Najważniejsze moduły systemu ERP
Jedną z zalet nowoczesnego systemu ERP jest możliwość korzystania wyłącznie z wybranych modułów oprogramowania. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą optymalizować wydatki, zachowując jednocześnie pełną kontrolę nad kluczowymi obszarami biznesu. Które moduły systemu informatycznego firmy wybierają najczęściej i dlaczego?
Czego dowiesz się z tego artykułu:
- Jak działają systemy ERP — to bazy danych, które gromadzą i przetwarzają informacje płynące z wielu różnych obszarów przedsiębiorstwa.
- Każda firma może wdrożyć system ERP, aby zwiększyć swoją wydajność.
- Wybór modułów do systemu ERP powinien być podyktowany potrzebami firmy. Niektóre przedsiębiorstwa mogą potrzebować modułów tylko do zarządzania sprzedażą i obsługi magazynów, inne dodatkowo do wsparcia w zarządzaniu produkcją i księgowością.
Czym jest system ERP?
System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to modułowa platforma pozwalająca na planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Jej zadaniem jest usprawnienie procesów biznesowych poprzez agregację kluczowych informacji w jednym miejscu. Wśród zalet oprogramowania ERP warto wymienić:
- zwiększenie efektywności operacyjnej,
- automatyzację procesów,
- możliwość monitorowania wielu obszarów firmy przy pomocy jednego programu w czasie rzeczywistym,
- dostęp do danych ułatwiających podejmowanie decyzji związanych z rozwojem przedsiębiorstwa.
Każda firma działająca w sektorze produkcyjnym, handlowym lub usługowym może wdrożyć system ERP. Przy dynamicznie rozwijającej się działalności jest to wręcz zalecane, ponieważ oprogramowanie zapewnia kompleksowy wgląd w sytuację przedsiębiorstwa i ułatwia skalowalność biznesu.
Jak działa modułowa konstrukcja systemu informatycznego ERP?
Jak to jest możliwe, że dzięki systemowi ERP można nadzorować wiele obszarów działalności jednocześnie? Odpowiednie moduły systemu zbierają informacje z poszczególnych działów, a następnie analizują je i przetwarzają. Można więc powiedzieć, że system ERP działa, jak obszerna baza danych.
Rzetelne dane pozyskane w toku analizy następnie mogą zostać wykorzystane do generowania raportów. Na ich podstawie osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji mogą świadomie przeanalizować potencjalne korzyści i ryzyka związane z danym działaniem.
Cechą charakterystyczną tego rodzaju oprogramowania jest możliwość rozwoju systemu ERP poprzez dołożenie do niego dodatkowych modułów. W ten sposób infrastruktura IT zachowuje elastyczność i może być adaptowana do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa. Twoja firma się rozwija i potrzebujesz modułu finansowego lub związanego z zasobami produkcyjnymi? Żaden problem!
Decydując się wyłącznie na potrzebne moduły, ograniczasz wydatki związane z wdrożeniem funkcji, których firma i tak nie będzie potrzebowała.
Najpopularniejsze moduły ERP
Dzięki systemom ERP możesz znacząco podnieść efektywność przedsiębiorstwa pod warunkiem, że potrzeby firmy zostaną właściwie zidentyfikowane. Jakie są przykładowe moduły ERP?
Produkcja
Moduł produkcyjny MRP II pozwala zmaksymalizować wykorzystanie środków produkcyjnych i zasobów ludzkich oraz usprawnić przepływy pracy. Przykładowe możliwości MRP umożliwiają m.in.:
- tworzenie planów produkcji,
- opracowywanie BOM z uwzględnieniem dostępnych zasobów, zamienników i kompetencji pracowników,
- harmonogramowanie operacji produkcyjnych,
- tworzenie kalkulacji.
Optymalizacja produkcji przez moduł MRP powoduje, że firma może na bieżąco dopasowywać wolumen produkcji do zapotrzebowania rynku. Nie dochodzi więc do sytuacji, kiedy produkcja jest zbyt duża lub przeciwnie, niewystarczająca.
Handel
W firmie handlowej niezastąpionym modułem jest „Handel i Dystrybucja”. Obsługuje on sprzedaż detaliczną i hurtową (w tym internetową), pozwala na tworzenie ofert oraz kompleksową obsługę klienta i zarządzanie zamówieniami. Wbudowany moduł CRM pomaga też zarządzać relacjami z kontrahentami. Ten element systemu ERP jest szczególnie wartościowy dla firm, które zajmują się pośrednictwem handlowym.
Magazyn i logistyka
Moduł zarządzania magazynem wspiera koordynację łańcucha dostaw oraz kontrolę ich jakości niezależnie od tego, czy firma korzysta z jednego, czy wielu magazynów. Poprzez stosowanie różnych metod rozchodowania towarów można kontrolować kolejność wydawania towaru z magazynu. Sprawniejsza obsługa procesów magazynowych pozwala na ograniczenie wydatków i skutecznie zapobiega błędom na etapie kompletacji i wydawania zamówienia.
Kadry i księgowość
Moduł kadrowo-płacowy został zaprojektowany z myślą o firmach, które potrzebują zwrócić uwagę na dokumentację pracowniczą. HermesSQL dostarcza pełnego wsparcia w zakresie sporządzania list płac, umów o pracę i kontraktów cywilnoprawnych. Pozwala na przygotowanie deklaracji do ZUS i US oraz obsługuje PPK. Dzięki współpracy z nowoczesnym Portalem Pracowniczym wszystkie informacje są łatwo dostępne i przejrzyste.
Usługi
Moduł zarządzania usługami pozwala uporządkować wszystkie procesy związane z wykonywaną działalnością. Skorzystają z niego firmy z branży remontowej i budowlanej, serwisowej, instalacyjnej. Zawiera informacje związane m.in. z obsługą poszczególnych rodzajów zleceń i pozwala na stworzenie repozytorium dokumentów związanych z ich obsługą. Został wyposażony w wygodny kalendarz pozwalający na przypisywanie zadań poszczególnym pracownikom.
Jak wybierać moduły systemu ERP?
Poszczególne moduły w systemach ERP powinny być dobrane w taki sposób, aby eliminować „wąskie gardła” hamujące rozwój firmy. Dlatego przed podjęciem decyzji o nawiązaniu współpracy z dostawcą rozwiązań informatycznych koniecznie trzeba zidentyfikować swoje potrzeby tak, aby zamówić wdrożenie odpowiednich modułów ERP. Zachęcamy do skorzystania ze wsparcia naszych specjalistów, którzy pomogą przeprowadzić analizę potrzeb przedsiębiorstwa.