30 lat na rynku
30 listopada 2022
Nowelizacja Kodeksu Pracy – zmiany, które nas czekają w 2023 roku
Humansoft Blog Nowelizacja Kodeksu Pracy – zmiany, które nas czekają w 2023 roku
30 listopada 2022

Nowelizacja Kodeksu Pracy – zmiany, które nas czekają w 2023 roku

To co nas czeka w najbliższym czasie to Nowelizacja Kodeksu Pracy. Zmiany wymuszone wdrożeniem dwóch unijnych dyrektyw, tak zwanej dyrektywy rodzicielskiej oraz dyrektywy o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w Unii Europejskiej.

Według najnowszych informacji nowe przepisy mają wejść w życie z początkiem 2023 roku.

Celem nowelizacji jest dostosowanie polskiego Kodeksu pracy do przepisów unijnych. Zmiany dot. m.in. zasad zawierania umów o pracę, zwiększenia elastyczności pracy, możliwości wprowadzenia kontroli trzeźwości, wprowadzenia nowych dni wolnych.

Zmiany jakie nas czekają:

  1. Wprowadzenie nowego bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni wolnych od pracy, w celu opieki nad chorym członkiem rodziny: dzieckiem, rodzicami, małżonkiem lub osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym.
  2. Dodatkowo przewiduje się wprowadzenie zwolnienia z powodu działania siły wyższej. Wymiar 2 dni lub 16 godzin w roku. Pracownik otrzyma ten urlop na okoliczność nieobecności w pracy spowodowanej chorobą lub wypadkiem. Ta nowa w polskim prawie pracy konstrukcja przypomina co do zasady znany wszystkim urlop na żądanie. Różnica polega na tym, że urlop spowodowany siłą wyższą nie wyczerpuje puli urlopu wypoczynkowego i jest płatny w 50%.
  3. Ponadto zgodnie z nowymi przepisami pracownik mający pod opieką dziecko do ósmego roku życia bez wyrażenia zgody, nie będzie mógł zostać zobowiązany do pracy w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, w przerywanym systemie czasu pracy czy wysłany w delegację (do tej pory przepis dotyczył rodziców dziecka do 4 roku życia).
  4. Wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego z 32-34 tygodni do 41-43 tygodni (w zależności od liczby urodzonych dzieci). Według nowych przepisów, każdemu z rodziców będzie przysługiwało wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wyżej określonego wymiaru urlopu. Te 9 tygodni to nieprzenoszalna część urlopu i przepadnie gdy nie zostanie wykorzystana. Nastąpi również zmiana wysokości zasiłku po urodzeniu dziecka – 100% macierzyński i 70% rodzicielski lub cały 81,5% podstawy wymiaru.
  5. Natomiast zmiany w umowach będą dotyczyć uzależnienia długości trwania okresu próbnego od okresu na jaki będzie planowana kolejna umowa na czas określony. Co ważne, pracodawca będzie mógł ponownie zawrzeć umowę na okres próbny jedynie w sytuacji gdy dany pracownik będzie wykonywać innego rodzaju pracę. Planowany czas trwania umów na okres próbny to odpowiednio: 1 miesiąc przy planowanym zatrudnieniu na okres do 6 mcy, 2 miesiące przy zatrudnieniu na 6-12 mcy, i 3 miesiące przy zatrudnieniu na ponad 12 mcy.
  6. Planowane jest również wprowadzenie przepisu dotyczącego nałożenia na pracodawcę konieczności podania przyczyny wypowiedzenia umów na czas określony, tak jak obecnie jest w przypadku umów na czas nieokreślony. Za wypowiedzeniem obu rodzajów umów ma stać teraz konkretna i realna przyczyna.
  7. Mają zostać również wprowadzone przepisy dotyczące prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawcę. Wystarczającym uzasadnieniem kontroli ma być zapewnienie ochrony życia i zdrowia pracownika, innych osób lub mienia. Warunkiem przeprowadzenia kontroli będzie wprowadzenie niezbędnych zmian do regulaminu pracy i zapewniania metod niewymagających badania laboratoryjnego oraz posiadanie urządzenia z ważnym dokumentem potwierdzającym jego kalibrację lub wzorcowanie.
  8. Zmiany w zakresie uregulowań przepisów dot. pracy zdalnej zakładają, że praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Nowością jest możliwość wprowadzenia pracy zdalnej w uzgodnieniu z pracownikiem lub na jego wniosek. Pracodawca będzie zobowiązany zapewnić pracownikowi materiały i narzędzia niezbędne do wykonywania pracy zdalnej a także zwrócić koszty poniesione przez pracownika m.in. energii elektrycznej. Pracodawca ma możliwość odrzucenia wniosku o pracę zdalną z wyłączeniem następujących przypadków kobiet w ciąży, rodziców dziecka do 4. r.ż. i opiekunów osób z niepełnosprawnością – o ile będzie to możliwe ze względu na rodzaj wykonywanej pracy.

Zmiany w kodeksie pracy oznaczają nie tylko nowe przywileje i obowiązki pracowników i pracodawców, ale także konieczność przygotowania się na nie. Pracodawcy będą musieli zaplanować wdrożenie wymaganych procedur i dokumentacji. Większość zmian w kodeksie pracy będzie wymagała zaimplementowania nowych rozwiązań w systemach ERP.

Humansoft będąc producentem oprogramowania biznesowego na bieżąco dostosowuje swoje systemy do dynamicznie zmieniających się przepisów. Obecnie trwają prace nad implementacją ww. zmian w programach. Już wkrótce użytkownicy systemów Humansoft w ramach abonamentu będą mogli otrzymać odpowiednią aktualizację do systemów.

urszula greiner motyka
Urszula Greinert-Motyka

Koordynator ds. wdrożeń systemów księgowych i kadrowo-płacowych

Posiada wieloletnią praktykę pracy na stanowisku księgowej. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje wdrażając moduły księgowe i kadrowo-płacowe. Rozumie i zna wyzwania związane z dynamicznie zmieniającymi się przepisami. Prowadzi projekty związane zarówno z wdrożeniem standardowej funkcjonalności, jak też budowaniem koncepcji nowych rozwiązań dla klienta końcowego, ich testowaniem oraz wdrażaniem.

Zobacz wszystkie wpisy autora
Przeczytaj także
24 lipca 2022
Moduł Śledzenie Zmian – gdzie się sprawdzi?
Zobacz więcej
27 lipca 2021
E-deklaracje – Ministerstwo Finansów – programy i aplikacje
Zobacz więcej
22 czerwca 2022
Nowości w ofercie! Enovatio Workflow i Enovatio Projects
Zobacz więcej