30 lat na rynku
10 stycznia 2023
Z jakich konkretnie źródeł można załadować dane do Qlik Sense? Czy są jakieś ograniczenia w tym zakresie?
Humansoft Blog Z jakich konkretnie źródeł można załadować dane do Qlik Sense? Czy są jakieś ograniczenia w tym zakresie?
10 stycznia 2023

Z jakich konkretnie źródeł można załadować dane do Qlik Sense? Czy są jakieś ograniczenia w tym zakresie?

Qlik Sense nie ma ograniczeń w zakresie pobierania źródeł danych. Podłącza się do różnych systemów i bardzo szybko pobiera dane. Używane są do tego celu sterowniki ODBC lub OLEDB do baz danych, na których pracuje konkretny system. Co więcej, w Qlik Sense można tworzyć połączenia do danych bez względu na miejsce ich przechowywania, korzystając z szerokiej gamy sterowników Qlik i innych typów połączeń do danych.

Utworzone połączenie do danych jest zapisywane w Qlik Sense, dzięki czemu można szybko wybrać i załadować dane ze źródeł danych, które są najczęściej używane. Połączenia można tworzyć do baz danych, do danych w mediach społecznościowych, plików lokalnych, plików zdalnych oraz plików sieci Web.

Nasi klienci często wykorzystują w analizach więcej niż jednego źródło danych. W modelach analitycznych Qlik Sense łączymy dane z różnych modułów systemu ERP, systemu MRP, WMS, CRM, HD, a także plików płaskich (CSV, XML, XLSX).  Zdarza się, że w jednym modelu Qlik Sens łączymy kilkadziesiąt źródeł danych. Modele analityczne niezależnie od liczby i wielkości źródeł danych działają bardzo wydajnie. Wszystko to jest realizowane za pomocą jednej platformy Qlik bez potrzeby angażowania innych zewnętrznych narzędzi i generowania dodatkowych kosztów. Dla porównania Tableau pracuje samodzielnie tylko w oparciu o ustrukturyzowane dane z hurtowni danych. Do integracji z innymi źródłami danych musi wykorzystywać komponenty zewnętrzne takie jak ALTERYX. Dla użytkownika oznacza to konieczność zakupu dodatkowego produktu. Podobnie MS Power BI do wydajnej pracy potrzebuje długiej listy komponentów m.in. Power BI Desktop, Power BI Service, SQL Server, Analysis Services, Reporting Services, Azure SQL DW, Data Catalog, SharePoint i innych.

Dane przechowywane w różnych miejscach, utrudniają prace.  Nie mówiąc już o tym, że brak możliwości łączenia wszystkich potrzebnych danych w jednym miejscu dla szybkiej analizy i ich zgłębiania dzięki drill-down prowadzi do braku ich pełnej wiarygodności. Dlatego niezwykle cenne jest jedno źródło prawdy, jakie zapewnia Qlik Sense poprzez łączenie w jednym miejscu wszystkich potrzebnych do analizy danych. W ten sposób zapewnia błyskawiczny dostęp do kluczowych informacji i wymiernie wspiera podejmowanie celnych decyzji biznesowych.

Rynek Business Intelligence jest bardzo dynamiczny, ponieważ organizacje wymagają ciągłego rozwoju. Z tego powodu chcemy nieco „odczarować” ten temat dla osób, które myślą o wdrożeniu systemu BI lub chcą poszerzyć swoją wiedzę. W ten sposób powstała seria Klienci pytają, eksperci BI odpowiadają.

Masz pytanie dotyczące tematyki Business Intelligence? Skontaktuj się z nami na adres m.baczek@humansoft.pl

Jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy Business Intelligence, skontaktuj się z nami. 

Tomasz Hyzopski
Tomasz Hyzopski

Dyrektor Działu Realizacji Business Intelligence w firmie Humansoft Sp. z o.o.

Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu zaawansowanej analityki biznesowej. Jest jednym z wiodących certyfikowanych konsultantów Qlik w Polsce.

Koordynuje i realizuje największe wdrożenia Qlik Business Intelligence w naszym kraju. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził wdrożenie z użyciem Qlik Connector Powered by SAP Netweaver.

Zobacz wszystkie wpisy autora
Przeczytaj także
09 sierpnia 2022
[WIDEO] Odkryj potęgę systemu Business Intelligence Qlik Sense!
Zobacz więcej
13 grudnia 2022
Active Intelligence: Gotowe do analiz dane w czasie rzeczywistym
Zobacz więcej
11 lipca 2022
7 sposobów na przyspieszenie wglądu w informacje biznesowe
Zobacz więcej