30 lat na rynku
29 lipca 2024
10 powodów dla których warto wdrożyć system Business Intelligence
Humansoft Blog 10 powodów dla których warto wdrożyć system Business Intelligence
29 lipca 2024

10 powodów dla których warto wdrożyć system Business Intelligence

W dzisiejszych czasach dane są wszędzie wokół nas, dostępne od ręki, o każdej porze dnia.

Kiedy potrzebujemy informacji sięgamy do popularnych przeglądarek, zgromadzonych zbiorów w laptopie, czy smartfonie. Jesteśmy przyzwyczajeni, że konkretne informacje, które nas interesują w danej chwili są osiągalne tu i teraz.

Niemniej jednak nie oznacza to, że potrafimy wymiernie korzystać ze wszystkich danych, z którymi mamy do czynienia, zwłaszcza w pracy. Okazuje się, że według badań (IDC i Gartner) ponad 50% managerów ma problem z pozyskiwaniem i wykorzystaniem danych. Zatem na czym bazują podejmując ważne decyzje biznesowe?

Na podstawie doświadczeń naszych klientów oraz naszego know-how opracowaliśmy 10 najważniejszych korzyści, jakie muszą spełniać dobrze wdrożone systemy Business Intelligence. Przede wszystkim dostarczane przez nie informacje powinny być podstawą do podejmowania trafnych decyzji biznesowych.

 1. Szybkie dotarcie do kluczowych informacji

Zgromadzenie danych jest pierwszym krokiem do ich analizy.  Istotnym jednak jest szybkie i łatwe dotarcie do tych danych, które w konkretnym momencie są kluczowe i warte uwagi. To, jak szybko użytkownik ma je dostępne do pracy, determinuje z jakim sukcesem, satysfakcją i wartością realizuje plany i cele firmy.

Co więcej, znajomość danych i umiejętność przekształcania ich w użyteczną, zrozumiałą dla wszystkich użytkowników informację jest czynnikiem wpływającym na osiąganie przewagi konkurencyjnej.

kryteria bi 10
2. Wiarygodne dane

Rozdzielne zbiory danych oraz brak szybkiego wglądu w cenne informacje to  wyzwanie wielu firm. Gwarancją rzetelnych danych jest połączenie ich w jednym miejscu w spójne i zweryfikowane modele analityczne z funkcją drill-down, a zatem zgłębiania danych od ogółu do szczegółu i odwrotnie. Niezależnie od tego jak wiele źródeł danych funkcjonuje w przedsiębiorstwie, system Business Intelligence powinien się z nimi łączyć bez ograniczeń oraz stanowić jedno źródło prawdy.

Dla przykładu, jeżeli w organizacji funkcjonują systemy SAP, zarówno transakcyjne jak i systemy hurtowni danych oparte na bazach Oracle czy HANA rekomendujemy wykorzystanie natywnego konektora, certyfikowanego przez producenta  systemów SAP. Dane są wówczas pobierane do baz analitycznych w formie tylko do odczytu. Zachowując 100% bezpieczeństwa pobierania danych systemów SAP i gwarantując, że w żaden sposób nic nie zostanie w nich nadpisane.

3. Pełna sprawdzalność danych

Bardzo ważne jest, aby w systemie Business Intelligence użytkownicy biznesowi, zespoły organizujące wdrożenia systemu oraz administratorzy IT mieli możliwość pełnej sprawdzalności danych. Modele analityczne muszą umożliwiać drążenie i zgłębianie danych od ogółu do szczegółu.

4. Oszczędność czasu

Od systemu Business Intelligence należy oczekiwać, że wymiernie skróci czas podejmowania decyzji. Musi prezentować dane w sposób czytelny, zrozumiały i intuicyjny żeby użytkownicy mogli błyskawicznie dotrzeć do potrzebnych informacji.

Analitycy często spędzają wiele dni i tygodni na generowaniu raportów w Excelu, sklejaniu i  tworzeniu dla zarządu raportów najczęściej na koniec miesiąca. W przypadku takiego scenariusza – gdzie jest czas na analizę tych danych?

Ogromną oszczędność czasu zagwarantuje automatyczne generowanie raportów i dashboardów. Oznacza to, że użytkownicy, którzy codziennie korzystają z modeli analitycznych i dashboardów mają w nich zawsze aktualne dane dostępne od ręki.  Po przyjściu do pracy widzą dane, które codziennie odświeżane są automatycznie. Co więcej mogą być także aktualizowane
w razie potrzeby, np.: co 5, 10 czy 15 minut.

5. Self-service – samodzielność użytkowników

Użytkownicy biznesowi muszą mieć zapewnioną samodzielność. Tak naprawdę, mając do czynienia ze swoimi danymi w plikach Excel są w stanie zrobić z nimi wszystko – i tak też powinno być przy dobrze zrealizowanym wdrożeniu systemu Business Intelligence.

System powinien nie ograniczać, a gwarantować swobodę, zarówno analizy danych, jak i zmiany dashboardów czy modeli analitycznych.

kryteria bi 5
6. Niekonwencjonalny wgląd w dane

Czy system Business Intelligence może odpowiadać na wszystkie nasze pytania, nawet te, których jeszcze nie zadaliśmy? Czy analizy potrafią pokazywać odpowiedzi alternatywne do naszych zapytań? Czy możemy z danych odkrywać informację o tym, co się nie wydarzyło? Kluczowe jest by docierać do danych na wiele sposobów, od ogółu do szczegółu i odwrotnie.

W systemach Business Intelligence Qlik w unikalny sposób możemy uzyskać informację, o którą w danej chwili nie pytamy, ale już wkrótce okaże się, że jest użyteczna i wartościowa.

Warto zadać sobie pytanie co więcej możemy osiągnąć z analiz oraz w jaki inny sposób możemy analizować nasze dane aby zdobywać przewagę konkurencyjną?

Największą wartość i przewagę zyskują firmy, które potrafią korzystać z danych w taki sposób by tworzyć i odkrywać nowe możliwości wglądu w cenne informacje.

7. Oszczędność nakładów finansowych

Wszystkie wymienione kwestie wiążą się z tym, że realizując dobrze wdrożenie systemu Business Intelligence, firma oszczędza nakłady finansowe. Zazwyczaj implementacja jakiegokolwiek rozwiązania informatycznego kojarzy się z długim okresem czasu i wysokim budżetem. Jednak dzięki wyjątkowej opatentowanej technologii asocjacyjnej bazy danych in-memory systemu Business Intelligence Qlik jest inaczej. Wdrożenie modelu analitycznego w wybranym obszarze jest realizowane już w kilka  dni lub tygodni – a nie miesiące czy lata.

Często firmy już w ciągu 5 dni otrzymują prototyp w pełni funkcjonalnej aplikacji analitycznej, gotowej do działania.

Na przykładzie doświadczeń z wdrożeń u naszych klientów wiemy, że poniesione przez organizację koszty mogą zwrócić się już w  kilka miesięcy, a rentowność potrafi wzrosnąć nawet dwukrotnie w skali roku.

8. Bezpieczeństwo danych

Dane w systemie Business Intelligence muszą być nie tylko zweryfikowane, ale również kontrolowane. System nadawania uprawnień i ról dla poszczególnych użytkowników powienien być w pełni konfigurowalny, nadzorowany i umożliwiający dostęp do konkretnych danych jedynie uprawnionym użytkownikom.

Odpowiedzialni za powyższe funkcje Administratorzy IT poprzez specjalnie przygotowany, elastyczny interfejs logują się na uprawnieniach konkretnych użytkowników i sprawdzają jakie dane widzi poszczególna osoba.

kryteria bi 8
9. Dotarcie do kluczowych informacji z każdego miejsca, w dowolnym momencie

Dobrze wdrożony system Business Intelligence gwarantuje dotarcie do kluczowych informacji od ręki. W dobie dzisiejszej cyfryzacji istotne jest, aby korzystanie z danych biznesowych i ich analiza były możliwe przy użyciu smartfonów i tabletów.

Rozwiązanie Business Intelligence powinno udostępniać na smartfonach te same dane, na tych samych uprawnieniach, co na urządzeniach stacjonarnych.  Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do informacji z każdego miejsca w dowolnym momencie.

10. Odciążenie pracy działu IT i systemów ERP

Systemy ERP działają operacyjnie, zatem nie warto ich dodatkowo obarczać generowaniem raportów w określonych cyklach. Wszystkie analizy i raporty docelowo powinien realizować system Business Intelligence. Zapytania do baz analitycznych muszą być realizowane błyskawicznie i dawać odpowiedzi w kilka sekund.

Wówczas dział IT zostaje odciążony od przygotowania danych i zestawień. To, czego użytkownicy potrzebują do analizy jest zawsze aktualne i gotowe do niezależnej pracy z danymi.

Podsumowanie

Każda firma mierzy się z wieloma wyzwaniami biznesowymi. Ważne jest zatem, żeby dane jakie są w organizacji stanowiły wymierne wsparcie dla realizacji tych wyzwań. Znajomość oraz sposób eksplorowania danych wpływa na ich efektywne wykorzystanie. Wiele firm już rozumie, że przekształcanie surowych zbiorów danych w zrozumiałą dla przeciętnego użytkownika informację  tworzy wartość biznesową.

Wybierając system Business Intelligence, szukając optymalizacji czy dodatkowych rozwiązań  polecamy zadać sobie pytanie:

Co chcemy osiągnąć dzięki systemowi Business Intelligence oraz jaki nowy wgląd w dane chcemy uzyskać dzięki Business Intelligence?

Wielu z naszych klientów, topowych firm na polskim rynku, korzysta równolegle z kilku narzędzi, opartych o różne technologie. Okazuje się, że dzięki uzupełnieniu funkcjonalności i sposobu  ich działania otrzymują najlepszy wgląd w dane i osiągają satysfakcjonujące wyniki. Pamiętajmy, że to system ma być dopasowany do potrzeb firmy, nigdy odwrotnie. Warto porównać dostępne na rynku technologie, przetestować na swoich danych i dzięki temu znaleźć najlepsze rozwiązania.

Rozwiązanie

Dzięki doświadczeniu i zróżnicowanym realizacjom jesteśmy w stanie w każdej organizacji szybko wdrożyć system Business Intelligence metodą prototypowania. Uczestnictwo działu IT po stronie klienta ogranicza się głównie do przygotowania danych i udostępnienia ich. Z naszej strony, w ciągu kilku dni udostępniamy dane do weryfikacji, a średnio w ciągu 3-4 tygodni oddajemy gotową do pracy aplikację analityczną. Co istotne, całe wdrażane rozwiązanie ma otwarty kod źródłowy. To oznacza, że administratorzy IT, administratorzy biznesowi i uprawnieni użytkownicy mogą samodzielnie utrzymywać i rozwijać środowisko Business Intelligence w organizacji. Jednocześnie świadczymy kompleksowe usługi supportowe w zakresie rozwoju i utrzymania środowisk Business Intelligence.

Jesteś na etapie rozwoju systemu Business Intelligence w Twojej firmie? Szukasz usprawnienia w tym zakresie, nowego wglądu w dane?

Porozmawiajmy jak możemy Cię wesprzeć!

Ewa Rut-Skrzypczak
Ewa Rut-Skrzypczak

Dyrektor Działu Business Intelligence oraz Członek Zarządu w firmie Humansoft.

Od ponad 20 lat związana zawodowo z branżą IT. Posiada 14-letnie doświadczenie w obszarze Business Intelligence. Koordynator wielu kompleksowych projektów wdrożeniowych systemów Business Intelligence dla firm z branży FMCG oraz sektora energetycznego, petrochemicznego i finansowego. Prelegentka i autorka wielu wystąpień i publikacji na temat Business Intelligence.

Zobacz wszystkie wpisy autora
Przeczytaj także
18 października 2022
Czy system Business Intelligence Qlik Sense pozwala na przechowywanie danych historycznych?
Zobacz więcej
26 kwietnia 2024
Wynik audytu KSeF – Nowe terminy obowiązywania!
Zobacz więcej
02 lipca 2024
Qlik 14 raz liderem wg. raportu Gartnera 2024!
Zobacz więcej