Kalkulator ERP

  Kalkulator Systemu ERP

  Branża:

  Wielkość firmy (ilość pracowników):

  Liczba operatorów systemu:

  Zakres wdrożenia systemu ERP:

  Podaj dane kontaktowe, w celu przekazania kalkulacji

  *Administratorem danych jest Humansoft Sp. z o.o. Szczegóły oświadczeń i obowiązki informacyjne zawarte są w czytelnej i przejrzystej formie w „Polityce prywatności”.

  Zapraszamy do przeczytania artykułu
  „Ile kosztuje system ERP?”

  Podatek cukrowy już od 1 stycznia 2021!

  Na mocy ustawy z dnia 14 lutego 2020, od nowego roku obwiązywać będzie nowa opłata cukrowa, zwana również podatkiem od cukru lub podatkiem cukrowym. Ustawodawca nakłada m.in. podatek na słodzone napoje i wprowadza zmiany w różnych przepisach w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, w tym tzw. opłatę cukrową i opłatę za sprzedaż napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml, czyli tzw. „małpek”.

  Kto zapłaci podatek od cukru?

  Nowa opłata cukrowa obciąży firmy sprzedające produkty zawierające cukier (w tym alkohol) oraz substancje aktywne. Przedsiębiorcy zapłacą podatek w momencie wprowadzenia tych produktów do sprzedaży. Według ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, przedsiębiorstwo zapłaci podatek od napojów:

  • z cukrem lub substancją słodzącą, w tym od napojów alkoholowych w opakowaniach o objętości poniżej 300 ml
  • z dodatkiem substancji aktywnej – kofeiny lub tauryny.

  Do uiszczania podatku cukrowego zobowiązani mogą być zarówno producenci, hurtownicy, jak i inne podmioty wprowadzające wyrób do obrotu, np. zamawiający wyrób.

  Jakich napojów nie obejmie opłata cukrowa?

  Opłata cukrowa nie obejmie jednak wszystkich słodzonych napoi. Zwolnione będą m.in.

  • wyroby medyczne, suplementy diety, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, a także napoje objęte akcyzą
  • napoje zawierające minimum 20 proc. soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego i roztwory węglowodanowo-elektrolitowe (napoje izotoniczne), o ile zawartość cukrów w 100 ml nie przekracza 5 gramów.

  Ile wyniesie opłata cukrowa i opłata od „małpek”?

  Regulacje zakładają wprowadzenie opłat od napojów słodzonych i energetycznych, a ich wysokość będzie uzależniona od ilości cukru oraz obecności substancji słodzącej lub substancji aktywnych znajdujących się w napoju.

  Podatek cukrowy będzie posiadał część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Natomiast opłata od „małpek” będzie wynosić 25 zł od litra 100% alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, co przykładowo oznacza:

  • 1 zł od 100 ml małpki wódki 40%,
  • 2 zł od 200 ml małpki wódki 40%,
  • 0,88 zł od 250 ml małpki wina 14%

  Do wnoszenia tej opłaty zobowiązani będą hurtownicy, zaopatrujący punkty sprzedaży detalicznej, które posiadają zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Moment powstania obowiązku zapłaty dodatkowej opłaty powstawał będzie z
  chwilą zaopatrzenia w napoje alkoholowe w opakowaniach o objętości nieprzekraczającej 300 ml.

  Opłata cukrowa – kary finansowe

  W przypadku braku wpłaty opłat w terminie naczelnik urzędu skarbowego będzie zobowiązany ustalić, w drodze decyzji, dodatkową opłatę (opłatę sankcyjną). Opłata cukrowa oraz sankcja finansowa za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić przychód NFZ (w 96,5 proc.) oraz dochód budżetu państwa (w 3,5 proc.).

  Edyta Pacholec – od blisko 14 lat związana z rynkiem systemów ERP. Od 2015 pełni funkcje Dyrektora Działu Wdrożeń w firmie Humansoft, w której łącznie przepracowała ponad 12 lat. Początkowo zajmowała stanowisko specjalisty ds. wdrożeń systemu ERP, głównie prowadząc wdrożenia modułów finansowo-księgowych, kadrowo-płacowych oraz handlowo-magazynowych. Obecnie jako Dyrektor Działu Wdrożeń koordynuje i nadzoruje realizację bieżących projektów wdrożeniowych oraz odpowiada za ofertę usług powdrożeniowych. Pełni również funkcję Product managerem modułów finansowo-księgowych.

  W swoim dorobku posiada także liczne wystąpienia na konferencjach branżowych oraz spotkaniach biznesowych organizowanych dla sieci handlowej Humansoft. Ukończyła szkolenia z zakresu tematyki finansowo-księgowej i kadrowo-płacowej. Posiada umiejętności Księgowego Bilansisty.

  Szukasz systemu ERP do swojej firmy? Chcesz poznać nasz program?

  Zamów bezpłatną prezentację lub DEMO programu – Zadzwoń do nas 48 389 81 50 lub wypełnij formularz kontaktowy – Kliknij tu!