Qlik – ponownie najwydajniejszym rozwiązaniem BI na świecie!
Qlik od lat może się pochwalić imponującymi wynikami osiąganymi w badaniu BARC The BI & Analytics Survey 23.
Niezależna ankieta wypełniana przez użytkowników systemów Business Intelligence, pochodzących z całego świata, pozwala przyjrzeć się rozwiązaniom z perspektywy ich codziennego użycia. W tegorocznej edycji ocenie poddano, aż 24 rozwiązania od 19 dostawców.
Qlik zajął pierwszą pozycję w trzech kategoriach:
- wydajność,
- dashboardy
- i długość projektu wdrożenia, a w 29 uplasował się w czołówce zestawienia.
WYDAJNOŚĆ
Kolejny raz użytkownicy docenili wydajność platformy analitycznej Qlik, która pozwala na osiągnięcie większych korzyści z analizy danych niż konkurencyjne rozwiązania. Qlik dzięki asocjacyjnej bazie in-memory, która unikalne wartości zapisuje tylko raz, daje odpowiedzi na zapytania już w kilka sekund. Technologia Qlik pozwala na szybkie tworzenie nie tylko nowych obiektów na dashboardach, ale przede wszystkim na szybkie budowanie aplikacji, a co za tym idzie na szybkie wdrożenia. W przypadku konkurencyjnych rozwiązań pomimo ulepszeń technologicznych wydajność nadal okazuje się dużym problemem, a jest ona jednym z kluczowych elementów ocenianych przy wyborze systemu Business Intelligence.
DASHBOARDY
Dashboardy Qlik również ponownie zostały docenione przez użytkowników i zajęły pierwsze miejsce. Jest to bardzo duże wyróżnienie, gdyż dashboardy są uznawane za najbardziej zaawansowane typy aplikacji, ciągle udoskonalane, a każdy z dostawców posiada własne rozwiązania cechujące się słabymi i mocnymi stronami. Dashboardy zmieniły sposób postrzegania i analizowania danych. Nie mamy już tylko do czynienia z olbrzymią tabelą albo statycznymi wydrukami. Teraz dane można dowolnie przeglądać, analizować i to bez konieczności każdorazowego składania zapytań do działu IT i czekania na odpowiedź. Dzięki dashboardom dane zaczęły być dostępne dosłownie na kliknięcie i to w każdym momencie. Qlik został stworzony jako rozwiązanie do obsługi interaktywnych dashboardów i aplikacji analitycznych wraz z rozbudowanymi analizami wizualnymi. W przeciwieństwie do innych rozwiązań dashboardy nie są tu „nakładką” na stary, a integralną częścią podstawy funkcjonowania rozwiązania.
DŁUGOŚĆ PROJEKTU WDROŻENIA
Qlik pokonał też konkurencję w kwestii długości projektu wdrożenia i mamy tu na myśli fakt, że Qlik jest wdrażany znacznie szybciej niż konkurencyjne rozwiązania, a średni czas wdrożenia aplikacji wynosi 3,5 miesiąca. Qlik dzięki swojej unikalnej, opatentowanej technologii może zostać zaimplementowany niezwykle szybko. Pierwsze dane w Qlik są widoczne już po kilku dniach, a po kilku tygodniach można już korzystać z pierwszych analiz. Czas wdrożenia jest niezwykle ważnym kryterium wyboru rozwiązania BI, gdyż często w przypadku długich projektów, ciężko jest sprostać oczekiwanym korzyściom. Implementacja rozwiązania Business Intelligence to inwestycja, która szybko ma usprawnić proces analizy danych i dostarczyć potrzebnej wiedzy.
PODSUMOWANIE
Badanie BARC The BI & Analitics Survey 23 zebrało również interesujące informacje na temat sposobów wykorzystania Qlik. Aż 90% respondentów zadeklarowało, że korzysta z dashboardów, z czego 85% wykorzystuje je do raportowania w przedsiębiorstwie, a 75% do zapytań ad hoc. Natomiast 74% klientów używa platformy analitycznej Qlik do przygotowywania analiz. Tworzenie raportów i dashboardów jest najczęstszym sposobem wykorzystania przez użytkowników biznesowych. Qlik znacznie usprawnia proces analizy danych dzięki interaktywnym aplikacjom. W rezultacie 81% użytkowników wykorzystuje narzędzie właśnie do tego celu, 45% tworzy raporty lub dashboardy, a 37% przygotowuje dane za pomocą Qlik.
O BADANIU
BARC The BI & Analytics Survey 23 jest już 21 edycją badania, które nie tylko ocenia bieżące wersje ale również wskazuje trendy rozwoju rozwiązań Business Intelligence. Ankieta corocznie jest uzupełniana o nowe wskaźniki zgłaszane przez ankietowanych i dostosowywana do zmieniających się technologii. Tegoroczną ankietę wypełniło blisko 2 tyś. respondentów, oceniając 24 rozwiązania w 34 kategoriach.
Dyrektor Działu Business Intelligence oraz Członek Zarządu w firmie Humansoft.
Od ponad 20 lat związana zawodowo z branżą IT. Posiada 14-letnie doświadczenie w obszarze Business Intelligence. Koordynator wielu kompleksowych projektów wdrożeniowych systemów Business Intelligence dla firm z branży FMCG oraz sektora energetycznego, petrochemicznego i finansowego. Prelegentka i autorka wielu wystąpień i publikacji na temat Business Intelligence.