrzegać się kilku kluczowych błędów:

  • brak dokładnej analizy procesów biznesowych,
  • stopniowe zmniejszanie tempa realizacji projektu,
  • zbyt mocne skupianie się na personalizowaniu modułów,
  • brak dobrej komunikacji z działami, które mają wykorzystywać nowe systemy informatyczne klasy ERP.
Brak dokładnej analizy procesów biznesowych w firmie

Jeśli chcesz, aby inwestycja we wdrożenie systemu ERP dla handlu, usług czy logistyki przyniosła korzyści, musisz prześwietlić procesy biznesowe. Analizując je, najlepiej stopniowo twórz ich wizualizację w formie schematów blokowych. Pamiętaj, aby przeprowadzić wywiady wśród pracowników. Dowiedz się, jakie dostrzegają problemy w funkcjonowaniu firmy i poznaj pomysły ich rozwiązania.
Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć dostawcę oprogramowania ERP, który zaoferuje idealnie dopasowany do potrzeb system ERP.

Spadające tempo wdrażania aplikacji ERP

Zawsze zadbaj o sprawną realizację projektu wdrożenia aplikacji ERP. Częstym błędem jest niedostateczne przemyślenie planowanej inwestycji. Początkowy zapał do jej przeprowadzenia słabnie, m.in. z powodu pojawienia się dodatkowych, niespodziewanych kosztów czy nowych potrzeb względem systemu. Jako dostawca takich systemów informatycznych, radzimy wyznaczenie kierowników odpowiedzialnych za projekt. Zajmą się kontrolą jakości i będą czuwać nad sprawnym postępowaniem prac.

Personalizowanie modułów ERP „na siłę”

Zaletą każdej nowoczesnej platformy ERP jest możliwość dostosowania jej aplikacji do potrzeb. Możesz konfigurować np. moduły do obsługi magazynu i sklepu, zarządzania produkcją czy analizowania procesów biznesowych. Jednak w wielu przypadkach rozwiązania standardowe, już gotowe, w zupełności spełniają potrzeby firmy. Analizuj więc funkcjonalność poszczególnych programów klasy ERP i zastanów się, czy opłaca się je personalizować „na siłę”.

Brak komunikacji z działami firmy

Jeśli planujesz wdrożyć system informatyczny ERP, na pewno chcesz, aby najważniejsze działy firmy były zintegrowane. Oprogramowanie może więc okazać się nieskuteczne, jeśli będzie niedostosowane do charakteru ich działania. Wybór najlepszego systemu ERP powinien być decyzją wspólną, podjętą na podstawie analizy potrzeb poszczególnych działów.

Komunikacja w zakresie realizacji projektu jest więc kluczowa. Istotne będzie również to, aby informować pracowników o kolejnych etapach wdrażania rozwiązań ERP od wybranego dostawcy. Nagle pojawiające się zmiany mogą poważnie dezorganizować pracę w firmie. Projekt wdrożenia trzeba więc prowadzić w sposób zorganizowany i czuwać nad jego sprawnym przebiegiem.

Stawiaj na kompleksowe usługi wdrożenia aplikacji ERP

Jak widzisz, choć programy klasy ERP są dziś niezbędne w biznesie, tak ich instalacja i wdrożenie są procesem skomplikowanym. Z tego powodu zadanie to najlepiej zostaw w rękach specjalistów. Nasza firma Humansoft zaproponuje najlepszy software i kompleksowo wdroży poszczególne moduły wchodzące w skład programu ERP. Jako dostawca tego typu oprogramowania oferujemy rozwiązania dla handlu, logistyki, produkcji i branży usługowej. Jeśli szukasz systemu ERP do swojej firmy skontaktuj się z nami już dziś! Podczas bezpłatnej prezentacji zaprezentujemy możliwości systemu ERP uwzględniając także specyfikę Twojej branży.

Szukasz systemu ERP do swojej firmy? Chcesz poznać nasz program?
2D0A4992a
Artur Jesionek

Koordynator ds. wdrożeń Systemów ERP, WMS

Koordynator projektów IT w firmie Humansoft. Posiada 15-letnie doświadczenie we wdrażaniu systemów ERP w obszarach związanych z handlem i dystrybucją, logistyką i magazynami (WMS), zarządzaniem produkcją oraz obszarami kadrowo-płacowymi. Zrealizował blisko 50 projektów wdrożeniowych w firmach handlowych, produkcyjnych i usługowych. Autor wielu publikacji internetowych z zakresu tematyki systemów ERP.

Zobacz wszystkie wpisy autora
Przeczytaj także
22 lutego 2023
Ile kosztuje system ERP i jego wdrożenie? [PODCAST]
Zobacz więcej
08 lutego 2023
TOP 7 korzyści z wdrożenia WMS
Zobacz więcej
05 stycznia 2024
Inwentaryzacja z aplikacją Mobilny Magazynier – na jakie korzyści możemy liczyć?
Zobacz więcej